Przejdź do treści

Żylaki powrózka nasiennego mogą doprowadzić do bezpłodności

Żylaki powrózka nasiennego mogą doprowadzić do bezpłodności, na zdjęciu młody mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych- Hello Zdrowie
Żylaki powrózka nasiennego mogą doprowadzić do bezpłodności Brooke Cagle/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Żylaki powrózka nasiennego to przypadłość, która często wynika z uwarunkowań anatomicznych. W wielu przypadkach nie daje ona żadnych objawów, w związku z czym jest diagnozowana przypadkiem, np. podczas badania USG. Nie należy ignorować jednak tej przypadłości, ponieważ może doprowadzić do trwałego uszkodzenia jąder oraz bezpłodności. 

Czym są żylaki powrózka nasiennego? 

Żylaki powrózka nasiennego to zmiany, które najczęściej diagnozuje się u młodych mężczyzn i chłopców, głównie w wieku 15-25 lat. Polegają one na skręceniu, poszerzeniu oraz wydłużeniu żył splotu wiciowatego. W większości przypadków przypadłość ta dotyczy lewej strony ciała. Zastanawiasz się, czy można żyć z żylakami powrózka nasiennego? Odpowiedź brzmi: można, ale często negatywnie wpływają na jakość życia, o ile pojawią się wyraźne objawy. 

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego 

Do żylaków powrózka nasiennego najczęściej doprowadza specyficzna budowa układu sercowo-naczyniowego oraz dysfunkcje zastawek w obrębie naczyń żylnych. Dotyczy to konkretnie niewydolności zastawki żyły jądrowej, w wyniku czego następuje wsteczny odpływ krwi i rozszerzają się również wówczas żyły splotu wiciowatego. Choroba ta może być skutkiem innych problemów zdrowotnych, np. krążenia obocznego, zakrzepicy żylnej czy też wrodzonych chorób tkanki łącznej. Przyczyniać się do niej może także ucisk na żyły, który bywa z kolei nierzadko efektem guza. 

kilka plemników zbliżających się do komórki jajowej

Żylaki powrózka nasiennego – objawy 

Żylaki powrózka nasiennego najczęściej nie wywołują żadnych objawów, jednak pacjenci czasem odczuwają ciężkość w rzucie worka mosznowego, jest on także obrzmiały. W mosznie u 10 proc. chorych pojawia się również ból, który promieniuje w stronę pachwin. Jeżeli więc zastanawiasz się, czy żylaki powrózka nasiennego bolą, warto mieć świadomość, iż może tak się zdarzyć, choć nie musi. 

Należy powiedzieć również o możliwym ociepleniu oraz lekkiej opuchliźnie moszny. Czasem pacjenci z omawianą przypadłością obserwują u siebie także uwypuklenia oraz nierówności na jej skórze. Same dolegliwości bólowe można zauważyć też podczas wzwodu (zwłaszcza, jeżeli trwa on przez dłuższy czas). Istotne jest także to, że najczęściej mężczyźni obserwują u siebie symptomy tego problemu, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana. 

Leczenie żylaków powrózka nasiennego 

Jak leczyć żylaki powrózka nasiennego? Za najskuteczniejszą metodę uważa się leczenie mikrochirurgiczne (z wykorzystaniem mikroskopu chirurgicznego). Często wykonuje się również laparoskopowy zabieg chirurgiczny, a także embolizację przezskórną. Rzadziej przeprowadza się natomiast klasyczną operację, wykonywaną metodą Benneta oraz Kochera. Niekiedy wykorzystuje się również sklerotyzację – w tym przypadku podaje się środek farmakologiczny na obszar, w którym doszło do zmian. Warto zaznaczyć, że niezależnie od techniki, operacji na żylaki powrózka nasiennego nie wykonuje się na NFZ 

para z testem ciążowym

Usunięcie żylaków powrózka nasiennego – cena 

Laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego kosztuje zwykle ponad 11 000 zł. Jeśli chodzi o jednostronną embolizację żylaków powrózka nasiennego, cena kształtuje się na poziomie około 8500 zł. W przypadku operacji mikrochirurgicznej koszt wynosi przynajmniej 6000 zł. Jest to zatem kosztowny zabieg. 

Rekonwalescencja po operacji żylaków powrózka nasiennego 

Czas rekonwalescencji po operacji żylaków powrózka nasiennego zależy od techniki operacji. Przykładowo w przypadku laparoskopowego usunięcia żylaków trwa ona jedynie kilka dni. Po ich upływie można wrócić do pracy, a jeżeli chcesz wykonywać aktywność sportową, należy skonsultować się z urologiem. Zwykle przez 2-4 tygodnie nie powinno się jednak intensywnie ćwiczyć. W przypadku metody mikrochirurgicznej, po 2-3 dniach można wrócić do swoich zadań. Pełną sprawność odzyskuje się po ok. 2 tygodniach, a lekką aktywność fizyczną można wykonywać już po tygodniu. 

Skutki uboczne operacji żylaków powrózka nasiennego 

Operacja żylaków powrózka nasiennego najczęściej nie wywołuje powikłań, a jeśli już, to są one niewielkie. Po pewnym czasie żylaki mogą powrócić, może też wykształcić się wodniak jądra, ale dzieje się tak jedynie w 10 proc. przypadków. Czasem pojawia się też obrzęk worka mosznowego lub jądra, jednak tego typu dolegliwości ustępują szybko, podobnie zresztą jak krwiaki. 

Czy żylaki powrózka nasiennego są groźne? 

Żylaki powrózka nasiennego doprowadzają do zmniejszenia płodności, a nawet niepłodności. Jeżeli choroba jest zaawansowana, może także przyczynić się do problemów z hormonami oraz pogorszenia ukrwienia jąder. W niektórych przypadkach zaburzone zostają funkcje komórek Leydiga, które wspomagają wytwarzanie testosteronu. 

 

Bibliografia: 

  1. Chan P., Management options of varicoceles, Indian Journal of Urology 2011, 27(1), s. 65-73. 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448113/ [dostęp 17.01.24]. 
  3. Lomboy J. R., Coward R. M., The Varicocele: Clinical Presentation, Evaluation, and Surgical Management, Seminars in Interventional Radiology 2016, 33(3), s. 163-169. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.