Przejdź do treści

Julia Wieniawa opowiedziała o swojej chorobie. „Bardzo źle się ze sobą czułam. Nie wiedziałam, co się dzieje”

Julia Wieniawa opowiedziała o swojej chorobie
Julia Wieniawa opowiedziała o swojej chorobie / Zdjęcie: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA 02.09.2021 FLESZ FASHION NIGHT 2021
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Julia Wieniawa od paru lat zmaga się z przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. W krótkim nagraniu, które opublikowała w mediach społecznościowych, opowiedziała, jak wyglądały początki tej choroby i co skłoniło ją do skontrolowania swojego stanu zdrowia. Aktorka wystosowała też do fanów ważny apel.

Julia Wieniawa o Hashimoto

Julia Wieniawa opublikowała na TikToku krótkie nagranie wideo, w którym zdradziła, że choruje na Hashimoto. To przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, prowadzące do niedoczynności tarczycy. Choroba ta cechuje się procesem autoimmunologicznym, w przebiegu którego dochodzi do niszczenia komórek tarczycy. Za rozwój choroby odpowiadają czynniki genetyczne i środowiskowe. Hashimoto daje o sobie znać licznymi, uciążliwymi objawami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie.

Na nagraniu aktorka podkreśliła, że w jej przypadku choroba manifestowała się zmianą wyglądu, a także chronicznym zmęczeniem i sennością. Jako potwierdzenie swoich słów zamieściła zdjęcie z początków kariery.

„Pewnie mi nie uwierzycie, ale to ja kilka lat temu. Co poszło nie tak? Nieleczone Hashimoto, nieleczona niedoczynność tarczycy, niska samoocena i tuszowanie jej sztucznymi rzęsami. W tamtym okresie bardzo źle się ze sobą czułam i tak naprawdę nie wiedziałam, co się dzieje, a swoją niepewność siebie chowałam pod takim mocnym makijażem” – powiedziała 22-latka.

Kamila Bogucka i Lidia Wójcik, "Ogarnij Hashimoto”/ Archiwum prywatne

Hashimoto – podstępna choroba kobiet

Z Hashimoto zmagają się też inne znane kobiety, m.in. blogerka Maffashion, dziennikarka Kinga Rusin czy piosenkarka Kayah. Julia Wieniawa jest dowodem na to, że na Hashimoto można zachorować w każdym wieku. Chorują także dzieci. Najwięcej przypadków zapalenia tarczycy odnotowuje się jednak między 45-65 rokiem życia.

Aktorka o chorobie dowiedziała się jako nastolatka – na przełomie 2018 i 2019 roku. W jednym z wywiadów przyznała, że nikt w jej rodzinie nie zmagał się z Hashimoto, więc wyklucza czynnik genetyczny. Podejrzewa za to, że Hashimoto jest skutkiem intensywnego i bardzo stresującego trybu życia. „Wszystko, cokolwiek robię, chcę, żeby było perfekcyjne. Jakakolwiek krytyka wyniszcza mnie od środka” – powiedziała w rozmowie z reporterką Party.pl.

Hashimoto – jak podkreśla gwiazda – to bardzo podstępna choroba, której objawy łatwo zbagatelizować. Sama nie sądziła, że w tak młodym wieku przyjdzie jej usłyszeć diagnozę „przewlekła choroba tarczycy”. Jest przekonana, że takich dziewczyn jak ona jest więcej, dlatego w swoim filmiku zachęciła je do badań, pobierania krwi i kontrolowania stanu zdrowia.

„Być może problemy, z którymi się borykacie, to nie jest kwestia diety, albo kwestia tego, jaką macie urodę, tylko po prostu kwestia choroby, która przejmuje kontrolę nad waszym ciałem. Dlatego w momencie, kiedy ja promuję naturalność, a ktoś pisze mi, że mnie stać na zabiegi upiększające, to nieprawda. Ja sobie nigdy nic w życiu z twarzą nie zrobiłam, tylko po prostu zaczęłam się leczyć i zmieniłam swój tryb życia„- wyjaśniła Wieniawa.

Popularna aktorka po tym, jak została zdiagnozowana, przeszła na dietę eliminacyjną. Zrezygnowała m.in. z glutenu i alkoholu, a joga pomaga jej poradzić sobie z negatywnymi skutkami stresu.

@juliawieniawaMały apel ode mnie… ❤️♬ dźwięk oryginalny – Julia Wieniawa

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.