Przejdź do treści

Katar, kichanie i kaszel podczas świątecznych przygotowań? To może być alergia na choinkę

Alergia na choinkę / istockphoto.com
Alergia na choinkę / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Właśnie przyniosłaś choinkę do domu. Jeszcze stoi nieubrana, ale w całym domu czujesz już jej piękny, leśny zapach. Następnego dnia masz katar, kichasz i nieustannie kaszlesz. To niekoniecznie musi być infekcja, a alergia na choinkę, a raczej na zarodniki grzybów pleśniowych i pestycydy, którymi choinka jest opryskiwana. 

Syndrom świątecznego drzewka

Podrażnione śluzówki, katar, kaszel i kichanie nie muszą oznaczać u ciebie przedświątecznej infekcji. Równie dobrze może to być tzw. syndrom świątecznego drzewka, inaczej nazywany alergią na choinkę – a raczej na pleśń, która często znajduje się na pniu bądź igłach choinki.  Zarodniki grzybów mogą wywołać wiele niepożądanych skutków. 

Tematem tym zajęli się naukowcy z Upstate Medical University, którzy zwrócili uwagę, że w okolicach 25 grudnia wzrasta liczba zachorowań związanych z układem oddechowym. Badacze analizowali wycinki pochodzące z 28 drzewek. Znaleziono 53 rodzaje grzybów, z których większość może powodować łzawienie oczu, zmęczenie, duszności czy bóle zatok.

Choinki to też siedlisko pestycydów. Znajduje się na nich ok. 150 różnych substancji owadobójczych i chwastobójczych.

Alergia na choinkę – czyli na co?

– „Alergia na choinkę” to zwyczajowa nazwa. Istnieją oczywiście alergie na świerk czy jodłę, jednak to bardzo rzadka sprawa. Drzewa iglaste bardzo rzadko uczulają, w związku z czym tutaj należy mówić o alergii na zarodniki grzybów pleśniowych. Choinka – jodła, sosna czy świerk – przywieziona z lasu jest siedliskiem wielu różnych zarodników grzybów pleśniowych, zwłaszcza gdy przeniesiemy ją do ciepłego pomieszczenia.

U osób uczulonych na pleśń, choinka powoduje objawy typowe dla alergii wziewnych: pojawia się katar, kichanie, kaszel, zaczerwienienie, łzawienie oczu. Gdy ktoś ma astmę alergiczną, może też zdarzyć się napad duszności – wyjaśnia lek. Joanna Matysiak, alergolożka.

Jak dodaje ekspertka, drugą ważną sprawą jest choinka traktowana różnymi środkami chemicznymi.

– Choinki są opryskiwane różnymi pestycydami grzybobójczymi i owadobójczymi. U osób nadwrażliwych, zwłaszcza z nadreaktywnością oskrzeli, mogą one powodować podrażnienie śluzówek nosa, spojówek oczu czy suchy, napadowy kaszel – tłumaczy alergolożka.

Alergia na choinkę – profilaktyka

Nie wyobrażasz sobie świąt bez żywej choinki? Wystaw ją na balkon. Chłód przynajmniej częściowo usunie z niej chemiczne substancje.

Co robić, gdy czujemy się coraz gorzej? Niestety, musimy pozbyć się choinki. Gdy stoi w cieple, w domu, te reakcje tylko się nasilają – dodaje lek. Matysiak.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.