Przejdź do treści

To katar czy zapalenie zatok? Jak odróżnić?

Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie każdy katar zaszkodzi zatokom, ale prawie każda infekcja zatok zaczyna się katarem. Skąd mamy wiedzieć, że ten katar to „tylko katar”, a nie poważna infekcja? I jak jej zapobiegać? Już spieszymy z odpowiedzią.

Przewlekłe zapalenie zatok dotyczy prawie 11 proc. Europejczyków – wynika z dokumentu EPOS (europejskie wytyczne nt. zapalenia zatok). Zaś sporadyczne problemy z zatokami są dużo powszechniejsze. – Większość katarów kończy się bez infekcji zatok, jednakże ostre zapalenie zatok, trwające krócej niż dwa tygodnie, prawie zawsze zaczyna się od kataru – mówi portalowi Medical News Today dr Alan Wild, otolaryngolog z Uniwersytetu Medycznego w Saint Louis. W takim razie jak rozróżnić zapalenie zatok od zwykłego kataru? Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne.

 

Ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk u nasady nosa oraz w kącikach wewnętrznych oczu to symptomy wspólne dla kataru i dla zapalenia zatok. Jeśli jednak towarzyszą temu: gorączka, złe samopoczucie, a objawy zamiast ustępować, pogłębiają się i trwają dłużej niż 7 dni, to z dużym prawdopodobieństwem mamy problem z zatokami. A z tym żartów nie ma. Nieleczona infekcja może doprowadzić do powstania stanów ropnych i groźnej zakrzepicy zatok żylnych.

Zgodnie ze starą zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, i w tym przypadku dobrze pamiętać o codziennej profilaktyce. Przede wszystkim powinniśmy dbać o higienę, myć ręce, unikać kontaktu z osobami zakatarzonymi lub emanującymi innymi objawami przeziębień, tudzież grypy. Druga kwestia. To ważne. Szeroko pojęte nawadnianie i nawilżanie. Czyli dużo pijemy w ciągu dnia, w domu obowiązkowo nawilżacz powietrza lub mokre ręczniki na kaloryferach. Zamiast czekać, w czasie kataru warto regularnie przepłukiwać nos (np. solą fizjologiczną, preparatami z wodą morską etc.), stosować inhalacje i czyścić. W ten sposób zapobiegamy zaleganiu wydzieliny w nosie i hamowaniu dopływu powietrza – to często pierwsze przyczyny zapalenia. Poza tym lekarze zalecają odstawienie papierosów i omijanie zadymionych pomieszczeń, w których podrażniamy drogi oddechowe.

 

Profilaktyka zwykle jest skuteczna. Jednak jej powodzenie zależy od przyczyny zapalenia zatok. Jak pokazują przypadki kliniczne, może być ono powikłaniem po zwykłym katarze, ale może być też np. objawem alergii, nadwrażliwości na niektóre leki, efektem grzybicy, infekcji zębów lub krzywej przegrody. Dlatego jeśli symptomy nawracają lub przeciągają się powyżej 2-3 tygodni, lekarz powinien zlecić dodatkowe testy, np. alergologiczne. I przede wszystkim odesłać nas do laryngologa. A sami miejcie oko na zatkany nos, by jak najwcześniej zauważyć problemy z zatokami.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.