Przejdź do treści

Kayla Itsines: „Jedna na dziewięć kobiet ma endometriozę – a ja jestem jedną z nich”

Kayla Itsines
Kayla Itsines: "Jedna na dziewięć kobiet ma endometriozę – a ja jestem jedną z nich"/ Photo by Monica Schipper/Getty Images for POPSUGAR Play/Ground
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Chcę, aby więcej osób czuło się komfortowo, rozmawiając o endometriozie. Szanse są takie, że jeśli sam jej nie masz, poznasz kogoś, kto ją ma” – pisze Kayla Itsines na swoim profilu na Instagramie. Jedna z najsłynniejszych trenerek fitness, która sama zmaga się z endometriozą, szerzy wiedzę na temat tej przewlekłej choroby. 

„Żyłam z endometriozą przez większość swojego dorosłego życia”

„Jedna na dziewięć kobiet ma endometriozę – a ja jestem jedną z nich” – napisała Kayla Itsines. Australijska trenerka fitness, którą większość osób kojarzy dzięki jej programom treningowym i aplikacji Sweat, od lat cierpi na endometriozę. Kayla w 2014 roku przeszła pierwszą operację z powodu choroby, kolejną w 2021 roku.

„Żyłam z endometriozą przez większość swojego dorosłego życia. Diagnoza może zająć dużo czasu u wielu kobiet. Sama nie wiedziałam, czy to, co czuję podczas miesiączki, było nienormalne. Latami żyłam z tym bólem, zanim zdecydowałam, że to nie jest w porządku i poszłam do lekarza, aby uzyskać potrzebne leczenie chirurgiczne i potwierdzoną diagnozę” – wyznała po drugiej operacji.

By zwiększyć świadomość na temat endometriozy, Kayla postanowiła wykorzystać siłę swoich social mediów. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 14 mln osób.

„Łączę siły z @EndometriosisAustralia, aby pomóc w zwiększeniu świadomości oznak i objawów endometriozy! Prawie nic nie wiedziałam o endometriozie, kiedy zdiagnozowano ją u mnie lata temu. Po przejściu zalecanych operacji i nauczeniu się żyć z chorobą, ta współpraca jest bardzo bliska mojemu sercu” – napisała.

Sandra Hajduk o endometriozie

Jeśli nie masz endometriozy, poznasz kogoś, kto ma

Endometrioza charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy, czyli endometrium, poza jamą macicy m.in. w: jajnikach, jamie otrzewnej, ścianie pęcherza moczowego lub końcowego odcinka jelita grubego, a także, dużo rzadziej, na powierzchni przepony czy nawet w opłucnej. W wyniku choroby tworzą się guzy, nacieki i zrosty, co powoduje nie tylko uciążliwe dolegliwości bólowe, ale również często zmniejszoną płodność. Endometrioza wpływa na zdrowie psychiczne i ogólną jakość życia.

Objawy endometriozy mogą być bardzo zróżnicowane i najczęściej są uzależnione od lokalizacji zmian. Do typowych dolegliwości zalicza się tu niezwykle bolesne miesiączki czy przewlekły ból w okolicy podbrzusza. Kayla wymieniła za Endometriosis Australia główne objawy choroby:

  • zmęczenie,
  • ból, który unieruchamia cię w trakcie miesiączki,
  • ból w czasie owulacji,
  • ból w trakcie lub po seksie,
  • ból podczas wypróżnień,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • ból w okolicy miednicy, dolnej części pleców lub nóg,
  • częste oddawanie moczu,
  • obfite lub nieregularne krwawienie.

„Chcę, aby więcej osób czuło się komfortowo rozmawiając o endometriozie. Szanse są takie, że jeśli sama jej nie masz, poznasz kogoś, kto ma… Wszyscy możemy wykonać swoją część pracy, aby się edukować i prowadzić rozmowy o problemach kobiet BEZ wstydu” – podsumowała.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez KAYLA ITSINES (@kayla_itsines)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.