3 min.
Kayla Itsines: „Jedna na dziewięć kobiet ma endometriozę – a ja jestem jedną z nich”

Kayla Itsines: "Jedna na dziewięć kobiet ma endometriozę – a ja jestem jedną z nich"/ Photo by Monica Schipper/Getty Images for POPSUGAR Play/Ground
30.06.2022
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
30.06.2022
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny
30.06.2022
Zakładasz nogę na nogę? To jeden z wielu nawyków, których nie lubi dno miednicy. Mówi o tym fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz
30.06.2022
Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”
30.06.2022
Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane
„Chcę, aby więcej osób czuło się komfortowo, rozmawiając o endometriozie. Szanse są takie, że jeśli sam jej nie masz, poznasz kogoś, kto ją ma” – pisze Kayla Itsines na swoim profilu na Instagramie. Jedna z najsłynniejszych trenerek fitness, która sama zmaga się z endometriozą, szerzy wiedzę na temat tej przewlekłej choroby.
Spis treści
„Żyłam z endometriozą przez większość swojego dorosłego życia”
„Jedna na dziewięć kobiet ma endometriozę – a ja jestem jedną z nich” – napisała Kayla Itsines. Australijska trenerka fitness, którą większość osób kojarzy dzięki jej programom treningowym i aplikacji Sweat, od lat cierpi na endometriozę. Kayla w 2014 roku przeszła pierwszą operację z powodu choroby, kolejną w 2021 roku.
„Żyłam z endometriozą przez większość swojego dorosłego życia. Diagnoza może zająć dużo czasu u wielu kobiet. Sama nie wiedziałam, czy to, co czuję podczas miesiączki, było nienormalne. Latami żyłam z tym bólem, zanim zdecydowałam, że to nie jest w porządku i poszłam do lekarza, aby uzyskać potrzebne leczenie chirurgiczne i potwierdzoną diagnozę” – wyznała po drugiej operacji.
By zwiększyć świadomość na temat endometriozy, Kayla postanowiła wykorzystać siłę swoich social mediów. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 14 mln osób.
„Łączę siły z @EndometriosisAustralia, aby pomóc w zwiększeniu świadomości oznak i objawów endometriozy! Prawie nic nie wiedziałam o endometriozie, kiedy zdiagnozowano ją u mnie lata temu. Po przejściu zalecanych operacji i nauczeniu się żyć z chorobą, ta współpraca jest bardzo bliska mojemu sercu” – napisała.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jeśli nie masz endometriozy, poznasz kogoś, kto ma
Endometrioza charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy, czyli endometrium, poza jamą macicy m.in. w: jajnikach, jamie otrzewnej, ścianie pęcherza moczowego lub końcowego odcinka jelita grubego, a także, dużo rzadziej, na powierzchni przepony czy nawet w opłucnej. W wyniku choroby tworzą się guzy, nacieki i zrosty, co powoduje nie tylko uciążliwe dolegliwości bólowe, ale również często zmniejszoną płodność. Endometrioza wpływa na zdrowie psychiczne i ogólną jakość życia.
Objawy endometriozy mogą być bardzo zróżnicowane i najczęściej są uzależnione od lokalizacji zmian. Do typowych dolegliwości zalicza się tu niezwykle bolesne miesiączki czy przewlekły ból w okolicy podbrzusza. Kayla wymieniła za Endometriosis Australia główne objawy choroby:
- zmęczenie,
- ból, który unieruchamia cię w trakcie miesiączki,
- ból w czasie owulacji,
- ból w trakcie lub po seksie,
- ból podczas wypróżnień,
- ból podczas oddawania moczu,
- ból w okolicy miednicy, dolnej części pleców lub nóg,
- częste oddawanie moczu,
- obfite lub nieregularne krwawienie.
„Chcę, aby więcej osób czuło się komfortowo rozmawiając o endometriozie. Szanse są takie, że jeśli sama jej nie masz, poznasz kogoś, kto ma… Wszyscy możemy wykonać swoją część pracy, aby się edukować i prowadzić rozmowy o problemach kobiet BEZ wstydu” – podsumowała.
Wyświetl ten post na Instagramie
Podeślij siostrze, mamie, przyjaciółce, chłopakowi!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022
„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

25.06.2022