Przejdź do treści

Ból barku u chorujących na endometriozę? Pani Fizjotrener: nie wydaje ci się!

Kobieta z bólem ręki
Endometrioza a ból barku / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Bark naprawdę może boleć przed miesiączką, jeśli chorujesz na endometriozę” – pisze Gosia Włodarczyk, znana jako Pani Fizjotrener na swoim profilu na Instagramie. Co ma wspólnego ten ból z chorobą? Ekspertka wyjaśnia. 

Ból barku a endometrioza

„Co ma wspólnego ból barku z endometriozą? Podrażnienie nerwu przeponowego!” – pisze Gosia Włodarczyk na Instagramie.

Ekspertka tłumaczy, jak to się dzieje:

„Nerw przeponowy tworzą włókna pochodzące z segmentów kręgosłupa szyjnego na poziomie C3-C5. Podrażnienie korzeni nerwowych na konkretnym poziomie wpływa na bóle odczuwalne w obszarze danego dermatomu” – wyjaśnia.

Fizjoterapeutka tłumaczy dalej, że dermatom barku to unerwienie z poziomu kręgosłupa szyjnego C4 i C5.

Mary Komasa

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to choroba dotycząca nieprawidłowości w endometrium, czyli błonie śluzowej macicyEndometrium wyściela jamę macicy i podlega charakterystycznym zmianom podczas cyklu miesięcznego. Pod wpływem hormonów zaobserwować można następujące zmiany:

Takie cykliczne zmiany mają na celu przygotowanie endometrium macicy do zagnieżdżenia się zarodka. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa macicy złuszcza się. Jeśli natomiast powstanie zarodek, wówczas endometrium odżywia zarodek.

Jeśli komórki endometrium przemieszczą się poza jamę macicy, wówczas rozwija się endometrioza. Co to jest za choroba? Cechuje się ona obecnością ognisk endometrium w takich nietypowych lokalizacjach jak jajniki, jajowody, jelito grube, pęcherz moczowy czy otrzewna. Co miesiąc tkanka zachowuje się jak ta w macicy i reaguje na zmiany hormonalne w organizmie – gromadzi się i złuszcza, powodując krwawienie. To może prowadzić do stanów zapalnych i obrzęków, powstawania blizn, zrostów i torbieli, a także skrzepów – w wyniku braku możliwości usunięcia krwi. Endometrioza może dotyczyć nawet 15 proc. kobiet w okresie rozrodczym.

Pani Fizjotrener – kim jest?

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi.

W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzuchaJej profil obserwuje 116 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.