4 min.
Kiedy występuje nadkwasota? Poznaj jej przyczyny, objawy i najlepsze metody leczenia

gstockstudio/ AdobeStock
O nadkwasocie mówimy w przypadku obecności zwiększonej ilości kwasu solnego w soku żołądkowym. Do jej przyczyn zaliczamy nieregularne i niezdrowe odżywianie, stres, picie alkoholu, palenie papierosów. Objawy nadkwasoty obejmują głównie zgagę i nudności. W leczeniu nadkwasoty powinno się stosować dietę, higieniczny tryb życia i leki neutralizujące kwas solny.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek
dr n. med.
Nadkwasota to zwiększona ilość kwasu solnego w soku żołądkowym. Związana jest z niehigienicznym trybem życia. Szybkie, niezdrowe posiłki, jedzenie o nieregularnych porach, picie napojów gazowanych, alkoholu, palenie papierosów – wszystkie te zachowania sprzyjają wystąpieniu objawów nadkwasoty. Do nich należą przede wszystkim bóle brzucha, zgaga, nudności oraz uczucie pieczenia w klatce piersiowej. Nadkwasota dotyczy głównie osób dorosłych, jednak czasami zdarza się też u dzieci. Ponieważ jest to problem dość często spotykany we współczesnym świecie, warto wiedzieć, jak sobie z nim poradzić. Istotna jest zmiana trybu życia, a przede wszystkim sposobu odżywiania. Istnieją domowe sposoby na nadkwasotę, można też stosować zioła, choć czasami, niestety, jedynym skutecznym leczeniem jest przyjmowanie leków na nadkwasotę żołądka.
Nadkwasota – przyczyny zaburzeń składu soku żołądkowego
O nadkwasocie można mówić w przypadku zwiększonej ilości kwasu solnego w soku żołądkowym, co powoduje znaczne obniżenie pH zawartości żołądka. W żołądku wydzielane są także substancje zobojętniające kwas solny. Do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego niezbędne jest utrzymanie równowagi między tymi substancjami a kwasem solnym. W przypadku jej zaburzenia działanie zbyt dużej ilości kwasu odpowiada za objawy nadkwasoty.
Prawidłowa śluzówka żołądka jest odporna na żrące działanie kwasu. Jednak w sytuacjach, kiedy dochodzi do jej uszkodzenia (choroba wrzodowa, refluks żołądkowo-przełykowy), bariera śluzówkowa przestaje spełniać swoje funkcje i działanie kwasu staje się odczuwalne w postaci nieprzyjemnych dolegliwości. Głównymi przyczynami zgagi i nadkwasoty jest niewłaściwy sposób odżywiania. Przyjmowanie zbyt dużej ilości tłuszczów i produktów zawierających cukry proste obciąża żołądek i jest przyczyną zaburzeń trawienia. Dodatkowo za problemy trawienne odpowiada zbyt duża ilość owoców cytrusowych i alkoholu. Na rozwój nadkwasoty ma wpływ także niewłaściwe łączenie pokarmów i spożywanie posiłków zbyt obfitych. Do rozwoju nadkwasoty przyczyniają się także nieregularne posiłki i szybkie ich spożywanie. Ważnym czynnikiem jest także stres. Niektóre leki też sprzyjają zbyt dużemu stężeniu kwasu solnego. Należy do nich nawet bardzo popularny, dostępny bez recepty kwas acetylosalicylowy.
Nadkwasota, czyli objawy zbyt wysokiego stężenia kwasu solnego
Objawy nadkwasoty żołądka są dość charakterystyczne i pacjenci, którzy na nią cierpią, doskonale wiedzą, kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowej w organizmie. Głównymi dolegliwościami są: bóle brzucha, zlokalizowane zwłaszcza w nadbrzuszu środkowym, nudności, a czasem nawet wymioty. Jednakże najczęstszym objawem nadkwasoty jest zgaga. Określana ona bywa jako pieczenie za mostkiem, połączone z odbijaniem, któremu może towarzyszyć pieczenie i kwaśny smak w gardle. Zgaga może także świadczyć o innych chorobach lub być przyczyną jednorazowego błędu dietetycznego.
Zobacz także
Leczenie uciążliwych dolegliwości
Przy nadkwasocie żołądka domowe sposoby są równie ważne, jak właściwe leczenie farmakologiczne. Przede wszystkim należy zacząć od zmiany nawyków i higieny spożywania posiłków, które powinny być regularne, nie za bardzo obfite. Należy wykluczyć tłuste posiłki, słodycze i alkohol. W diecie na nadkwasotę trzeba także unikać cytrusów oraz połączeń pewnych pokarmów (np. nabiału z niektórymi warzywami, słodyczy z pokarmami z zawartością tłuszczów zwierzęcych). Istnieją też specjalne mieszanki ziół na zgagę i nadkwasotę, które mają ustabilizować pH żołądka i wspomagać procesy trawienne. Do tych najbardziej polecanych należą między innymi: ziele mięty pieprzowej, owoc kminku, ziele tysięcznika. Jeżeli te sposoby nie są wystarczająco skuteczne, należy zastosować leki na nadkwasotę. Chociaż dostępne są preparaty bez recepty, nie należy ich stosować samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Istnieją dwie podstawowe grupy leków: inhibitory pompy protonowej, które hamują wydzielanie kwasu solnego, oraz H2-blokery. Czasami stosuje się również leki zobojętniające kwas solny. Lekarz dobierze właściwe, bezpieczne i skuteczne leki na nadkwasotę na receptę (najczęściej w postaci tabletek na nadkwasotę), które należy stosować regularnie i najczęściej na czczo.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023
„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

29.05.2023