Przejdź do treści

Kim Kardashian o nawrocie łuszczycy: „Nie wiem, co się dzieje”

Kim Kardashian
Kim Kardashian pokazała zmiany łuszczycowe na nogach/ fot. Pierre Suu/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nie będę kłamać, to bolesne (…) Próbowałam wszystkiego! Łuszczyca jest do bani” – wyznała Kim Kardashian. Celebrytka w relacji na swoim profilu na Instagramie przyznała, że ma nawrót łuszczycy, a zmiany na nogach są znacznie rozleglejsze niż dotychczas. „Nadszedł czas, aby to rozwiązać” – podkreśliła.

Kim Kardashian ma nawrót łuszczycy

Kim Kardashian podzieliła się ze swoimi fanami informacją, że wróciły u niej zmiany łuszczycowe. Modelka, influencerka i bizneswoman od lat otwarcie mówi o swojej chorobie skóry. Pierwsze objawy łuszczycy zauważyła u siebie, kiedy miała obniżoną odporność. Celebrytka miała wtedy 25 lat.

„Dopadło mnie przeziębienie, a ponieważ łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, to także to ją wywołało. Zmiany były na całym brzuchu i nogach” – mówiła w jednym z wywiadów.

W 2019 r. napisała także esej o chorobie autoimmunologicznej, który został opublikowany na stronie internetowej jej siostry Kourtney Kardashian „Poosh”. Wyznała wtedy, że od lat zmaga się także z zapaleniem łuszczycowym stawów. Członkini celebryckiej rodziny tym razem udostępniła w relacji na swoim profilu na Instagramie zbliżenie na swoją nogę pokrytą zmianami łuszczycowymi. Kim przyznała, że obecnie objawy choroby znacznie się u niej zaostrzyły.

 „Jak szalona jest teraz moja łuszczyca” – dodała.

I przyznała, że nie wie, co może być przyczyną nawrotu łuszczycy. Celebrytka na co dzień dba o dietę, której stara się nie zmieniać, co było przyczyną powstania zmian chorobowych u niej w 2022 r.

„Nie będę kłamać, to bolesne (…) Próbowałam wszystkiego! Łuszczyca jest do bani” napisała w relacji.

Pani Łuska: zaakceptowałam łuszczycę, żeby mi się lepiej żyło

„Na walentynki mam łuszczycę w kształcie serca”

Kim Kardashian wyjaśniła, że zdecydowała się opowiedzieć o chorobie, ponieważ chce dzielić się swoją podróżą do zdrowia z innymi. Gwiazda reality show „Z kamerą u Kardashianów” od lat podkreśla, że nie da się całkowicie wyleczyć łuszczycy. Choroba wymaga codziennej pielęgnacji skóry i łagodzenia objawów, jednak zmiany często wracają. Jak sama przyznała, tym razem musi poświęcić łuszczycy więcej czasu, ponieważ nowe zmiany są znacznie większe od poprzednich.

„Teraz widzę, że powiększa się na całą nogę. Po prostu wiem, że nadszedł czas, aby to rozwiązać” – przyznała.

W jednym z ostatnich filmów w swojej relacji Kim Kardashian żartowała również na temat kształtu zmiany łuszczycowej, która pojawiła się u niej na nodze. Jak zauważyła, czerwona plama przypomina serce.

„Ale mam szczęście, że na walentynki mam łuszczycę w kształcie serca” – zażartowała.

Nogi Kim Kardashian z czerwonymi plamami, które są zmianami łuszczycowymi

Kim Kardashian ma nawrót łuszczycy/ fot. Print Screen Instagram @kimkardashian

Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne

Jak wygląda łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła i nawracająca choroba grudkowo-złuszczająca, która ma postać okrągłych, czerwonych lub zaróżowionych płaskich grudek o wyraźnie zaznaczonych brzegach różnej wielkości, pokrytych srebrzystą, narastającą łuskąWykwity skórne mogą boleć lub swędzieć, a podrapane – krwawić. Należy jednak zaznaczyć, iż świąd nie jest stałym objawem – doświadcza go 67–95 proc. chorych w okresie zaostrzenia choroby. Gdy łuska z powierzchni grudki zostanie zdrapana, tworzy płatki przypominające zeskrobiny ze świecy, co jest znakiem rozpoznawczym tej choroby (objaw świecy stearynowej). Występuje też punktowe krwawienie nazywane objawem Auspitza. 

Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się na zgięciach stawów: łokciach i kolanach oraz owłosionej skórze głowy i twarzy. Czasem usytuowane są w okolicach lędźwiowo-krzyżowych, pachwinach i pod pachami, a nawet między pośladkami. Łuszczyca może także atakować paznokcie, powodując punktowe wgłębienia (objaw naparstka), rogowacenie pod płytką paznokcia i jej rozwarstwianie się. Warto wiedzieć, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić poprzez kontakt z drugim człowiekiem ani przez wspólnie użytkowane przedmioty.  

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.