3 min.
Konwulsje – czym są i co może być ich przyczyną?

Konwulsje — dowiedz się, czym są drgawki, co może być ich przyczyną oraz jak na nie reagować
Najnowsze
16.01.2021
Zdarza ci się zjeść banana na śniadanie? Sprawdź, czy to dobry wybór. Tłumaczy dietetyczka Paulina Roziewska
15.01.2021
Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!
15.01.2021
Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
Eksperyment w Indonezji. Szczepienia na COVID-19 najpierw otrzymują osoby młode
Konwulsje to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów choroby ludzkiego organizmu. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami i dochodzi do nich stosunkowo często. Czym są drgawki, co może je powodować, jak przebiegają oraz podpowiadamy jak na nie reagować?
Konwulsje – czym są?
Konwulsje to innymi słowy drgawki. Są to krótko i szybko następujące po sobie skurcze mięśni – szkieletowe lub uogólnione. Występują niezależnie od naszej woli. Drgawki są odpowiedzią na nadpobudliwość rdzenia kręgowego lub mózgu. Konwulsje są zatem spowodowane zaburzeniami mózgu, które z kolei spowodowane są nieprawidłowymi bioelektrycznymi wyładowaniami w komórkach nerwowych. Często drgawkom towarzyszy utrata przytomności oraz napięcie mięśni całego ciała. Przeważnie, czas trwania drgawek to 3 minuty.
Napady drgawkowe dzielą się na dwa rodzaje – toniczne i kloniczne. Konwulsje toniczne polegają na nieprzerwanym napięciu mięśni. Osoba chora wygina głowę do tyłu oraz podnosi i prostuje wszystkie kończyny. Przeważnie ten typ drgawek występuje z drganiem powiek, oczopląsem oraz problemami z oddychaniem. Drgawki kloniczne przebiegają w nieco inny sposób. Skurcze mięśni mają różny czas trwania oraz natężenie. W trakcie drgawek występują rozluźnienia mięśni. Osoba, która doświadcza takich konwulsji, porusza również porażoną częścią ciała rytmicznie i jednostajnie w przeciwległych kierunkach. Drgawki w czasie trwania napadu mogą zmieniać swoją lokalizację i dotykać innych części ciała. Łagodną formą napadów drgawkowych toniczno – klonicznych jest atak kilkusekundowy, wywołujący delikatne skurcze twarzy.
Konwulsje mogą występować również przy różnym zachowaniu świadomości. W niektórych przypadkach zanika ona całkowicie, a w niektórych sytuacjach chory wie, co się z nim dzieje.
Konwulsje – przyczyny
Konwulsje, czyli drgawki mogą wystąpić u każdej osoby. Ich siła oraz intensywność zależy od tego, czy dana osoba jest zdrowa, na jaką chorobę cierpi, co jest powodem drgawek oraz jaki posiada próg pobudliwości drgawkowej. Najczęściej, konwulsje wywołuje udar mózgu, zapalenie mózgu, ropień mózgu, nowotwór mózgu oraz zapalenie opon mózgowych. Drgawki wywołują również urazy mechaniczne, porażenie prądem czy porażenie słoneczne. Konwulsje mogą również być wywoływane przez odstawienie alkoholu i narkotyków, zatrucie lekami oraz związkami chemicznymi. Konwulsje występują też przy padaczce, hipoglikemii czy krwawieniu do ośrodkowego układu nerwowego.
Konwulsje – pierwsza pomoc
Postępowanie w razie drgawek powinno przebiegać według pewnego schematu. Osobę, która doznaje konwulsji, należy położyć poziomo na równym, miękkim podłożu. Ma to na celu zapobieganie urazom. Kolejnym krokiem jest przewrócenie osoby dotkniętej drgawkami na bok — w pozycji bezpiecznej, aby nie doszło do zadławienia się językiem. Ważnym elementem postępowania z osobami, które mają drgawki, jest pozostawienie ich. Należy zaczekać aż atak minie oraz pozostać z nimi jeszcze przez pewien czas, aby upewnić się, że odzyskali władzę nad ciałem i są bezpieczni. Jeśli drgawki trwają ponad 10 minut, należy wezwać pogotowie ratunkowe.
UWAGA: Podczas drgawek do ust osoby cierpiącej na konwulsje nie należy wkładać żadnych przedmiotów – włożenie przedmiotu może spowodować uduszenie się.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021