Przejdź do treści

16-latka nie mogła nic powiedzieć, miała asymetrię twarzy. Lekarze nie czekali ani chwili

Pacjentka siedząca tyłem na łóżku - Hello Zdrowie
Lekarze z Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej szpitala im. Marciniaka wykonali pierwszą na Dolnym Śląsku trombektomię u nastoletniej dziewczynki - Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy u 16-letniej pacjentki zdiagnozowano udar, nie było ani chwili do stracenia. Lekarze natychmiast przeprowadzili zabieg trombektomii. Tylko dzięki temu dziewczyna cieszy się dziś dobrym zdrowiem i sprawnością. „W przypadku udarów czas jest kluczowy” – podkreśla n. med. Katarzyna Lubkowska z wrocławskiego szpitala.

„Ważna jest szybka i trafna diagnoza”

Kilka miesięcy temu rodzice 16-latki zauważyli, że pojawiła się u niej asymetria twarzy. Dziewczynka nie mogła nic powiedzieć, choć rozumiała, co się do niej mówi. Dorośli natychmiast wezwali karetkę.

Dziewczyna z ostrym niedowładem prawostronnym trafiła na dziecięcy SOR Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka. Wstępne badania, które wykonano w oddziale pediatrycznym w Kępnie, wykazały, że nastolatka ma ostre zmiany niedokrwienne. Lekarze zdiagnozowali udar.

Konieczne było wykonanie zabiegu trombektomii. To nowoczesny, wewnątrznaczyniowy sposób na usunięcie skrzepliny wywołującej udar mózgu. Ma dużą skuteczność.

„Życie 16-latki było poważnie zagrożone. Dlatego tak ważna jest szybka i trafna diagnoza. Brawa należą się także pediatrom ze szpitala powiatowego w Kępnie, którzy szybko przekazali dziewczynkę do szpitala, w którym mógł być wykonany zabieg. W przypadku udarów czas jest kluczowy” – podkreśla w rozmowie z TVN24 dr n. med. Katarzyna Lubkowska z Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej, która podjęła się zabiegu.

To pierwszy tego typu zabieg wykonany na Dolnym Śląsku. Jest on alternatywą dla leczenia farmakologicznego, którego zadaniem jest rozpuszczenie skrzepliny, która spowodowała udar mózgu. Zabieg ten można wykonać w ciągu sześciu godzin od chwili wystąpienia pierwszych neurologicznych objawów udaru.

„U dziewczynki mogliśmy wdrożyć jedną z metod leczenia przyczynowego udaru, ale te metody są bardzo ograniczone czasowo, czyli w bardzo krótkim czasie od wystąpienia objawów pacjent musi znaleźć się w ośrodku, który takiej pomocy może udzielić” – dodaje dr n. med. Katarzyna Lubkowska w rozmowie z TVN24.

Po udanym zabiegu młoda pacjentka trafiła na Oddział Neurologii Dziecięcej. Tam była leczona i przechodziła rehabilitację. Dziś, kilka miesięcy po zabiegu, wróciła do pełnej sprawności.

Weronika Garsztka - 28-latka, która przeszła udar - Hello Zdrowie

Udar niedokrwienny – jak się objawia?

Udar niedokrwienny występuje wskutek niedrożności tętnicy, która zaopatruje mózg w krew. W następstwie krew nie przepływa tak, jak powinna, a komórki nie otrzymują jej odpowiedniej ilości.  Stanowi około 85 –90 proc. wszystkich przypadków udarów.

Objawy udaru mózgu to przede wszystkim:

  • niedowład i zaburzenie czucia po jednej stronie ciała,
  • wykrzywienie twarzy,
  • zaburzenia widzenia i mowy,
  • nagłe zawroty głowy połączone z osłabieniem kończyn,
  • niespodziewany i bardzo silny ból głowy.

Występowaniu udarów u dorosłych sprzyjają m.in.:

Choć zazwyczaj udar występuje u starszych ludzi, to jednak nie omija także młodych, w wieku od 20 do 35 lat.  Zdarzają się także udary u dzieci. Jednak, jak przekazała dr Dorota Cichosz, neurolog z Oddziału Neurologii Dziecięcej, u nich przyczyny udaru są często inne niż u dorosłych.

„Zdarza się, że nie udaje się ustalić jednoznacznej przyczyny ich wystąpienia. U dzieci do czynników ryzyka należą m.in.: choroby serca, zaburzenia i choroby hematologiczne, zapalenia naczyń, schorzenia reumatologiczne, choroby genetyczne i metaboliczne. Jednak przebieg udaru u dzieci i u osób dorosłych jest podobny” – powiedziała w rozmowie z TVN24.

W przypadku udaru liczy się każda chwila. Im szybciej pacjent otrzyma pomoc, tym jego szanse na przeżycie i całkowite wyleczenie będą większe.

Najmłodszy pacjent, u którego przeprowadzono tromboktomię w Polsce, miał 13 lat.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

źródło: TVN24, mat. prasowe szpitala

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.