3 min.
Pomóż nam stworzyć Krótką Instrukcję Obsługi Poronienia

Karolina Wierzbińska. Fot: Joanna Zduniak
Pomóż nam stworzyć Krótką Instrukcję Obsługi Poronienia – publikację, która ma szansę realnie pomóc dziewczynom i ich bliskim.
Ostatnio czytałam badania, że 15 proc. par doświadcza w swoim życiu co najmniej jednego poronienia. Cholernie dużo z nas, prawda?
Trudno w Polsce o bardziej pomijany, tak źle zaadresowany przez wszelkie instytucje temat związany z naszym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Nieuregulowana polityka szpitali względem kobiet po poronieniu, nierówna dystrybucja wiedzy o przysługujących prawach pracowniczych, brak wsparcia psychologicznego i prawnego. I chyba najważniejsze: brak wiedzy, jak wspierać kobiety, które poroniły.
Wychodzimy z założenia, że żałobę przechodzą nie tylko kobiety, ale również ich partnerzy i partnerki. Mamy poczucie, że ta grupa jest równie mocno niezaopiekowana, a ich perspektywa i potrzeby pomijane.
Chcemy zmienić tę sytuację naszą darmową i ogólnodostępną publikacją. Pomóżcie nam w tym!
W Hello Zdrowie publikowałyśmy reportaże i przejmujące wywiady z dziewczynami, które zdecydowały się o swoim poronieniu opowiedzieć.
Monika Słowik rozmawiała z Agatą Kotoską, która mając 16 lat straciła pierwszą ciążę. Agata udziela się na rzecz osieroconych rodziców, jest autorką bloga i profilu Aniołkowa Mama, organizuje spotkania matek po stracie. Córka Kornelia wciąż żyje w jej sercu i inicjatywach, które podejmuje do dzisiaj.
Ewa Podsiadły Natorska z kolei porozmawiała z Anią. – Od jednej z pocieszających mnie osób usłyszałam, że to na szczęście ósmy tydzień, więc nie zdążyłam zżyć się z dzieckiem. Ale to jedna wielka bzdura. Bardzo mnie to dotknęło” – powiedziała dziewczyna.
Byłyśmy i ciągle jesteśmy poruszone. I mamy poczucie niedosytu. Krótką Instrukcję Obsługi Poronienia chciałybyśmy zrobić w mądry i przemyślany sposób. Są pytania, na które nie znamy odpowiedzi. Są pytania, które jeszcze nie przyszły nam do głowy. Są emocje, które nie wszystkie dzielimy. Ale nie dowiemy się tego wszystkiego bez pomocy i wsparcia prawdziwych ludzi, którzy doświadczyli poronienia.
Ty też możesz pomóc tworzyć Krótką Instrukcję
Czy zechciałabyś nam o swoim doświadczeniu opowiedzieć? Jak rozmawiałaś ze swoim partnerem o poronieniu? Co dobrego spotkało Cię ze strony Twojego otoczenia, co wiesz, że przydałoby się innym dziewczynom? A może to Ty byłaś osobą, która stara się pomóc parom po poronieniu? Chciałybyśmy Was zaprosić na jednodniowe warsztaty, podczas których moglibyście wymienić się swoimi doświadczeniami z innymi.
Krótka Instrukcja Obsługi. O co chodzi?
We wrześniu 2019 roku, po wielu miesiącach pracy, czasie niezwykłych spotkań, trudnych i inspirujących rozmów, pokazałyśmy Wam Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi, pierwszy tego typu poradnik w Polsce (dostępny na stronie, w formie pdf do ściągnięcia i papierowego wydania dla szpitalu i fundacji). Zebrałyśmy doświadczenie dziewczyn, które przeszły lub przechodzą przez drogę przez raka, opowieści i perspektywę ich bliskich i specjalistów (psychoonkologów, onkologów), którzy z rakiem również mają kontakt na co dzień. A przy wsparciu fantastycznych fundacji: Rak and Roll, Enel, Omega Life – dotarłyśmy z naszą publikacją do tysięcy dziewczyn.
Nasz cel był… prosty. Pomóc dziewczynom i ich bliskim przedrzeć się przez ten gąszcz informacji i emocji, który się pojawia po diagnozie. Towarzyszyć naszą publikacją wszystkim, którzy przez raka piersi przechodzą – jako pacjentki lub osoby bliskie. Ta publikacja powstała od serca i z perspektywy osób, które miały doświadczenie i zechciały się nim podzielić.
Od samego początku wiedziałyśmy, że nie poprzestaniemy na jednej publikacji. Nasza Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi zainicjowała cały projekt Krótkich Instrukcji Obsługi tematów ważnych, ale przemilczanych.
Po chwili potrzebnego oddechu zaczynamy pracę nad kolejną Krótką Instrukcją Obsługi. Poronienia.
Poleć ten artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023