Przejdź do treści

Krzywe zęby – jak je wyprostować? Które metody są najskuteczniejsze?

dentysta ogląda zęby młodej kobiety w gabinecie
Fot. phoenix021 / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Problem krzywych zębów dotyka osób w różnym wieku. Rozpoznanie wady zgryzu w dzieciństwie daje większą gwarancję przywrócenia aparatowi żucia pełnej funkcjonalności. Właściwe ustawienie zębów i poprawę estetyki uśmiechu można uzyskać na wiele sposobów, na przykład zakładając licówki bądź stosując aparat ortodontyczny.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

W przypadku bardzo krzywych zębów specjaliści zwykle zalecają noszenie stałego bądź wyjmowanego aparatu ortodontycznego. Jeśli jednak nie ma możliwości założenia aparatu, stosuje się licówki na krzywe zęby. Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do rozwoju próchnicy, a także przyczynić się do kaleczenia wnętrza policzków oraz dziąseł.

Krzywe zęby – skąd się biorą? Jak pomoże ortodonta?

Przyczyny krzywych zębów mogą mieć podłoże genetyczne. Wówczas w szczęce nie znajduje się na przykład dostateczna ilość miejsca, by mogły się wyrżnąć wszystkie zęby. Niekiedy wady zgryzu są spowodowane urazem szczęki, za inne z kolei odpowiada zbyt wczesna utrata zębów mlecznych. Wówczas można już leczyć krzywe zęby u małych dzieci, by uniknąć ryzyka długotrwałej terapii.

Podstawowym sposobem na leczenie krzywych zębów jest wykorzystanie odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Dentysta dobiera go do konkretnego przypadku, zlecając najpierw wykonanie modelu zgryzu. Są różne rodzaje aparatów: jedne bardziej, a inne mniej widoczne. Niezależnie od tego, czy ma się krzywe dolne czy górne zęby, w przypadku mniej wymagających wad można podjąć leczenie przy wykorzystaniu aparatów zdejmowanych. W przypadku zębów bardziej krzywych konieczne jest zastosowanie aparatu stałego.

Aby leczenie odniosło spodziewany skutek, należy stosować się ściśle do zaleceń ortodonty. Krzywe zęby po noszeniu aparatu w najlepszym wypadku powinny wrócić na swoje miejsce lub przynajmniej poprawić ułożenie, by ułatwić naturalne przeżuwanie pokarmu.

Licówki na krzywe zęby

Jednym ze sposobów na walkę z wadą zgryzu są licówki zakładane na krzywe zęby. Zabieg polega na naklejaniu na poszczególne zęby wyjątkowo cienkich, choć wytrzymałych, płatków. Najczęściej zakłada się licówki porcelanowe na krzywe zęby, ponieważ gwarantują odpowiednią trwałość, a zarazem dobrze wpasowują się w barwę naturalnego szkliwa. Strukturą licówki przypominają szkliwo naturalnego zęba, dlatego też pochłaniają w podobny sposób światło. Prócz licówek porcelanowych wykorzystuje się często licówki kompozytowe.

Licówki porcelanowe na krzywe zęby trzeba zamocować wówczas, gdy te zostaną już odpowiednio oszlifowane. W ten sposób przywierają trwale do zęba i wraz z nim tworzą zwarty element, który nie ulega zniszczeniom. Porcelana okazuje się doskonałym tworzywem, ponieważ nie ściera się wraz z upływem czasu, a ponadto nie podlega ewentualnym przebarwieniom.

Licówki z kompozytu są nieco mniej trwałe od porcelanowych i choć dobrze spełniają funkcję korygującą, warto je wymieniać co kilka lat. Obie wersje licówek okazują się też doskonałym sposobem na wybielenie krzywych zębów i ujednolicenie ich koloru poprzez pozbycie się przebarwień. Poleca się ich wykorzystanie, gdy ma się krzywe zęby „jedynki”, ponieważ są one najbardziej widoczne i wypada zadbać o ich kształt oraz koloryt.

Zobacz także

Krzywe zęby u dzieci – leczenie wad zgryzu

Już u dzieci można zaobserwować problemy ze zgryzem. Krzywe zęby mleczne także można odpowiednio ustawić za pomocą aparatu, by poprawić funkcjonalność uzębienia. Mimo że po pewnym czasie wypadną, zrobią miejsce kolejnym zębom, tym razem już stałym, a te powinny od razu kształtować się prawidłowo.

Można dostrzec krzywe zęby u niemowlęcia, kiedy rodzice wybierają niewłaściwe smoczki dla dziecka. Aby uchronić dziecko przed późniejszymi wadami zgryzu, należy też przypilnować, by we właściwym momencie nauczyło się gryźć i żuć twarde pokarmy. U nieco starszych dzieci bardzo krzywe zęby mogą być wynikiem utraty zębów mlecznych, której przyczyną był uraz. Na nieprawidłowe funkcjonowanie zgryzu wpływa także częsty nawyk najmłodszych – gryzienie ołówków.

Jeśli zęby są krzywe, a stomatolog może skierować pacjenta na dokładne badania zgryzu i czynności mięśni. Następnie pobiera wyciski niezbędne do stworzenia modeli uzębienia z gipsu. Konieczne jest wówczas wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Konsultacje u ortodonty są w przypadku dzieci bardzo istotne, ponieważ krzywe zęby mogą zaniżać poczucie wartości młodych ludzi i prowadzić do kompleksów. Ich zęby są też bardziej podatne na zabiegi, jakim się je poddaje.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.