4 min.
Książki o okresie – co można w nich znaleźć?

źródło Instagram @marta.mrowiec
Okres to nieodłączny element życia kobiety. Przychodzi nagle i zostaje na długi czas. Początkowo wiedzę na ten temat dziewczyna dostaje od mamy. Czasem informacje przekazane od rodzicielki nie wystarczą, aby zrozumieć zachodzące zmiany. Wtedy z pomocą mogą przyjść książki. Czy wiedza z literatury pozwala lepiej zrozumieć okres?
Spis treści
Książki medyczne opisują okres naukowym językiem, który nie zawsze jest zrozumiały dla nastolatek. Język powinien być bardziej ludzki i naturalny, aby dziewczęta zrozumiały, że krew na bieliźnie to nie jest koniec świata i będzie się powtarzać co miesiąc. Jak to wygląda w książkach? Oto kilka pozycji, które tratują miesiączkę w sposób normalny i tłumaczą w obrazowy sposób jak sobie z nią i naszym organizmem w tym czasie radzić.
Książki o okresie: Clara Henry – „Tak, mam okres, a co?”

źródło: materiały prasowe
Clara Henry to szwedzka blogerka, którą na YoTube śledzi blisko 450 tysięcy osób. Na podstawie własnych doświadczeń z okresem napisała książkę skierowaną do nastolatek, gdzie w sposób lekki i z humorem opowiada bez wstydu swoje historie, związane z miesiączką, obala mity, tłumaczy dolegliwości. Wszystko podane luźnym, młodzieżowym językiem, czym idealnie wpisuje się w rozmowy nastolatków. Autorka lubuje się w dość specyficznych porównaniach, które mogą wywołać mieszane uczucia, niemniej działają na wyobraźnię i w dosadny sposób opisują sytuacje związane z krwawieniem, stanem waginy, bólami menstruacyjnymi czy używaniem środków higienicznych.
Książka jest bezpruderyjna i szczera. Z pewnością pomoże nastolatkom odnaleźć się nowej sytuacji pokazać, że nie są z tym same, a objawy, które je dotykają, są normalne. Autorka może zbyt mocno skupia się na sobie, zamiast odnosić się do ogółu. Aczkolwiek jest to ciekawa pozycja, jednak nie wyczerpująca tematu okresu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przedwczoraj skończył mi się okres. Ostatniego dnia używałam tamponów normal, bo nie miałam już mini, i teraz przez własne lenistwo — był taki przeraźliwy mróz, że nie chciało mi się ruszać z domu, żeby kupić nowe opakowanie — muszę cierpieć: moja cipka jest sucha jak pięty dziadka. (Pięty mojego dziadka są sinofioletowe. Skóra na nich od wieków nie widziała kremu nawilżającego i zaczęła się rozwarstwiać; odstaje i gdyby tak wziąć piórko i delikatnie przejechać nim dziadkowi po piętach, w powietrzu zaczęłyby się unosić kawałki skóry i opadać na ziemię jak drobny, biały łupież. Tak mniej więcej czuje się w tej chwili moja cipka).
Książki o okresie: Marie Oskarsson „Mały przewodnik po miesiączce”

źródło: materiały prasowe
Ta książka powstała z jednej strony jako pomoc dla rodziców w rozmowach z dziećmi na temat okresu, z drugiej, aby odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania o okres, takie jak: dlaczego krew w reklamach jest niebieska? dlaczego mamy okres? jak sobie radzić z bólami menstruacyjnymi? Znajdziecie tutaj również ciekawostki historyczne, mówiące m.in o tym, jak postrzegano kobiety i menstruację na przestrzeni wieków, czy wypowiedzi nastolatek o ich pierwszej miesiączce. Jest to małe kompendium wiedzy o kobiecej biologii napisane w przyjemny i przystępny sposób.
Informacje są rzetelne i trafią do każdej grupy wiekowej. Autorka umiejętnie przedstawia ten wstydliwy dla wielu temat i bez przesadnych opisów wyjaśnia zagadnienie. Książka wyszła w ramach serii „Bez tabu”, do której należą pozycje, które traktują również o kupie, siusiakach, cipkach, aborcji, przemocy czy śmierci.
Książki o okresie: Natalie Byrne „Period”

źródło: materiały prasowe
Ta książka nie wyszła jeszcze na polskim rynku, jednak jest godną uwagi pozycją. Różni się ona od poprzednich tym, że znajdziemy tutaj przede wszystkim ilustracje, które w ciekawy i zabawny sposób przedstawiają tematy związane z okresem. Autorka skupiła się w niej m.in. na pokazaniu jak radzić sobie z PMS, jak prawidłowo używać środków higienicznych, jak śledzić swój cykl menstruacyjny. Zagłębia się także w tematy, które idą w parze z miesiączkowaniem jak: bóle piersi, skurcze, wzdęcia czy żywność, której należy unikać.
W książce znalazły się ilustrowane przewodniki dotyczące używania kubeczków menstruacyjnych, tamponów i różnych rodzajów wkładek. Są obrazki przedstawiające cztery fazy cykli menstruacyjnych oraz anatomiczne rysunki „tego, czego nie widać”. Ten poradnik spełni oczekiwana zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców. Przekazuje ważną wiedzę w nietypowy i cieszący oko sposób.

źródło: Natalie Byrne
Zobacz także
Udostępnij przyjaciółce
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023