Przejdź do treści

HZ kontra mity #4 PMS

PMS źródło: Istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Amy Schumer w czerwonej sukience pozuje na ściance
Amy Schumer w szpitalu. Aktorka cierpi na ciążowe dolegliwości
kobieta, mężczyzna, czwórka dzieci
„Matczyna emerytura” później niż zakładano
Kobieta w aptece rozmawia z farmaceutą
Szczepienia w aptekach? Co na to krajowy konsultant?
Kobieta trzyma w ręku e-papierosa
E-papierosy mają szkodliwy wpływ na układ oddechowy
Anja Rubik na spotkaniu z mediami
Anja Rubik popiera akcję #ThisIsNotConsent

PMS. Co to takiego? Wymysł kobiet, czy to już choroba? W ramach cyklu „HZ kontra mity” rozmawiamy  z dr n. med. Jackiem Więckiem na temat zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego jest zespołem objawów emocjonalnych, fizycznych i psychicznych, który dotyczy ponad 80 procent kobiet, a występuje od kilku do kilkunastu dni przed pierwszym dniem menstruacji. Do symptomów fizycznych między innymi należy: ból brzucha, piersi, pleców, osłabienie, wzrost masy ciała. Można zaobserwować również rozdrażnienie, smutek, płaczliwość oraz problemy z koncentracją.

 

PMS to nie choroba

Jacek Więcek: Jak się okazuje, PMS jest zaklasyfikowany do chorób. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ten stan za chorobę, więc nie jest to, jak często słyszymy, wymysł kobiet. Wiele kobiet odczuwa tak silny ból, który uniemożliwia im codzienne funkcjonowanie, wymagają one nawet leczenia farmakologicznego. Ale spokojnie, nie jest to choroba śmiertelna 🙂

Objawy występują takie same u każdej kobiety

MIT! O tym, jak przeżywamy PMS świadczy gospodarka hormonalna kobiet. Niektóre kobiety odczuwają silniejszy ból, podczas gdy wiele z kobiet z ogóle nie odczuwa. Objawy są uwarunkowane wiekiem, genami i poziomem hormonów. Symptomów jest bardzo dużo i można wyróżnić fizyczne i psychiczne, szacuje się, że jest ich ponad sto. Podczas gdy jedna kobieta może odczuwać zarówno ból, jak i rozdrażnienie, pogorszenie nastroju, tak druga kobieta może nie odczuć żadnych objawów.

 

Męski „PMS”, czyli Syndrom Poirytowanego Samca

Podczas twania PMS nie tyje się od zachcianek

Jest to bardziej marzenie niż rzeczywistość. Jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest zwiększony apetyt. Kobiety sięgają zazwyczaj po słodycze i przekąski, które często ograniczają w codziennej diecie. Nie jest jednak prawdą, że można bez ograniczeń zaspokajać swoją chęć na wszystko, to samo dotyczy ciąży. Kobiety lubią usprawiedliwiać swoje „grzeszki”, raz stresem, raz PMS. Kobiety, bądźcie racjonalne i przejdźcie przez ten czas świadomie, a jeśli sięgacie po słodycze lub przekąski, to nie miejcie wyrzutów sumienia, bo to może pogorszyć jeszcze bardziej nastrój.

Lamka wina załagodzi objawy PMS

To jest kolejny mit, podobny do tego, że od zachcianek w czasie PMS nie tyje się. Alkohol przed miesiączką może nasilić objawy, mimo że teoretycznie człowiek po alkoholu czuje się bardziej rozluźniony. Powinno się także ograniczać kofeinę, czyli mocną herbatę i kawę.

Czy pijesz wino podczas PMSu?

Zdarza się
Nigdy
Zobacz wyniki ankiety

W czasie PMS i miesiączki należy zrezygnować z aktywności fizycznej

Nieprawda, ćwiczenia o umiarkowanej intensywności mogą nawet załagodzić objawy zespołu napięć przedmiesiączkowych. To raczej indywidualna kwestia, bo kobiety różnie znoszą zarówno PMS, jak i przebieg miesiączki. Jednak zaleca się aktywność fizyczną, zwłaszcza marsze, jogging.

Dieta nie ma wpływu na przebieg PMS

Jest to nieprawda. Ograniczenie w diecie cukru i alkoholu może załagodzić objawy zespołu nacięcia przedmiesiączkowego. Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta wpłynie na lepsze samopoczucie kobiety. Mowa o diecie bogatej w warzywa. Podczas PMS należy ograniczać picie kawy i mocnej herbaty, ze względu na zawartą w nich kofeinę. W tym czasie dobrze jest sięgać także po napary ziołowe, mogą załagodzić ból brzucha i pozbyć się wrażenia opuchlizny i nagromadzonej wody w organizmie.

PMS dotyczy wyłącznie nastolatek

U nastolatek znacznie więcej jest objawów podobnych do PMS, ale nie zawsze jest to związane z zespołem napięć przedmiesiączkowych, ale okresem dojrzewania. Symptomy PMS dotyczą najczęściej kobiety w wieku 20-30. Szacuje się, że symptomy odczuwa ponad 80 proc. kobiet.

Nie ma leków łagodzących PMS

Jest to nieprawda. Kobietom o silnych objawach zaleca się suplementowanie witaminy B oraz magnez. Ból załagodzą także środki ziołowe, np. melisa, deprim. Wiele kobiet sięga po środki przeciwbólowe i słusznie, bo często ból, który towarzyszy kobietom, jest nie do zniesienia. Obecne są na rynku środki, które mogą pomóc w przejściu tego okresu.

Tabletki antykoncepcyjne działają jak placebo, nie łagodzą objawów PMS

MIT! W wielu przypadkach tabletki antykoncepcyjne eliminują całkowicie objawy PMS. Główną przyczyną symptomów nacięcia przedmiesiączkowego są wahania nastrojów, a tabletki antykoncepcyjne je eliminują i zapewniają stały poziom hormonów we krwi.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

narzędzie do pomiaru poziomu cukru we krwi

HZ kontra mity #cukrzyca

matka karmiąca dziecko

HZ kontra mity #5 Laktacja

HZ kontra mity #3 Połóg

HZ kontra mity #2 Hashimoto

HZ kontra mity #1 Łuszczyca

Dziewczyna siedząca na parapecie

Piętnowanie osób z zaburzeniami psychicznymi szkodzi także zdrowym

Jesteśmy uzależnieni od telefonów komórkowych. Obejrzyj niesamowitą galerię

portret lekarza michała domaszewskiego

Dlaczego pacjent kłamie? Opowiada doktor Michał Domaszewski

Kobieta w ciąży, która układa dziecięce ubranka

Matki częściej cierpią na depresję poporodową, jeśli mają syna? Ginekolog komentuje

Alicja Czarnecka zycieporaku

Alicja Czarnecka „zycieporaku”: cieszę się, że nie poddałam się, że strach nie wygrał

Mięso, kapusta, granat, nasiona, czekolada

Niedobór żelaza podczas okresu obniża nastrój i wiąże się z ryzykiem depresji

Dziewczyna siedząca na łóżku

Depresja dotyka 10 procent dorosłych w Polsce. Najnowsze badania CBOS