Przejdź do treści

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA

Dziecko dostaje szczepionkę
Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA/ Fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

EMA rozszerzyła grupę osób, które mogą przyjąć czwartą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Jak wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski, szczepienia będą odbywać się z użyciem preparatów celowanych w mutację Omikron.

Czwarta dawka szczepionki na COVID-19

Druga dawka szczepionki przypominającej na COVID-19 od 22 lipca br. była dostępna dla osób od 60. do 79. roku życia oraz osób z upośledzoną odpornością, które ukończyły 12 lat. 1 września Europejska Agencja Leków (EMA) rozszerzyła tę grupę i zatwierdziła podawanie boostera dzieciom od 12 r.ż. Szczepienia będą odbywać się z użyciem nowej dwuskładnikowej szczepionki, która chroni przed wariantem Omikron.

Szczepionka będzie dostępna w naszym kraju dla tych osób, które przyjęły już dwie bądź trzy dawki wcześniejszych szczepionek. Jak wyjaśnił szef resortu, jeszcze w tym miesiącu preparaty będą dostępne w naszym kraju.

„Dziś lub jutro decyzję zatwierdzi Komisja Europejska. Szczepionki wkrótce w Polsce” – poinformował minister zdrowia na Twitterze.

Szczepionka na COVID-19 celowana w Omikrona

Obecnie dostępne szczepionki są dostosowane do podstawowego szczepu koronawirusa. Preparaty celujące w Omikrona stworzono tak, by rozpoznawały określone mutacje w białku kolca wirusa. MZ przekonuje, że ochrona przed koronawirusem po drugiej dawce przypominającej wynosi ok. 80 proc. Jak wskazała EMA w oficjalnym komunikacie, preparat został zmodyfikowany tak, by zapewnić skuteczną ochronę również przed krążącymi wariantami koronawirusa SARS-CoV-2.

„Comirnaty Orginal/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 mogą wywołać silną odpowiedź immunologiczną przeciwko Omikronowi BA.1 i oryginalnemu szczepowi SARS-CoV-2 u osób wcześniej zaszczepionych” – zaznaczono.

I dodano, że nowe szczepionki były bardziej skuteczne w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznych przeciwko podwariantowi BA.1 niż oryginalne preparaty.

„Skutki uboczne obserwowane w przypadku zaadaptowanych szczepionek były porównywalne do tych obserwowanych w przypadku oryginalnych i były zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe. Obie opinie CHMP zostaną teraz przesłane do Komisji Europejskiej, która podejmie ostateczną decyzję” – podano.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.