Przejdź do treści

Kurkumina w Hashimoto pomaga wyciszyć stan zapalny – mówią ekspertki z „Ogarnij Hashimoto”

Kurkumina w Hashimoto / Dani Rendina Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmagasz się z chorobą Hashimoto? Zacznij dodawać kurkumę do posiłków. Zawarta w niej kurkumina wykazuje szerokie działanie prozdrowotne dla organizmu. Jak wyjaśniają ekspertki z profilu „Ogarnij Hashimoto” na Instagramie, kurkumina łagodzi stany zapalne – tak często pojawiające się w chorobie tarczycy.

Kurkumina na stany zapalne

„Najważniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina, która wykazuje szerokie działanie prozdrowotne dla organizmu. Działa na poziomie komórkowym i ma silne dobroczynne właściwości” – piszą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka na swoim profilu „Ogarnij Hashimoto” na Instagramie.

Jak dodają ekspertki, kurkumina:

  • łagodzi stan zapalny poprzez regulację poziomu cytokin Th1 odpowiedzialnych za niedoczynność tarczycy,
  • hamuje rozwój guzków,
    „Trwają badania nad antynowotworowym działaniem kurkuminy. Wielu naukowców zauważyło, że jednoczesne podawanie leków i kurkuminy zwiększa skuteczność leczenia i doprowadza do zahamowania rozwoju komórek rakowych” – piszą.
  • przeciwdziała mgle mózgowej – kurkumina pobudza bowiem procesy naprawcze w mózgu i dzięki obecności BDMC niszczy złogi białek wywołujących zaburzenia pamięci,
  • wspiera jelita i układ pokarmowy,
    „Kurkumina wzmacnia barierę jelitową i pomaga zwalczyć efekt tzw. nieszczelnego jelita. Wykazuje ochronne działanie, dzięki czemu zapobiega dolegliwościom żołądkowo-jelitowym. Wspomaga również pracę wątroby dzięki działaniu żółciotwórczemu i żółciopędnemu” – wyjaśniają.
  • działa antyoksydacyjnie – kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem, który może neutralizować wolne rodniki powodujące uszkodzenia oksydacyjne – jeden z mechanizmów wielu chorób.
Dwie kobiety siedzą przy stole i piją z filiżanek

Kurkumina a stosowanie leków

„Choć kurkuma jest nieocenianym dodatkiem do zbilansowanej diety, to w przypadku poważnego stanu zapalnego, jakim jest Hashimoto, dobrym rozwiązaniem jest suplementacja kurkuminy, gdyż kurkuma w postaci korzenia lub sproszkowanej przyprawy ma niewielkie działanie na stan zapalny” – wyjaśniają Lidia Wójcik i Kamila Bogucka.

I dodają, że w suplementach znajdziemy wyekstrahowaną kurkuminę, dzięki czemu ich siła działania jest dużo większa niż samej kurkumy.

„Ponieważ kurkumina jest słabo wchłaniana w przewodzie pokarmowym, w suplementach jest łączona z piperyną lub lipidami, które poprawiają jej przyswajalność. Kurkumina jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc należy spożywać ją podczas posiłku (zazwyczaj zażywa się 1–2 tabletki raz dziennie)” – tłumaczą ekspertki z „Ogarnij Hashimoto”.

Jeśli stosujesz leki przeciwzakrzepowe lub przeciwpłytkowe, skonsultuj się najpierw z lekarzem, gdyż kurkumina może wpływać na skuteczność działania tych leków.

Ogarnij Hashimoto

Grupę wsparcia i program „Ogarnij Hashimoto” prowadzą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka – jak same o sobie mówią – life coach i trenerki zmiany. Obie mają Hashimoto – zdiagnozowane kilkanaście lat temu. Jak zapewniają, dzisiaj żyją z Hashimoto w przyjaźni, ale bywało różnie. Ponieważ doskonale rozumieją, z czym wiąże się ta choroba, chcą zwiększać świadomość kobiet na temat tego, co dzieje się z emocjami, ciałem i sposobem myślenia w obliczu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

„Samoświadomość jest pierwszym krokiem do tego, aby w mądry i bezpieczny sposób stać się bardziej uważną na sygnały, które wysyła nam nasze ciało w związku z chorobą” – piszą na swojej stronie internetowej.

Dziewczyny prowadzą warsztaty, webinary, wydają e-booki na temat radzenia sobie z chorą tarczycą, są aktywne w mediach społecznościowych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.