Kurkumina w Hashimoto pomaga wyciszyć stan zapalny – mówią ekspertki z „Ogarnij Hashimoto”
Zmagasz się z chorobą Hashimoto? Zacznij dodawać kurkumę do posiłków. Zawarta w niej kurkumina wykazuje szerokie działanie prozdrowotne dla organizmu. Jak wyjaśniają ekspertki z profilu „Ogarnij Hashimoto” na Instagramie, kurkumina łagodzi stany zapalne – tak często pojawiające się w chorobie tarczycy.
Kurkumina na stany zapalne
„Najważniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina, która wykazuje szerokie działanie prozdrowotne dla organizmu. Działa na poziomie komórkowym i ma silne dobroczynne właściwości” – piszą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka na swoim profilu „Ogarnij Hashimoto” na Instagramie.
Jak dodają ekspertki, kurkumina:
- łagodzi stan zapalny poprzez regulację poziomu cytokin Th1 odpowiedzialnych za niedoczynność tarczycy,
- hamuje rozwój guzków,
„Trwają badania nad antynowotworowym działaniem kurkuminy. Wielu naukowców zauważyło, że jednoczesne podawanie leków i kurkuminy zwiększa skuteczność leczenia i doprowadza do zahamowania rozwoju komórek rakowych” – piszą. - przeciwdziała mgle mózgowej – kurkumina pobudza bowiem procesy naprawcze w mózgu i dzięki obecności BDMC niszczy złogi białek wywołujących zaburzenia pamięci,
- wspiera jelita i układ pokarmowy,
„Kurkumina wzmacnia barierę jelitową i pomaga zwalczyć efekt tzw. nieszczelnego jelita. Wykazuje ochronne działanie, dzięki czemu zapobiega dolegliwościom żołądkowo-jelitowym. Wspomaga również pracę wątroby dzięki działaniu żółciotwórczemu i żółciopędnemu” – wyjaśniają. - działa antyoksydacyjnie – kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem, który może neutralizować wolne rodniki powodujące uszkodzenia oksydacyjne – jeden z mechanizmów wielu chorób.
Kurkumina a stosowanie leków
„Choć kurkuma jest nieocenianym dodatkiem do zbilansowanej diety, to w przypadku poważnego stanu zapalnego, jakim jest Hashimoto, dobrym rozwiązaniem jest suplementacja kurkuminy, gdyż kurkuma w postaci korzenia lub sproszkowanej przyprawy ma niewielkie działanie na stan zapalny” – wyjaśniają Lidia Wójcik i Kamila Bogucka.
I dodają, że w suplementach znajdziemy wyekstrahowaną kurkuminę, dzięki czemu ich siła działania jest dużo większa niż samej kurkumy.
„Ponieważ kurkumina jest słabo wchłaniana w przewodzie pokarmowym, w suplementach jest łączona z piperyną lub lipidami, które poprawiają jej przyswajalność. Kurkumina jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc należy spożywać ją podczas posiłku (zazwyczaj zażywa się 1–2 tabletki raz dziennie)” – tłumaczą ekspertki z „Ogarnij Hashimoto”.
Jeśli stosujesz leki przeciwzakrzepowe lub przeciwpłytkowe, skonsultuj się najpierw z lekarzem, gdyż kurkumina może wpływać na skuteczność działania tych leków.
Ogarnij Hashimoto
Grupę wsparcia i program „Ogarnij Hashimoto” prowadzą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka – jak same o sobie mówią – life coach i trenerki zmiany. Obie mają Hashimoto – zdiagnozowane kilkanaście lat temu. Jak zapewniają, dzisiaj żyją z Hashimoto w przyjaźni, ale bywało różnie. Ponieważ doskonale rozumieją, z czym wiąże się ta choroba, chcą zwiększać świadomość kobiet na temat tego, co dzieje się z emocjami, ciałem i sposobem myślenia w obliczu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.
„Samoświadomość jest pierwszym krokiem do tego, aby w mądry i bezpieczny sposób stać się bardziej uważną na sygnały, które wysyła nam nasze ciało w związku z chorobą” – piszą na swojej stronie internetowej.
Dziewczyny prowadzą warsztaty, webinary, wydają e-booki na temat radzenia sobie z chorą tarczycą, są aktywne w mediach społecznościowych.
RozwińZobacz także
„Nawet połowa chorujących na Hashimoto zmaga się z chorobami jelit” – alarmują autorki „Ogarnij Hashimoto”
„Badania tzw. piątki tarczycowej, które są dostępne w laboratoriach, to naciąganie ludzi na niepotrzebne wydatki” – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska
„Olej z czarnuszki może łagodzić schorzenia, które przyczyniają się do Hashimoto” – tłumaczą autorki „Ogarnij Hashimoto”
Polecamy
Zmagasz się z SIBO? Pomyśl nad zmianą diety. Radzi dietetyczka Katarzyna Bednarska
Leczenie SIBO farmakoterapią i dietą. Jakie daje rezultaty?
Skutecznie pokonaj SIBO. Dieta low-FODMAP może w tym pomóc
Brzuch tarczycowy – dlaczego hormony mogą być przyczyną nadmiaru tłuszczu?
się ten artykuł?