3 min.
Labioplastyka (ginekologia estetyczna) – na czym polega, wskazania

Labioplastyka — dowiedz się czym jest ginekologia estetyczna
Labioplastyka to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Ginekologia estetyczna nie ma jednak jedynie zadania stricte estetycznego, a wpływa również na komfort życia kobiet oraz ich zdrowie. Czym zatem jest labioplastyka? Jakie są wskazania do tego zabiegu? Jak przebiega?
Spis treści
Labioplastyka – czym jest?
Labioplastyka to zabieg chirurgii estetycznej, który polega na korekcji warg sromowych. Zabieg może obejmować zmianę wielkości lub kształtu narządu. Jest to zabieg, który wykonuje się ze względów estetycznych lub podyktowanych dbałością o zdrowie (przed jego wykonaniem przeprowadzane są badania mające na celu wykluczenie przeciwwskazań). Są to badania krzepliwości krwi oraz ginekologiczne. Termin zabiegu wyznacza się nie krócej niż na 10 dni przed krwawieniem menstruacyjnym. Na 2 tygodnie przed zabiegiem powinno się zaprzestać przyjmowanie leków zaburzających krzepliwość krwi.
Sam zabieg labioplastyki wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Obecnie, najczęściej wykonuje się labioplastykę laserowo. Jest to mało inwazyjna metoda, która znacznie zmniejsza ryzyko blizn, nie powoduje krwawienia oraz nie wymaga hospitalizacji. O wyborze metody decyduje jednak ostatecznie lekarz. Labioplastyka nie jest refundowana przez NFZ, a jej koszt oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych i zależy od danej kliniki czy metody. Po wykonaniu zabiegu należy prowadzić przez pewien czas oszczędny tryb życia (trzeba zaprzestać aktywności fizycznej, która mogłaby podrażnić miejsca intymne, unikać współżycia do momentu zagojenia się rany oraz nie nosić obcisłych ubrań). Sam zabieg przeprowadzony prawidłowo nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji.
Labioplastyka – wskazania
Istnieje duża ilość wskazań do wykonania zabiegu labioplastyki – są to między innymi przesłanki zdrowotne. Zbyt duże wargi sromowe mogą być narażone na otarcia przez bieliznę czy powstawanie ran. Dzieje się tak szczególnie przy aktywnym trybie życia. Nieprawidłowy kształt czy wielkość narządu to również częste infekcje intymne. Powodem, dla którego wykonuje się labioplastykę, jest również ciężki poród, który spowodował uszkodzenia warg sromowych. Zabieg wykonuje się często z powodów estetycznych. Kobiety decydują się również na labioplastykę z powodu odczuwania dyskomfortu podczas zbliżeń z partnerem.
Labioplastyka – przeciwwskazania i powikłania
Labioplastyka to zabieg chirurgiczny, który posiada pewne przeciwwskazania – pierwszym z nich są konkretne choroby ginekologiczne oraz nowotwory. Kolejnym, są problemy z krzepliwością krwi — tak jak przy każdym innym zabiegu chirurgicznym. Labioplastyki nie wykonuje się również podczas ciąży oraz miesiączki.
Tak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego również i przy labioplastyce może dojść do pewnych powikłań. Mogą być to blizny powstałe po korekcji lub ból i przeczulica. Dość poważnym powikłaniem może być uszkodzenie zakończeń nerwowych, przez co zostaje obniżona wrażliwość warg sromowych. Labioplastyka może również wywołać opuchliznę utrzymująca się do 6 tygodni po wykonaniu zabiegu oraz dłuższy czas gojenia się rany niż standardowe 2 tygodnie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023