Przejdź do treści

Laserowe obkurczanie pochwy – na czym polega jej rewitalizacja i kiedy warto ją przeprowadzić

Laserowe obkurczanie pochwy – na czym polega? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Laserowe obkurczanie pochwy i rewitalizacja pochwy to tożsame pojęcia. Odnoszą się one do laserowego zabiegu polegającego na poprawieniu funkcjonowania kobiecych narządów rodnych. Zwężanie pochwy prowadzi również do zwiększenia satysfakcji ze współżycia płciowego. Na czym polega laserowe obkurczanie pochwy? Czy jest bezpieczne? Gdzie możesz wykonać taki zabieg i jaki jest jego koszt? Czy jest możliwe zrefundowanie go przez NFZ?

Dlaczego kobiety decydują się na rewitalizację pochwy?

Fizjologia żeńska zmienia się w wyniku różnych czynników. Możemy wśród nich wymienić na przykład: wahania masy ciała, poród, zmiany, zaburzenia hormonalne, PCOS (zespół policystycznych jajników), czy menopauza.

Rozluźnienie pochwy może prowadzić do wielu przykrych dolegliwości. Mamy tutaj na myśli na przykład: wysiłkowe nietrzymanie moczu, suchość i ból w czasie kontaktów seksualnych oraz atrofia pochwy. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do obniżenia jakości życia kobiet, pogorszenia ich samopoczucia psychicznego oraz satysfakcji ze sfery seksualnej. Laserowe obkurczanie pochwy może to zmienić.

PCOS a ciąża to częsta zależność

Rewitalizacja pochwy – co to jest?

Zabieg laserowego odmładzania pochwy (ang. laser vaginal rejuvenation – LVR) opracował Goodman. To najczęściej wykonywany zabieg w obszarze rewitalizacji narządów rozrodczych. Przywraca elastyczność i wilgotność błony śluzowej pochwy.

Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy, inaczej laserowe obkurczanie pochwy jest nieinwazyjny i niechirurgiczny. To również bezpieczna metoda poprawienia funkcjonowania narządów rodnych kobiety. Obkurczanie pochwy najbardziej jest wskazanie dla kobiet, które rodziły naturalnie i odczuwają dolegliwości związane z luźnością pochwy. Laserowe obkurczanie pochwy jest zalecane również kobietom w okresie menopauzy. Wraz z upływem lat i naturalnymi procesami starzenia, pochwa zaczyna wiotczeć.

Dzięki laserowemu zabiegowi można zmniejszyć obwód pochwy, unieść tkanki krocza i tym samym zwiększyć intensywność doznań podczas współżycia płciowego.

kobieta

Rewitalizacja pochwy – na czym polega?

Do laserowego obkurczania pochwy nie musisz się wcześniej specjalnie przygotowywać. Zabieg poprzedza konsultacja, która ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Lekarz ocenia ogólny stan zdrowia, prześledzi historię chorób. Dodatkowo osoba zgłaszająca się na laserowe obkurczanie pochwy musi mieć ze sobą wynik cytologii. Badanie to powinno być przeprowadzone nie później niż pół roku przed laserowym obkurczaniem pochwy.

Do zabiegu laserowej rewitalizacji pochwy nie podaje się znieczulenia. Do pochwy kobiety lekarz wprowadza głowicę lasera. Jego wiązka podgrzewa kolagen, który jest w tkankach u wejścia i w kanale pochwy. Wysoka temperatura powoduje, że włókna kolagenu zaczynają grubieć i się skracać. To sprawia, że tkanki są o wiele lepiej napięte, a błona śluzowa bardziej elastyczna. Laser pobudza tworzenie się nowych komórek kolagenu. Pochwa staje się ciaśniejsza.

Zabieg laserowego obkurczania pochwy trwa mniej więcej 20-30 minut. Przeprowadza się go w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że nie musisz pozostawać w szpitalu.

Labioplastyka — dowiedz się czym jest ginekologia estetyczna

Laserowe obkurczanie pochwy – efekty

Zaraz po zabiegu obkurczania pochwy przy użyciu lasera możesz wrócić do swoich codziennych aktywności. Jednak przez tydzień niewskazane jest noszenie ciężkich przedmiotów, intensywny wysiłek fizyczny, ani kąpiele w gorącej wodzie. W tym okresie nie można również współżyć.

Efekty laserowego obkurczania pochwy możesz zauważyć dopiero po miesiącu. Utrzymują się one przez około dwa lata. Po zabiegu laserowym ściany pochwy są bardziej elastyczne, lepiej nawilżone. To wpływa znacząco na komfort życia, ponieważ pochwa jest mniej podatna na infekcje i otarcia. Tym kobieta jest młodsza, tym dłużej może odczuwać pozytywne rezultaty przeprowadzonego zabiegu.

Kobieta w bieliźnie / istockphoto.com

Kwas hialuronowy do pochwy

Kwas hialuronowy jest bardzo często stosowany w ginekologii. Poprawia elastyczność śluzówki i umożliwia mniejsze odczuwanie przykrych dolegliwości związanych z menopauzą na przykład wysiłkowego nietrzymania moczu. Pomaga lepiej nawilżyć pochwę. Jednak, aby dawał efekty, to należy go stosować przez cały czas. Dlatego laserowe obkurczanie pochwy daje o wiele lepsze i bardziej długotrwałe efekty.

Ile kosztuje laserowe obkurczanie pochwy?

Średnia cena rewitalizacji pochwy laserem to 1600 zł. Koszt zabiegu jest zależny od renomy gabinetu, od lokalizacji oraz od doświadczenia lekarza

inkontynencja

Laserowe obkurczanie pochwy – gdzie?

Możesz je wykonać w miejscach oferujących laserowe zabiegi ginekologiczne. W takich gabinetach pracują lekarze specjaliści od ginekologii i położnictwa. Aby uniknąć ryzyka powikłań, radzimy ci wcześniej sprawdzić dokładnie opinie o konkretnej placówce.

Laserowe obkurczanie pochwy – NFZ

Niestety nie. Ten zabieg nadal jest traktowany jako potrzeba czysto estetyczna. A nie powinien, bo luźność pochwy może prowadzić na przykład do wysiłkowego nietrzymania moczu, świądu, pieczenia pochwy i ogólnego dyskomfortu u kobiet.

Źródła:

  1. Agnieszka Skrzypulec-Frankel, Violetta Skrzypulec-Plinta, „Laserowa rewitalizacja pochwy”, Forum położnictwa i ginekologii, 27 lipca 2018, NR 31 (Grudzień 2016) https://www.forumginekologii.pl/artykul/laserowa-rewitalizacja-pochwy Data dostępu: 21.03.2022 r.
  2. Anita Olejek , Katarzyna Olszak-Wąsik, „Zastosowanie lasera CO2 w zabiegach rewitalizacji pochwy”, Forum położnictwa i ginekologii, 29 sierpnia 2018, NR 41 (Sierpień 2018) https://www.forumginekologii.pl/artykul/zastosowanie-lasera-co2-w-zabiegach-rewitalizacji-pochwy Data dostępu: 21.03.2022 r.
  3. Bizoń M, Zielińska A, Sawicki W. Rola kwasu hialuronowego w ginekologii. Zakażenia XXI wieku 2018;1(3):121–124. http://mavipuro.pl/rola-kwasu-hialuronowego-w-ginekologii/ Data dostępu: 21.03.2022 r.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.