Przejdź do treści

Lek na owsiki – jak się ich pozbyć? Leczenie i domowe sposoby zapobiegania szerzeniu się zakażenia

kobieta, którą boli brzuch
Fot. nenetus / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Owsica to choroba pasożytnicza, wywoływana przez nicienie pasożytujące w jelicie grubym. Dotyczy przede wszystkim dzieci, ale łatwo rozprzestrzenia się wśród pozostałych domowników. Skuteczny lek na owsiki powinien zostać dobrany przez lekarza.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Nie mniej ważna niż leczenie jest odpowiednia profilaktyka. Lek na owsiki niszczy zarówno postacie dorosłe, jak i niedojrzałe, a także ich larwy, ale żeby nie doszło do wtórnego zakażenia, należy się ich pozbyć również z najbliższego otoczenia. W tym przypadku skuteczne są tradycyjne domowe sposoby.

Lek na owsiki

Owsica to częsta przypadłość dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Z uwagi na jej szybkie rozprzestrzenianie się, lek na owsiki powinni przyjąć wszyscy domownicy, nawet przy stwierdzeniu choroby u jednego członka rodziny. Leczenie nie przysparza na ogół problemów i jest skuteczne. Najczęściej stosowane lekarstwa na owsiki to: albendazol, mebendazol i pyrantelum. Dwa pierwsze wydawane są z przepisu lekarza. Mają silne działanie i eliminują wszystkie postaci pasożyta, z reguły terapia nie wymaga powtarzania. Pyrantelum to lek na owsiki bez recepty. Jest skuteczny, ale najdelikatniejszy. Z reguły stosuje się go na owsicę u dzieci. W przypadku podejrzenia choroby pasożytniczej zawsze należy się skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Używając leków dostępnych bez recepty, trzeba postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce informacyjnej. Można również poprosić o poradę farmaceutę.

Czy dieta może być lekarstwem na owsiki?

Dieta może znacząco wspomagać terapię przeciwpasożytniczą, ma także działanie profilaktyczne, nie należy jej jednak traktować jako lekarstwo na owsiki. Warto ograniczyć spożycie węglowodanów, gdyż to właśnie one tworzą najlepsze środowisko do rozwoju chorób pasożytniczych, a także grzybiczych. Dieta podczas leczenia owsicy powinna być bogata w białko i błonnik, który ułatwi wydalanie martwych nicieni z organizmu. Jeśli jest ich dużo, w trakcie terapii może dojść do powstawania zaparć. Zdarza się to głównie u małych dzieci. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu – należy pić dużo wody mineralnej niegazowanej oraz ziołowe herbatki – polecany jest zwłaszcza rumianek, który łagodzi stany zapalne.

Zobacz także

Naturalne leki na owsiki

Również medycyna naturalna zna wiele sposobów na to, jak pozbyć się owsików. Leki bez recepty to m.in.:

  1. piołun – wykazuje silne działanie antypasożytnicze. W leczeniu domowymi sposobami można stosować napary przyrządzone z suszonego piołunu. Najlepiej kupić w aptece herbatę ekspresową i stosować zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, gdyż w zbyt dużej dawce zioło to jest trujące;
  2. mieszanki ziołowe – w ich skład wchodzą wyciągi z ziela jaskółczego (glistnika), wrotyczu, rumianku pospolitego, korzenia lukrecji i anyżu. W aptekach można kupić produkty ziołowe np. w postaci kapsułek;
  3. czosnek – to roślina o szerokim spektrum działania. Wykazuje skuteczność także w walce z owsikami. Warto ją dodawać do potraw. Rozgniecionym czosnkiem można również smarować na noc odbyt, w celu zmniejszenia namnażania się nicieni;
  4. marchew – znacząco wspiera leczenie owsicy. Można ją spożywać w każdej postaci: gotowaną i na surowo;
  5. ekstrakt z pestek grejpfruta – jest częstym składnikiem naturalnych leków na owsiki.

Owsiki – dobry lek to nie wszystko. Jak zadbać o higienę?

W leczeniu mocno zaraźliwych chorób pasożytniczych, do których należy owsica, bardzo istotne jest przestrzeganie higieny osobistej. Zalicza się tu nie tylko dokładne i częste mycie rąk – obowiązkowo przed jedzeniem i po powrocie do domu, ale także zmianę bielizny i pościeli oraz ich odpowiednie odkażanie. Rzeczy osobiste należy prać w temp. 60℃. Z domowych środków odkażających, które można bezpiecznie dodawać do pralek automatycznych, najlepsze właściwości wykazuje ocet. Przez okres miesiąca warto dodawać do prania szklankę octu. Aby zapobiec odbarwieniom tkanin, można go przed wlaniem do pralki delikatnie rozcieńczyć z wodą. Ocet należy dodawać również do wody do mycia podłóg – im mniej rozcieńczony, tym lepszy efekt odkażający, trzeba jednak uważać na odbarwienia. Warto najpierw sprawdzić w mało widocznym miejscu, jak przygotowany roztwór działa na podłogę. Można nim także odkażać sedes – przy okazji dobrze działa na kamień, umywalkę, wannę lub brodzik oraz baterie łazienkowe. Tuż po odrobaczeniu całej rodziny trzeba dokładnie posprzątać w całym domu, odkurzając i myjąc wszystkie kąty. Najważniejsze są jednak łóżko i pościel. Przez 3 kolejne dni po odrobaczeniu poszwy i ręczniki należy zmieniać codziennie. Warto także wyprać kołdrę i poduszki oraz – o ile to możliwe – wyczyścić materac odkurzaczem piorącym. Zachowanie podwyższonych standardów higieny jest istotnym wsparciem dla działania leków na owsiki ludzkie.

Głównym objawem owsików jest swędzenie i pieczenie w okolicach odbytu, które nasila się w nocy. Chorobę leczy się u lekarza pierwszego kontaktu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.