Przejdź do treści

Lekarze odkryli nowy organ w naszych ciałach. Mamy go w głowie

Nowy organ w ciele /thegreenjournal.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lekarze z Holandii odkryli (i to przez przypadek!), że każdy człowiek ma w swojej głowie dotąd nieznany organ. Mowa o gruczołach rurkowych. Ich odkrycie może przynieść postęp w onkologii.

Gruczoły rurkowe – nowy organ w ciele człowieka

Jak doszło do odkrycia nowego organu? Przez całkowity przypadek. Lekarze z Netherlands Cancer Institute zauważyli go podczas badania pacjentów z nowotworem prostaty. Dlaczego nikt wcześniej tego nie dostrzegł?

Naukowcy są zdania, że struktury gruczołów rurkowych znajdują się w trudno dostępnym miejscu pod podstawą czaszki, co do tej pory znacznie utrudniało ich endoskopowe zlokalizowanie.

Gruczołów nie można zobaczyć także za pomocą innych konwencjonalnych metod obrazowania medycznego, takich jak USG, tomografia komputerowa lub MRI (czyli obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego).

Emilia Clarke

Nowy organ w ciele człowieka

Jak więc udało się odkryć nowy organ? Podczas badań mężczyzn poddano tzw. pozytonowej tomografii emisyjnej – PSMA PET/ CT. To precyzyjne badanie z dziedziny medycyny nuklearnej, które służy obrazowaniu raka gruczołu krokowego. Dzięki niemu wyraźnie widać gruczoły ślinowe.

To wtedy zespół lekarzy zauważył, że dwa obszary w głowie „świecą”. Sytuacja powtórzyła się u kolejnych pacjentów. Tomografii poddano łącznie 100 chorych.

„Ludzie mają trzy zestawy dużych gruczołów ślinowych, ale nie w tym miejscu. O ile nam wiadomo, jedyne gruczoły ślinowe lub śluzowe w nosogardzieli są mikroskopijnie małe. Wyobraźcie sobie więc nasze zdziwienie, gdy je znaleźliśmy” – mówi autor badania Wouter Vogel, onkolog z The Netherlands Cancer Institute.

Gdzie znajduje się ten narząd? To czwarta para głównych gruczołów ślinowych, które są zlokalizowane za nosem i nad podniebieniem, blisko środka głowy.

Niektórzy lekarze zastanawiają się, czy gruczoły rurkowe są zupełnie nowym narządem, czy też można je uznać za część układu narządów gruczołów ślinowych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: