Przejdź do treści

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

Michał Malitowski
Michał Malitowski/ fot. ANDRAS SZILAGYI, MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Michał Malitowski wyznał, że zmaga się chorobą afektywną dwubiegunową. „Nie poddaję się chorobie, mój styl życia jest lepszy, zdrowszy, bardziej świadomy” – powiedział popularny tancerz w rozmowie z magazynem „Rewia”.

„Nie poddaję się chorobie”

Michał Malitowski, popularny tancerz i juror programu „Taniec z Gwiazdami”, jakiś czas temu wyznał w mediach, że zmaga się z depresją.

W swojej głowie schodzisz do piekła, coraz niżej i niżej. To jest bardzo ciemne miejsce i tak było u mnie przez dwa, trzy miesiące. Nie było ze mną żadnej komunikacji. Nie mogłem nawet wstać z łóżka, a w mojej głowie pojawiały się myśli, że nie mam po co żyć” – opowiadał w Radiu Zet.

„Depresja jest nie tylko chorobą duszy, ale też ciała, mózgu. Wymaga leczenia, a nie jedynie zabiegów higienicznych. Choć przypomina stan znany nam wszystkim, a więc gorszy nastrój, smutek i przemęczenie, jest czymś dużo bardziej niebezpiecznym. Odbiera siły do życia, wiarę w jego sens. Któregoś dnia nie wstałem jak zwykle, nie ubrałem  się, nie zjadłem i nie przytuliłem córki na dzień dobry. Mój mózg przestał pracować normalnie, ciało odmówiło posłuszeństwa, a dusza rozpadła się na kawałki” – dodał w rozmowie z Interią.

Tancerz podkreśla, że wie, iż wiele osób zmaga się z tym samym problemem, jednak wielu chorym ciężko jest o tym mówić. Dlatego postanowił przełamać tabu – według niego być może pozwoli to innym osobom się otworzyć i zawalczyć o siebie i swoje zdrowie. W najnowszym wywiadzie tancerz przyznał, że depresja nie jest w jego przypadku samodzielną jednostką chorobową, ale częścią innego schorzenia, potocznie zwanego dwubiegunówką.

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to. Nie poddaję się chorobie, mój styl życia jest lepszy, zdrowszy, bardziej świadomy” – powiedział Malitowski w rozmowie z magazynem „Rewia”.

Choroba afektywna dwubiegunowa wymaga od tancerza przyjmowania do końca życia leków, które umożliwiają mu normalne funkcjonowanie. Bardzo ważne jest też dla niego wsparcie jego żony, Yuliyi Phillips, którą poślubił dwa lata temu.

ChAD – co to jest?  

W terminologii medycznej ChAD to choroba afektywna dwubiegunowa, zwana też zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym i dwubiegunówką. W przeszłości częściej określano ją jako psychozę maniakalno-depresyjną. W chorobie tej pojawiają się fazy depresji, manii, hipomanii lub epizodów mieszanych. Pomiędzy tymi fazami występuje remisja, która charakteryzuje się brakiem jakichkolwiek objawów lub jedynie nielicznymi oznakami chorobowych o niewielkim nasileniu. Nie ma reguły na częstotliwość występowania poszczególnych faz, jest to bardzo indywidualna kwestia.

Przyczyny choroby afektywnej dwubiegunowej

Najczęstszymi czynnikami, które mają wpływ na rozwój choroby afektywnej dwubiegunowej, to te genetyczne, społeczne i psychologiczne. Jednak za najważniejszą przyczynę uważa się uwarunkowania dziedziczne. Kiedy oboje rodziców choruje na depresję lub ChAD, to ryzyko, że ich dzieci również będą cierpieć na to schorzenie, wynosi aż 75 proc. Zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na ChAD pojawia się również przy chorobach tarczycy.

Marysia Warych / fot. Jarosław Stróżyk

Diagnoza i leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

ChAD diagnozuje się najczęściej u młodych osób, poniżej 35. roku życia. To choroba, która ma  charakter nawracający i przewlekły, co negatywnie wpływa na wszystkie strefy życia dotkniętej nią osoby. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia.

Terapia zaburzeń afektywnych dwubiegunowych może trwać od kilku do kilkunastu lat, a czasem – nawet całe życie. To długi i skomplikowany proces, który powinien łączyć w sobie zarówno element farmakologii, jak i psychoterapii. Dzięki leczeniu przede wszystkim można osiągnąć stan remisji oraz zapewnić choremu warunki do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Do psychoedukacji powinny zostać też włączone osoby z najbliższego otoczenia chorego. Ich wsparcie w procesie leczenia jest niezwykle ważne.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Nie chciałem dalej żyć. Czułem się, jakbym tonął”. Ed Sheeran opowiedział o zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniu

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Kobieta

W wykrywaniu lęku pomoże badanie krwi? Nadchodzi rewolucja w profilaktyce zdrowia psychicznego

„Unikanie odczuwania lęku ma poważniejsze negatywne skutki niż jego faktyczne odczuwanie”. O zaburzeniach lękowych mówi Natalia Kocur

Paulina i Arkadiusz chorują na schizofrenię. Udowadniają, że ich choroba nie przekreśla szans na normalne życie

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

„Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Dziewczyna

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Totalna biologia – na czym polega, jak tłumaczy powstawanie chorób i jakie metody leczenia proponuje

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji. „Nie powinien wypowiadać się na ten temat”

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi o endometriozie: „Ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie”

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? "Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję"

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? „Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję”