Przejdź do treści

Łuszczyca głowy – jak przebiega leczenie? Jakie są objawy choroby?

Mężczyzna odsłania czoło z łuszczycą głowy
Fot. Ilia / stocka.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Łuszczyca skóry głowy to przewlekła i trudna do leczenia choroba. Często jest mylona z łupieżem lub grzybicą. Jest bezpieczna i nie jest chorobą zakaźną. Czy łuszczyca głowy jest całkowicie wyleczalna?

Łuszczyca skóry głowy to przewlekła i uporczywa choroba, która dotyka wiele osób w różnym wieku. Nieestetycznie wygląda, jest krępująca i powoduje świąd. Mylona jest z grzybicą skóry głowy, jednak w przeciwieństwie do niej, nie jest chorobą zakaźną.

Beauty, Verdelab
Verdelab Psorisel - Zestaw do pielęgnacji skóry głowy z łuszczycą: szampon, płyn i emulsja
249,00 zł
Łuszczyca - medyczne prawdy dotyczące tej jednostki chorobowej.

Łuszczyca głowy – objawy

Objawy łuszczycy skóry głowy są podobne do zwykłego łupieżu, przez co często są bagatelizowane. Chorzy próbują w początkowym stadium rozwoju leczyć się na własną rękę, sięgając po silne przeciwłupieżowe i wysuszające szampony, co w rezultacie tylko nasila rozwój choroby. Nieleczona łuszczyca zajmuje coraz większą powierzchnię skóry, powoduje uporczywy świąd, a nawet wykwity, które są stanami zapalnymi. Chorzy najczęściej trafiają do lekarza, kiedy łuszczyca jest w zaawansowanym stadium.

Potwierdzenie diagnozy łuszczycy na głowie wymaga wizyty u dermatologa bądź trychologa. Do najczęstszych oznak łuszczycy na głowie należą:

  • suche, czerwone placki na skórze, występujące pojedynczo lub zlewające się w duże obszary,
  • odpadająca, sucha skóra w postaci łusek, przypominająca łupież,
  • wzmożony świąd skóry głowy,
  • pieczenie skóry w kontakcie z kosmetykami,
  • miejscowe nadmierne wypadanie włosów, w ostrych stanach zapalnych pojawienie się łysych placków.

Przyczyny rozwoju łuszczycy skóry głowy

Początki łuszczycy skóry głowy i geneza choroby nie są jednoznaczne i nie mają jednego określonego źródła. Istotnym faktem jest to, iż łuszczyca ma podłoże genetyczne. Nie ma jednak wyraźnie określonych warunków, jakie musi spełnić osoba, aby na nią zachorować. Łuszczyca głowy jest schorzeniem autoimmunologicznym, a więc takim, w którym organizm zaczyna produkować przeciwciała skierowane przeciwko własnym komórkom. Bardzo często łuszczyca jest efektem ubocznym silnego stresu bądź traumy psychicznej. Negatywnie na skórę głowy działają również niektóre silne leki, które osłabiają odporność organizmu, ale mogą też zaogniać istniejące już na skórze zmiany. Szczególną uwagę należy zwrócić na beta-blokery, antybiotyki, sterydy, silne leki przeciwzapalne. Łuszczyca może się również rozwinąć w wyniku zaniedbania stanów zapalnych.

Zobacz także

Leczenie łuszczycy głowy – jak przebiega?

Leczenie łuszczycy na głowie polega na eliminacji skutków i łagodzeniu przebiegu. Nie ma jednego i skutecznego sposobu leczenia, który całkowicie wyeliminowałby przyczyny rozwoju. Leki na łuszczycę głowy dobra się do stopnia zaawansowania choroby – maści, wcierki, tabletki. Łuszczyca skóry głowy wymaga zmiany pielęgnacji skóry głowy na stałe. Przede wszystkim do codziennego użytku zaleca się używanie dermokosmetyków – delikatnych dla skóry wymagającej i wrażliwej, pozbawionych konserwantów, laurylosiarczanu sodu (SLS), syntetycznych emulgatorów (PEG) o działaniu wysuszającym. Należy więc zrezygnować z używania szamponów, żeli myjących i mydeł drogeryjnych. Najważniejsze jest nawilżanie skóry głowy, które zminimalizuje efekt nadmiernego łuszczenia skóry.

Leczenie łuszczycy głowy, by przynosiło efekty, powinno być wspierane zbilansowaną i zdrową dietą. Alkohol, papierosy, produkty przetworzone i fast foody nie dostarczają minimum potrzebnych składników odżywczych, a wręcz przeciwnie, osłabiają organizm. Codzienny jadłospis powinien być bogaty w tłuste ryby, których kwasy omega-3 i -6 są nieocenione w utrzymaniu zdrowej kondycji skóry głowy. Głowa szczególnie w okresie letnim powinna być chroniona przed słońcem, które podrażnia chorą i wrażliwą skórę.

Domowe sposoby na łuszczycę skóry głowy

Profesjonalne leczenie pod okiem specjalisty przyniesie oczekiwane efekty szybciej, jeśli zostanie wsparte domowymi sposobami na łuszczycę. Należy pamiętać jednak o tym, iż nie powinna ona zastąpić specjalistycznej terapii przepisanymi lekami. Pomocne są zioła na łuszczycę głowy: skrzyp, perz, akacja. Stan skóry poprawia również suplementacja wapnia, żelaza, magnezu, potasu, cynku. Działają one regenerująco, przyspieszają i wspomagają gojenie ran, zapobiegają odwodnieniu organizmu.

Chcąc odżywić skórę głowy, raz w tygodniu można stosować maski-okłady z wymoczonych płatków owsianych. W regeneracji organizmu istotny jest również sen. Dlatego warto zadbać o odpoczynek i minimum 6 godzin nieprzerwanego, spokojnego snu.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak objawia się egzema i jak skutecznie pozbyć się plamek, wyprysków i nadżerek?

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

Uważano go za defekt skóry, a chorym podawano arszenik, jod i olej z wątroby dorsza. Jak kiedyś leczono toczeń

Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach

„Medycyna konwencjonalna nie stoi w sprzeczności z medycyną integralną czy holistycznym podejściem do zdrowia. Przeciwnie, jest jej częścią” – mówi Orina Krajewska

Nazywano go „złotem duszy”, wierząc, że poprawia nastrój, podawano z winem i gotowano w ryżu. Jak kiedyś leczono złotem

Kobieta

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

„Dzięki współpracy z pacjentami czuję spokój i nie boję się chorób” – mówi Robert Statkiewicz, osoba współtworząca aplikację „Pacjenci Pacjentom”, członkum zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna

Jak Polacy oceniają szpitale?

Pacjenci i pacjentki ocenili polskie szpitale. Najczęściej narzekali na brak poszanowania prawa do intymności i kiepskie jedzenie

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa. Unikaj jak ognia!

Dłonie

Dziewczynce amputowano wszystkie kończyny. Winą błędna diagnoza lekarzy

Jeden z najlepszych szpitali na świecie znajduje się w Krakowie. „Za konsolą robota i chirurg, i chirurżka mają taką samą doskonałość”, mówi prezeska Joanna Szyman

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Największe naukowe odkrycia 2022 roku. Subiektywne zestawienie biotechnologa Dawida Polaka / AdobeStock

Największe naukowe odkrycia 2022 roku. Subiektywne zestawienie biotechnologa Dawida Polaka

Jedna, "centralna" kolejka sprawi, że szybciej dostaniemy się do specjalistów? Wyjaśniamy, co zakłada nowy projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia

Jedna, „centralna” kolejka sprawi, że szybciej dostaniemy się do specjalistów? Wyjaśniamy, co zakłada nowy projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia

Jak opanować przetłuszczające się włosy? Kosmetyki i domowa pielęgnacja

Ma 23 lata i pokaźny dorobek naukowy. Poznajcie Wojciecha Nazara, najmłodszego doktora w Polsce!

Ma 23 lata i pokaźny dorobek naukowy. Poznajcie Wojciecha Nazara, najmłodszego doktora w Polsce!

Lek. Ewa Stawiarska: Umniejszanie problemów pacjenta jest słabe i nie pozostawia profesjonalnego wrażenia

Lek. Ewa Stawiarska: Umniejszanie problemów pacjenta jest słabe i nie pozostawia profesjonalnego wrażenia

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

cukier

Życie bez cukru. Co się zadzieje, kiedy odstawisz słodkości?

Pulsujący ból głowy – jakie są przyczyny i co przyniesie ulgę?

×