Przejdź do treści

Łuszczyca głowy – jak przebiega leczenie? Jakie są objawy choroby?

Mężczyzna odsłania czoło z łuszczycą głowy
Fot. Ilia / stocka.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Łuszczyca skóry głowy to przewlekła i trudna do leczenia choroba. Często jest mylona z łupieżem lub grzybicą. Jest bezpieczna i nie jest chorobą zakaźną. Czy łuszczyca głowy jest całkowicie wyleczalna?

Łuszczyca skóry głowy to przewlekła i uporczywa choroba, która dotyka wiele osób w różnym wieku. Nieestetycznie wygląda, jest krępująca i powoduje świąd. Mylona jest z grzybicą skóry głowy, jednak w przeciwieństwie do niej, nie jest chorobą zakaźną.

Łuszczyca - medyczne prawdy dotyczące tej jednostki chorobowej.

Łuszczyca głowy – objawy

Objawy łuszczycy skóry głowy są podobne do zwykłego łupieżu, przez co często są bagatelizowane. Chorzy próbują w początkowym stadium rozwoju leczyć się na własną rękę, sięgając po silne przeciwłupieżowe i wysuszające szampony, co w rezultacie tylko nasila rozwój choroby. Nieleczona łuszczyca zajmuje coraz większą powierzchnię skóry, powoduje uporczywy świąd, a nawet wykwity, które są stanami zapalnymi. Chorzy najczęściej trafiają do lekarza, kiedy łuszczyca jest w zaawansowanym stadium.

Potwierdzenie diagnozy łuszczycy na głowie wymaga wizyty u dermatologa bądź trychologa. Do najczęstszych oznak łuszczycy na głowie należą:

  • suche, czerwone placki na skórze, występujące pojedynczo lub zlewające się w duże obszary,
  • odpadająca, sucha skóra w postaci łusek, przypominająca łupież,
  • wzmożony świąd skóry głowy,
  • pieczenie skóry w kontakcie z kosmetykami,
  • miejscowe nadmierne wypadanie włosów, w ostrych stanach zapalnych pojawienie się łysych placków.

Przyczyny rozwoju łuszczycy skóry głowy

Początki łuszczycy skóry głowy i geneza choroby nie są jednoznaczne i nie mają jednego określonego źródła. Istotnym faktem jest to, iż łuszczyca ma podłoże genetyczne. Nie ma jednak wyraźnie określonych warunków, jakie musi spełnić osoba, aby na nią zachorować. Łuszczyca głowy jest schorzeniem autoimmunologicznym, a więc takim, w którym organizm zaczyna produkować przeciwciała skierowane przeciwko własnym komórkom. Bardzo często łuszczyca jest efektem ubocznym silnego stresu bądź traumy psychicznej. Negatywnie na skórę głowy działają również niektóre silne leki, które osłabiają odporność organizmu, ale mogą też zaogniać istniejące już na skórze zmiany. Szczególną uwagę należy zwrócić na beta-blokery, antybiotyki, sterydy, silne leki przeciwzapalne. Łuszczyca może się również rozwinąć w wyniku zaniedbania stanów zapalnych.

Zobacz także

Leczenie łuszczycy głowy – jak przebiega?

Leczenie łuszczycy na głowie polega na eliminacji skutków i łagodzeniu przebiegu. Nie ma jednego i skutecznego sposobu leczenia, który całkowicie wyeliminowałby przyczyny rozwoju. Leki na łuszczycę głowy dobra się do stopnia zaawansowania choroby – maści, wcierki, tabletki. Łuszczyca skóry głowy wymaga zmiany pielęgnacji skóry głowy na stałe. Przede wszystkim do codziennego użytku zaleca się używanie dermokosmetyków – delikatnych dla skóry wymagającej i wrażliwej, pozbawionych konserwantów, laurylosiarczanu sodu (SLS), syntetycznych emulgatorów (PEG) o działaniu wysuszającym. Należy więc zrezygnować z używania szamponów, żeli myjących i mydeł drogeryjnych. Najważniejsze jest nawilżanie skóry głowy, które zminimalizuje efekt nadmiernego łuszczenia skóry.

Leczenie łuszczycy głowy, by przynosiło efekty, powinno być wspierane zbilansowaną i zdrową dietą. Alkohol, papierosy, produkty przetworzone i fast foody nie dostarczają minimum potrzebnych składników odżywczych, a wręcz przeciwnie, osłabiają organizm. Codzienny jadłospis powinien być bogaty w tłuste ryby, których kwasy omega-3 i -6 są nieocenione w utrzymaniu zdrowej kondycji skóry głowy. Głowa szczególnie w okresie letnim powinna być chroniona przed słońcem, które podrażnia chorą i wrażliwą skórę.

Domowe sposoby na łuszczycę skóry głowy

Profesjonalne leczenie pod okiem specjalisty przyniesie oczekiwane efekty szybciej, jeśli zostanie wsparte domowymi sposobami na łuszczycę. Należy pamiętać jednak o tym, iż nie powinna ona zastąpić specjalistycznej terapii przepisanymi lekami. Pomocne są zioła na łuszczycę głowy: skrzyp, perz, akacja. Stan skóry poprawia również suplementacja wapnia, żelaza, magnezu, potasu, cynku. Działają one regenerująco, przyspieszają i wspomagają gojenie ran, zapobiegają odwodnieniu organizmu.

Chcąc odżywić skórę głowy, raz w tygodniu można stosować maski-okłady z wymoczonych płatków owsianych. W regeneracji organizmu istotny jest również sen. Dlatego warto zadbać o odpoczynek i minimum 6 godzin nieprzerwanego, spokojnego snu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.