Przejdź do treści

MAKE SEX EASIER: Jaki jest seks samodzielnych mam?

Jaki jest seks samodzielnych mam?/ilustracja: Joanna Zduniak
Jaki jest seks samodzielnych mam?/ilustracja: Joanna Zduniak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Zmęczone oczy po ciężkim dniu? Mamy na to sposób – joga oczu
pandemia koronawirusa, dzieci
Luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia przedstawił plan na najbliższy tydzień
„Testy-lizaki” na koronawirusa. Nowa forma diagnozowania dzieci w Niemczech
Lek wziewny skuteczny w walce z COVID-19. "To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa"
Lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. „To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa”
szczepionka na COVID-19
USA wzywa do wstrzymania szczepień preparatem Johnson & Johnson. Powód – zakrzepy krwi po podaniu szczepionki

– Uwięzienie kobiety w przekonaniu, że zakończenie związku skazuje ją na wszystko co najgorsze (także brak seksu) jest sposobem na to, aby utrzymać ją jak najdłużej w relacji, której nie chce, która się już dawno skończyła lub która jest dla niej przemocowa. Przy czym może się okazać, że życie seksualne, ale także w ogóle życie po zakończeniu relacji jest bardzo dobre – z Agatą Stolą, terapeutką i edukatorką seksualną z ośrodka SPLOT, rozmawia Krystyna Romanowska.

 

Krystyna Romanowska: Seks samotnych mam to oksymoron. Samotne, z dziećmi, jak mogą w ogóle uprawiać seks?

Agata Stola: Zaraz, zaraz, wystarczy zmienić jeden wyraz: „samotne” na „samodzielne”. Seks samodzielnych mam brzmi już dużo lepiej. Po pierwsze: ktoś samodzielny jest w stanie zatroszczyć się o swoje zdrowie seksualne, o swoje prawa i potrzeby, ma siłę decydowania o sobie. Osoba samodzielna nie jest ofiarą samotności czy rozstania z partnerem. Po drugie: seks samodzielnej mamy może być romantyczny, okazjonalny czy przypadkowy, bo jako osoba samodzielna sama o nim decyduje. Społeczeństwo chciałoby widzieć mamy bez partnerów jako udręczone i umęczone istoty niemyślące o niczym tylko o dzieciach. A to są – owszem, tak – czasami zmęczone kobiety, które jednak żyją raczej dobrze po rozstaniu z partnerem. Rozstanie niezależnie, czy jest wynikiem niespełnionych oczekiwań, niezgodności charakteru, czy porzucenia zawsze jest trudne i bolesne, ale najważniejsze to nie zatracić się w rozpaczy i nie dać presji społecznej. Kobieta po rozstaniu jest samodzielną osobą, także samodzielną w sferze seksualnej ze swoimi potrzebami. I tak, znam królowe Tindera, które mają dzieci, co nie przeszkadza im mieć i czerpać satysfakcję ze swojej seksualności. Paradoksalnie, samodzielne matki zarządzające swoim czasem, domem, są atrakcyjnymi partnerkami dla mężczyzn w różnym wieku.

Twoja łechtaczka to wymiataczka/grafika: Joanna Zduniak

Jak przestać być samotną mamą, która uważa, że w jej życiu nie ma miejsca na seks, a stać się królową Tindera, nawet kiedy ma się dzieci?

Przede wszystkim trzeba skończyć z panującym wciąż (i mam wrażenie, że to kobiety bardziej go utrzymują – mężczyźni nadal chcieliby mieć partnerkę seksualną) stereotypem, że macierzyństwo jest końcem pewnego etapu kobiecej seksualności. Społeczno-kulturowo uświęcamy tę matkę Polkę, do której gorący, satysfakcjonujący seks raczej nie przystaje. I – co ciekawe – nawet te kobiety, które czują się wyzwolone i nowoczesne, przyznają się do odczuwania tego kulturowego ciężaru macierzyństwa. Z pewnych powodów stereotypowe przeświadczenie: „jestem matką, po co mi życie seksualne, teraz mam inne priorytety” jest wciąż silne. „Matka w prawdzie nadal ma piersi, ale teraz nie są już częścią ciała przynoszącą jej przyjemność w sypialni, tylko zasobem żywnościowym dla następnego pokolenia Polek i Polaków” – to pewnie trochę przerysowane, ale takie myśli krążą kobietom po głowach. Tymczasem kobieta-matka nadal jest istotą seksualną, potrzebuje seksu. Koniec i kropka. Oczywiście, nie mówimy tu o wpędzaniu w kompleksy czy wywieraniu presji na wykończonych macierzyństwem i nie mających ochoty na seks kobiety. Seks ma sens, gdy jest źródłem przyjemności i pojawia się faktycznie wtedy, kiedy obie strony mają na niego ochotę. Ważne jest jednak, żeby przez presję społeczno-kulturową nie zamknąć się na tę sferę życia.

Dzieci są bardzo empatyczne, mają dużo zrozumienia dla swoich rodziców. Jeżeli mama nie szuka partnera na stałe, a ma tylko wielu partnerów seksualnych, po prostu komunikuje dzieciom, że spotyka się ze swoimi znajomymi

Inaczej ludzie reagują na samodzielne mamy około 30 lat, a inaczej te w okolicach 50 lat. Młodsze są zachęcane do tego, żeby „kogoś sobie znalazły”, „ułożyły życie”. Tej drugiej grupy raczej się nie wspiera w ich seksualno-relacyjnych poszukiwaniach….

Przy czym, nikt nie powie dwudziesto- czy trzydziestolatce z małymi dziećmi: „słuchaj, skończyłaś związek, to zakładaj Tindera i sobie poszalej, baw się”. Raczej jest zachęcana do tego, żeby miała kolejne dzieci i szukała „porządnego”, stałego partnera. A szkoda – bo czasem właśnie w tym wieku warto dać sobie trochę oddechu, spróbować rzeczy, których się nie zdążyło zrobić przed macierzyństwem. Mężczyzna rozstający się koło 30-tki jest raczej zachęcany do nieposkromionego szaleństwa. Koledzy przybijają mu piątki: „Stary, laski będą się o ciebie zabijać, wróciłeś na rynek, korzystaj”.

W przypadku kobiet dojrzałych, rozstających się z partnerem po wielu latach, seksualność zależna jest od większej ilości czynników. Od tego, jak bardzo kobieta jest pokiereszowana po rozstaniu – u pacjentek w tym wieku często obserwuje się ogólną niechęć wobec mężczyzn, głębokie rozczarowanie i poczucie, że „mnie już w życiu nic nie spotka”. Inne też jest oczekiwanie społeczne wobec takich kobiet, raczej nikt im nie radzi, żeby szukały nowego męża – tym bardziej, jeżeli kobieta jest już np. również babcią. Na szczęście, to się powoli zmienia. Coraz silniejszy jest przekaz, że dzisiejsza pięćdziesięciolatka to atrakcyjna, aktywna kobieta z potrzebami, pełna witalności. I nawet jeżeli w swoim zakończonym związku zrezygnowała z różnych powodów z seksu, dlaczego nie potraktować rozstania jako rozpoczęcia nowej fazy także życia seksualnego? Dojrzała kobieta ma ku temu wszelkie powody: zna lepiej swoje ciało, umie korzystać z przyjemności, wie, jak skutecznie kontrolować płodność albo jest już w czasie menopauzy i nie boi się zajść w ciążę.

Siedem grzechów głównych (przeciw seksualności)

Zaryzykuję twierdzenie, że udany seks matki jest korzystny dla jej dzieci.

Ze wszech miar, ponieważ podnosi dobrostan samodzielnej mamy. I to bez względu na to, czy odbywa się w relacji, czy jest po prostu spotkaniami w stylu one night stand. U pacjentek, które zdecydowały się otworzyć na swoją seksualność po rozstaniu z ojcem swojego dziecka/dzieci, jest widoczna ogromna zmiana w definiowaniu potrzeb, komunikacji, czy pewności siebie. Spotykają partnerów, którzy są nimi zafascynowani, spełniają się. Eksplorowanie seksualności przez kobietę zmniejsza jej napięcia i stres, dzieci to czują i korzystają na tym odprężeniu. Nie ma się też czego obawiać, gdy seksualności matki staje się w rodzinie tematem. To, że dzieci pytają, daje szanse na szczerą i wzbogacającą rozmowę o seksualności, której młodzi ludzie bardzo potrzebują, szczególnie ze strony opiekunów.

Uwięzienie kobiety w przekonaniu, że zakończenie związku skazuje ją na wszystko co najgorsze (w tym braku seksu) jest – mam wrażenie – sposobem na to, aby kobiety tkwiły latami w niedobrych, często przemocowych relacjach. Zostają w nich, żeby nie wejść w rolę samotnej matki, bo to jest w ich mniemaniu najgorsze, co im się może przydarzyć, gorsze od najgorszego związku. Życie pokazuje, że to nieprawda.

Społeczeństwo chciałoby widzieć mamy bez partnerów jako udręczone i umęczone istoty niemyślące o niczym tylko o dzieciach. A to są – owszem, tak – czasami zmęczone kobiety, które jednak żyją raczej dobrze po rozstaniu z partnerem

Co mówić, kiedy dzieci pytają: z kim się spotykasz? A jeszcze bardziej skomplikowanie, kiedy pytają: a czemu tych panów tak dużo?

Dzieci są bardzo empatyczne, mają dużo zrozumienia dla swoich rodziców. Jeżeli mama nie szuka partnera na stałe, a ma tylko wielu partnerów seksualnych, po prostu komunikuje dzieciom, że spotyka się ze swoimi znajomymi. Podobnie jak dzieci mają swoich znajomych i prawo do prywatności. Należy jej się jej czas bez dzieci, w którym będzie robiła to, co chce. Powinna im wyjaśnić, że nie szuka partnera, że jest szczęśliwa, że dom, który ma, jest zawsze taki, jaki chciała mieć, ale potrzebuje też towarzystwa innych dorosłych osób, tak jak dzieci potrzebują bycia z rówieśnikami.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Fakty i mity na temat braku seksu w długiej relacji. Wyjaśnia Fundacja #SEXEDpl

Fakty i mity na temat braku seksu w długiej relacji. Wyjaśnia Fundacja #SEXEDpl

Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik

Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik

„Zdrada to ogromny krzyż na plecach”. Lepiej się do niej przyznać czy nie? Rozmowa z Adamem Lewanowiczem [WIDEO]

mężczyzna i wibrator

MAKE SEX EASIER: Ty, on i … Pan Wibrator

Czy seks może być satysfakcjonujący bez orgazmu? Odpowiada seksuolożka Olga Madej

Czy seks może być satysfakcjonujący bez orgazmu? Odpowiada seksuolożka Olga Madej

Ewa Stusińska / fot. Łukasz Knap

Ewa Stusińska: Pornografia to nie tylko ciemne krzaki i muliste bagna kultury. To również zwykła rozrywka dla dorosłych ludzi

Twoja łechtaczka to wymiataczka/grafika: Joanna Zduniak

MAKE SEX EASIER: Moja łechtaczka to wymiataczka

Przed nami 6. Ogólnopolska Studencka Konferencja Seksuologiczna „Siła jest kobietą!” Hello Zdrowie objęło ją patronatem medialnym

kobiecość, seksualnośc, seksowna kobieta

Przez pandemię przestałaś się czuć seksownie? 7 rzeczy, które możesz zrobić, by znów dobrze się poczuć w swoim ciele

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka, autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo "

„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

Jak się zakochują mężczyźni, a jak kobiety? O tym, jak działa i na czym polega chemia miłości, opowiada prof. dr n. med. Robert Jach

Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach

Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska, autorki książki „Slow Sex. Uwolnij miłość” / Archiwum prywatne

„Każdy seks może być ‚slow’: i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

Kogo należy wyprosić z sypialni, żeby nas seks był udany?

kobieta w łóżku rozkosz orgazm

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

Obawiasz się seksu po porodzie? Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za to zabrać i kiedy skorzystać z pomocy specjalisty

Drugi pierwszy raz, czyli seks po porodzie. Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za niego zabrać

Anna Golan, seksuolog / Archiwum prywatne

„Brak stosunków może być frustrujący, ale od niego się nie umiera” – o dziewictwie w wieku 30+ rozmawiamy z seksuologiem Anną Golan

sex-shaming, slut-shaming

MAKE SEX EASIER: Sex-shaming jest łatwy, bo „wywstydzić” u kobiety można dosłownie wszystko. Nie pozwalajmy na to!

iConsent - aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks

Aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks. Duńczycy chcą w ten sposób uniknąć ewentualnych oskarżeń o gwałt

Dłonie mężczyzny i kobiety

W jaki sposób rozmawiać w związku o seksie? Radzi seksuolożka

Pięć rodzajów dotyku – który lubisz najbardziej?

Całująca się para

Slow food, slow life… Czas na slow sex! Czy leniwy seks oznacza nudę?

matka i córka

MAKE SEX EASIER: Twoja mama też uprawia(ła) seks. Czy w porównaniu z nią masz lepsze życie seksualne?

Fetysze – czym są, kiedy fetysz staje się niezdrowy?

Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Intymistka

Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Marlena Jaszczak

Najpopularniejsze

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Saturacja — czym jest i jaką zbadać?

Saturacja – czym jest i jak ją zbadać? Jaki jest prawidłowy poziom saturacji?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

ozdrowieńcy po COVID-19

Czy od ozdrowieńca możesz się zarazić koronawirusem? Wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?