4 min.
Medycyna nuklearna – co to jest? Nowoczesne metody badań obrazowych

Fot. yossarian6 / Adobe Stock
Medycyna nuklearna opiera się głównie na właściwościach izotopów promieniotwórczych. Dzięki ich przemianom i emitowanemu przez nie promieniowaniu możliwe jest wykonywanie bardzo dokładnych badań obrazowych – scyntygrafii. Pierwiastki promieniotwórcze mają również możliwość leczenia niektórych schorzeń.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Medycyna nuklearna to dość ważny element diagnostyki różnych chorób, szczególnie nowotworowych. Istnieją takie odmiany pierwiastków, które pod wpływem różnych czynników ulegają przemianom. Reakcjom tym towarzyszy promieniowanie, które jest wykorzystywane w medycynie do obrazowania narządów. Pozwala ocenić nie tylko ich budowę, ale również prawidłowość funkcjonowania. W Polsce istnieje specjalizacja z medycyny nuklearnej.
Medycyna nuklearna a radiologia
Medycyna nuklearna może być mylona z radiologią. W obu korzysta się z właściwości promieniowania. W radiodiagnostyce wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie do uzyskiwania obrazu struktur anatomicznych w ludzkim ciele. Są to takie badania jak RTG, tomografia komputerowa, mammografia, angiografia i tym podobne. Medycyna nuklearna za to wykorzystuje promieniowanie emitowane przez określone pierwiastki wprowadzane w śladowych ilościach do ludzkiego organizmu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Medycyna nuklearna – jak działają radiofarmaceutyki?
Aby radioizotopy w ludzkim ciele działały prawidłowo, potrzebny jest odpowiedni nośnik w postaci związku chemicznego lub leku, czyli części aktywnej biologicznie. Pierwiastek promieniotwórczy w połączeniu z nośnikiem nazywany jest radiofarmaceutykiem. Nośnik w badaniu dobierany jest w zależności od potrzeb diagnostycznych – poszczególne z nich docierają do innych narządów. Dzięki promieniowaniu gamma, które emitują radiofarmaceutyki, możliwa jest ocena nie tylko budowy narządu, ale również funkcji, jakie on wypełnia. W nuklearnym obrazowaniu radiofarmaceutyki podaje się pacjentom dożylnie lub doustnie. Po czasie, jaki jest potrzebny, aby substancja włączyła się do procesów życiowych pacjenta, wykonuje się właściwe badanie.
Scyntygrafia narządów w medycynie nuklearnej
Promieniowanie gamma wydzielane przez odpowiednio dobrany radiofarmaceutyk jest wykrywane i rejestrowane przez gammakamery. Są one połączone z komputerem, który rejestruje wszystkie informacje i generuje obraz, który przedstawia rozkład izotopu w organizmie. Wynikiem badania jest dwuwymiarowy obraz. W niektórych sytuacjach wykonuje się badanie całego szkieletu. Scyntygrafia tego typu może być wykonana przy podejrzeniu nowotworów z przerzutami do kości, zapaleniach kości i stawów, ocenie zmian, jakie pojawiają się po wyleczonym urazie. Wskazaniem do badania szkieletu jest też podejrzenie chorób metabolicznych kości.
Scyntygrafię można wykonać również do obrazowania chorób serca i układu krwionośnego. Są to wysoko specjalistyczne badania, takie jak scyntygrafia perfuzyjna mięśnia sercowego, arteriografia izotopowa czy badanie pierwszego przejścia. Scyntygrafia serca pozwala na zbadanie przepływów krwi przez mięsień sercowy i wykrycie ewentualnych miejsc z niedokrwieniem. Jest to szczególnie cenna informacja przed operacjami naczyń wieńcowych.
Scyntygrafia jest wykorzystywana również do obrazowania tarczycy, wątroby, pęcherzyka żółciowego, mózgu, nerek i płuc.
Zobacz także
Leczenie radioizotopami w medycynie nuklearnej
Medycyna nuklearna jest wykorzystywana nie tylko do obrazowania i oceny funkcji narządów. Jej istotną funkcją jest leczenie chorób. Radioizotopowe metody leczenia wykorzystuje się w terapii stanów zapalnych stawów oraz jako metodę przeciwbólową w nowotworach. Przy leczeniu stanów zapalnych w stawach wykonuje się iniekcję z odpowiednim radioizotopem – substancja biologicznie czynna w połączeniu z promieniowaniem likwiduje ogniska zapalne, co powoduje ustąpienie dolegliwości. U osób z nowotworami kości stosuje się odpowiedni izotop w celu łagodzenia ich stanów zapalnych. Lek podawany jest dożylnie.
Bezpieczeństwo w medycynie nuklearnej
Pierwiastki promieniotwórcze wykorzystywane w medycynie nuklearnej odznaczają się dużym bezpieczeństwem – ich dawki są bardzo małe. Narażenie pacjentów na promieniowanie jest o wiele mniejsze niż w przypadku niektórych badań radiologicznych. Długi czas badania również nie jest groźny, ponieważ źródło słabego promieniowania znajduje się w ciele pacjenta, a nie poza nim. Scyntygrafię można wykonywać nawet u noworodków. Jedynymi przeciwwskazaniami do wykonania badań jest ciąża i karmienie piersią. Dodatkowym argumentem przemawiającym za bezpieczeństwem medycyny nuklearnej są wysokie normy, które muszą spełniać ośrodki wykonujące scyntygrafię. Wymagane środki bezpieczeństwa eliminują najmniejsze ryzyko przekroczenia bezpiecznej dawki promieniowania.
Najnowsze w naszym serwisie

31.03.2023
Zdrowa dieta bogata w żelazo – co jeść przy niedokrwistości?

30.03.2023
Pepsyna – najważniejszy enzym soku żołądkowego, który uaktywnia się w kwaśnym środowisku

30.03.2023
RDW-SD czyli jak interpretować niektóre parametry morfologii krwi

30.03.2023
Dieta wątrobowa – co można na niej jeść, a co wykluczyć? Co na NAFLD
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023