Przejdź do treści

Mięsak kości – co to za nowotwór i jak się go leczy?

Badania wykrywające mięsaka kości
Fot. zapp2photo / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Mięsaki kości to grupa nowotworów złośliwych, lokalizujących się w układzie kostnym. Są zbudowane z komórek, które rozprzestrzeniają się do innych narządów i je niszczą. Mięsak przez długi czas nie daje żadnych objawów, dlatego rozpoznanie choroby jest trudne. Leczenie to głównie chemioterapia i radioterapia.

Mięsaki kości są nowotworami rzadkimi. Wykrywa się je zaledwie w niecałym 1% przypadków. Bezpośredniej przyczyny ich powstawania do tej pory nie znaleziono, choć za czynniki odpowiedzialne uważa się predyspozycje genetyczne.

Lekarz tłumaczy pacjentowi, na czym polega mięsak

Mięsak kości – co to jest?

Mięsak kości jest złośliwym nowotworem tkanki kostnej i chrzęstnej. Nowotwór może się umiejscowić w każdym miejscu układu kostnego: w czaszce, kończynach, obręczy barkowej i miednicznej, w kręgosłupie i żebrach. Na świecie diagnozuje się tylko niespełna 1% przypadków tego nowotworu, a część chorych stanowią dzieci pomiędzy 15 a 19 rokiem życia.

Najczęściej spotykane mięsaki kości to:

  • kostniakomięsak, tzw. mięsak kościopochodny, który jest najczęściej diagnozowany u dzieci będących w fazie wzrostu. Nowotwór rozwija się z komórek tworzących kość. Niekiedy pojawia się u osób starszych po 70 roku życia;
  • chrzęstniakomięsak – guz lokalizuje się przede wszystkim w kościach udowych, ramiennych, w żebrach i w miednicy. Chorują osoby między 30 a 60 rokiem życia. Częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet;
  • mięsak Ewinga – jest nowotworem dziecięcym, który atakuje między 9 a 15 rokiem życia. Spotyka się go częściej u chłopców niż u dziewczynek.

Mięsaki kości mogą się przerzucać w inne miejsca. Najgorzej rokujący jest mięsak z przerzutami do płuc.

Mięsak kości – przyczyny

W dalszym ciągu nie ustalono bezpośredniej przyczyny rozwoju mięsaków. Jest jedynie pewne, że nowotwór lubi pojawiać się w fazie wzrostu. Istnieją zatem przesłanki, że zachorowanie ma podłoże genetyczne, choć nadal nie wiadomo, co warunkuje jego pojawienie się w okresie dojrzewania.

Inne czynniki predysponujące do mięsaka:

  • płeć;
  • odbyta wcześniej radioterapia;
  • choroba Pageta – objawia się stanem zapalnym kości; chorobę powoduje mutacja genetyczna;
  • łagodne nowotwory tkanki kostnej i chrzęstnej;
  • progeria, czyli przedwczesne starzenie się;
  • występowanie siatkówczaka w rodzinie.

Z powstaniem mięsaka kości nie wiąże się urazów mechanicznych, choć to dzięki nim i zdjęciom rentgenowskim (RTG) wykonanym po urazach można zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium.

Zobacz także

Mięsak kości – objawy

Przy takich nowotworach, jak mięsak kości, objawy początkowe są niezauważalne. Chory skarży się na ból, ale nikt nie wiąże tych symptomów z poważną chorobą. Uporczywe dolegliwości pojawiają się głównie w nocy. Pacjenta mogą męczyć przykurcze stawowe, a chora kończyna może być mniej sprawna.

U ponad połowy chorych na ten nowotwór występuje gorączka. Niekiedy cechą charakterystyczną jest widoczne zniekształcenie w zarysie kończyny. Mięsaki bardzo osłabiają kości, czego skutkiem jest ich zwiększona podatność na urazy. Chorzy na nowotwór kości mogą tracić na wadze. W ich morfologii jest widoczna anemia.

Mięsak kości – diagnostyka i leczenie

Mięsak kości pod względem diagnostycznym jest trudnym przypadkiem, ponieważ długo nie daje żadnych objawów. Chorzy dowiadują się o jego obecności podczas przypadkowo wykonanego RTG. Konieczna jest wtedy biopsja i analiza histopatologiczna chorego miejsca. Przydatny bywa rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Dzięki wynikom badań możliwa jest ocena stadium zaawansowania nowotworu.

Nowotwór kości wymaga natychmiastowego leczenia. Chorzy muszą przejść chemioterapię przed zabiegiem chirurgicznym i po nim. Operacja wycięcia zmienionych nowotworem tkanek jest konieczna, ponieważ guz lubi się przerzucać. Dotyczy to zwłaszcza odległych narządów. Mięsak kości z przerzutami do płuc ma niekorzystne rokowania. U niektórych pacjentów skuteczna jest radioterapia. Takie leczenie sprawdza się u chorych na mięsaka Ewinga. Jest to jedyny guz, który można leczyć poprzez naświetlania. Inne typy mięsaków nie reagują na radioterapię.

Rokowania w przypadku mięsaka kości nie są korzystne. Z nowotworem przeżywa zaledwie 60% chorych. Długość życia nie przekracza 5 lat od momentu postawienia diagnozy.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

Piotr Rutkowski, Tomasz Mazurkiewicz i in., Mięsaki kości, Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych, 2011.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

Uważano go za defekt skóry, a chorym podawano arszenik, jod i olej z wątroby dorsza. Jak kiedyś leczono toczeń

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

„Medycyna konwencjonalna nie stoi w sprzeczności z medycyną integralną czy holistycznym podejściem do zdrowia. Przeciwnie, jest jej częścią” – mówi Orina Krajewska

Nazywano go „złotem duszy”, wierząc, że poprawia nastrój, podawano z winem i gotowano w ryżu. Jak kiedyś leczono złotem

Kobieta

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

„Dzięki współpracy z pacjentami czuję spokój i nie boję się chorób” – mówi Robert Statkiewicz, osoba współtworząca aplikację „Pacjenci Pacjentom”, członkum zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna

Jak Polacy oceniają szpitale?

Pacjenci i pacjentki ocenili polskie szpitale. Najczęściej narzekali na brak poszanowania prawa do intymności i kiepskie jedzenie

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa. Unikaj jak ognia!

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Dłonie

Dziewczynce amputowano wszystkie kończyny. Winą błędna diagnoza lekarzy

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Jeden z najlepszych szpitali na świecie znajduje się w Krakowie. „Za konsolą robota i chirurg, i chirurżka mają taką samą doskonałość”, mówi prezeska Joanna Szyman

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą