Przejdź do treści

Miesiączka latem to nic przyjemnego. Na szczęście dziewczyny z WIMIN stworzyły majtki menstruacyjne regular. Przetestowałam!

Majtki menstruacyjne regular od WIMIN / archiwum HelloZdrowie
Majtki menstruacyjne regular od WIMIN / archiwum HelloZdrowie
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Miesiączka latem, gdy termometry pokazują ponad 30 stopni Celsjusza, to nic przyjemnego. Gorzej może być tylko wtedy, gdy okres przypadnie ci akurat na dzień, w którym jesteś umówiona w salonie sukien ślubnych na mierzenie tej jedynej i wymarzonej. Na szczęście dałam radę. A wszystko to dzięki majtkom menstruacyjnym regular od WIMIN.

Miesiączka w upalne dni

Całkiem niedawno, bo w lipcu, umówiłam się na mierzenie sukien ślubnych. A ja właśnie, jak w zegarku, w przeddzień dostałam miesiączkę. I chociaż (na szczęście!) brzuch nie bolał mnie wtedy zbyt mocno, problemem stał się dobór odpowiednich środków higienicznych, dzięki którym czułabym się komfortowo, mierząc kolejne suknie ślubne.

Nie jestem zwolenniczką tamponów (używam tylko wtedy, gdy np. idę na basen) ani kubeczka menstruacyjnego. Nie chciałam też, by widoczne przyklejone skrzydełka podpasek wystające zza majtek były widziane przez panie pomagające mi w przymiarkach. Co mi zostało? Czarne majtki menstruacyjne. I gdy już prawie ze łzami w oczach stwierdziłam, że chyba odwołam przymiarki, przypomniałam sobie o tym, co niedawno przysłały mi dziewczyny z WIMIN: ich nowość, majtki menstruacyjne regular w beżowym, cielistym kolorze. Szybko więc je przepłukałam (by materiały lepiej chłonęły), wywiesiłam, a nazajutrz – tuż przed tym wielkim dla mnie dniem – były już gotowe.

Majtki menstruacyjne regular od WIMIN

Pierwsze wrażenie? Majtki menstruacyjne regular są wręcz idealne do jasnych, letnich ubrań. Nie prześwitują, nawet jeśli masz na sobie tylko jednowarstwową sukienkę. Są też cieńsze niż podpaska, a materiał, z którego są wykonane, wcale nie jest taki gruby, jak mogłoby się wydawać. Napiszę to wprost: w tych majtkach nie czujesz się tak, jakbyś nosiła pieluchę czy wielką podpaskę, którą na pewno pamiętają nasze starsze siostry czy mamy.

Dodatkowym plusem jest ich skład: 95 proc. bawełna oraz 5 proc. elastan, dzięki czemu majtki się rozciągają i dopasowują do ciała. A co z wkładką? Zewnętrzna warstwa to dzianina poklejana (PUL), która składa się z bawełny (50 proc.) oraz polyurethanu (50 proc.), natomiast dzianina chłonna to 80 proc. bambusu i 20 proc. bawełny. Warto też wiedzieć (to informacja dla bardziej wrażliwych osób z macicami), że wkładka w beżowych majtkach jest koloru czarnego.

Majtki menstruacyjne regular od WIMIN dzielnie towarzyszyły mi podczas dwugodzinnego mierzenia kremowych, śmietankowych i śnieżnobiałych sukien ślubnych. Były ze mną także później – gdy w letniej sukience, którą widzicie na zdjęciu, biegałam po galerii handlowej. Ściągnęłam je dopiero po 12 godzinach. Nic nie przeciekło, nic się nie pobrudziło. Majtki mają też dodatkowo jedno ważne zastosowanie – chłoną pot, co w ponad trzydziestostopniowym upale bardzo się przydaje.

Co warto jeszcze wiedzieć? Wkładka w majtkach jest aż po samą pupę. Krew nie wylewa się na zewnątrz wkładki, dzięki czemu nieustannie czujemy suchość. Potwierdzam też to, co o majtkach menstruacyjnych mówią dziewczyny z WIMIN: są w stanie pochłonąć tyle co 3 tampony

kobiety w majtkach menstruacyjnych

Jak prać majtki menstruacyjne?

Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z tematem majtek menstruacyjnych, na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób się je pierze. Już wyjaśniam. Majtki menstruacyjne, z których korzystałaś podczas miesiączki bądź połogu, warto zaprać w zimnej wodzie. Następnym krokiem jest pranie ich w pralce – z innymi rzeczami, w temperaturze 40°C. A dalej już tylko pozostaje nam suszenie w pozycji wiszącej.

Pamiętaj, by majtek menstruacyjnych nie suszyć w suszarce bębnowej lub na kaloryferze czy przyspieszać ich schnięcia żelazkiem lub suszarką. Te patenty nie działają korzystnie na warstwę chłonną majtek. 

Gdy moje jedne majtki regular się suszyły, na noc założyłam drugą parę. I w tym wydaniu sprawdziły się bardzo dobrze. Wniosek? Koniec z podkładaniem ręcznika pod pupę przed snem, koniec z przymusem porannego prania zabrudzonego krwią prześcieradła. Noc z miesiączką i majtkami menstruacyjnymi, nawet poza własnym łóżkiem, już nie stresuje.

Czy to higieniczne?

Zastanawiasz się, czy noszenie majtek menstruacyjnych jest higieniczne? Boisz się, że szczególnie latem, gdy bardziej się pocimy, krew na bambusowo-bawełnianej wkładce będzie brzydko pachnieć? Odpowiadam: krew śmierdzi tylko wtedy, gdy łączy się z substancjami zapachowymi i plastikiem. W przypadku korzystania z majtek menstruacyjnych WIMIN możemy więc czuć zapach krwi, ale tylko wtedy, gdy je zdejmujemy bądź gdy jesteśmy w toalecie. Czysta fizjologia!

Miesiączka to jednak nie tylko krew, ale także i możliwe skrzepy. I nie ma takiego materiału, który by je pochłonął. W takim wypadku trzeba je zdjąć listkiem papieru toaletowego z majtek podczas wizyty w toalecie.

Moje małe podsumowanie

Majtki menstruacyjne regular od WIMIN są ze mną już drugą letnią miesiączkę (właśnie mam je na sobie!). Nie przeciekają, nie sprawiają, że pocę się bardziej, nie dają wrażenia chodzenia w grubej podpasce. Są wygodne, rozciągliwe, a gumeczka nie wpija się boleśnie w opuchnięty miesiączką brzuch. Majtki nie prześwitują i nie widać ich nawet w obcisłej spódnicy czy sukience. I chociaż bałam się, że czarna wkładka zafarbuje beżowy kolor majtek – po kilku praniach jestem o to spokojna. Kolor się nie zmienia. Nie trzeba ich też przebierać tak często jak podpasek czy tamponów, co zdecydowanie poprawia jakość życia w czasie miesiączki.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobiety ćwiczą w trakcie menstruacji - HelloZdrowie

Cykl miesiączkowy a aktywność fizyczna

„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?

Czy naprawdę warto zapłacić 30 zł za jedną podpaskę, którą trzeba prać? Sprawdziłam

kobieta i mężczyzna siedzą w łóżku

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

"Usunięto mi macicę w wieku 28 lat - brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam" - podkreśla Brynne Zuri Hunt

„W wieku 28 lat usunięto mi macicę. Brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam” – podkreśla Brynne Zuri Hunt

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

Co można po okresie? Ginekolog odpowiada na najczęściej wyszukiwane w Google’u pytania

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruujące osoby uchodźcze z Ukrainy

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruującym osobom uchodźczym z Ukrainy

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

Spóźniający się okres - przyczyny

Spóźniający się okres – przyczyny. Ile może się spóźniać?

7 zdrowotnych właściwości imbiru. Poznaj jego wielką moc!

Okres się spóźnia?

Czekasz na okres, a on cały czas nie nadchodzi? Możliwych powodów jest znaczenie więcej niż ciąża

"Śmierdzisz", "masz coś między nogami", "okres jest obrzydliwy". Koalicja Okresowa: "Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane"

„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”

„Nie noście wkładek bez sensu” – ostrzega Okresowa Koalicja. I przypomina: „Wilgoć jest całkiem spoko”

Sport w czasie okresu był moją zmorą. Do czasu odkrycia bokserek od WIMIN

Podpaski i tampony zamiast kwiatów. Nowożeńcy zaskoczyli pomysłowością i przy okazji pomogli wielu kobietom

Kobieta

W krwi menstruacyjnej zauważasz skrzepy? Czy jest się czego obawiać, wyjaśnia Okresowa Koalicja

Jak przyspieszyć lub opóźnić okres? Jest kilka sprawdzonych sposobów /fot. iStock

Jak przyspieszyć lub opóźnić okres? Jest kilka sprawdzonych sposobów

Mężczyźni testowali symulator okresu. "Dlaczego to tak boli? Jak wy to wytrzymujecie?"

Mężczyźni testowali symulator okresu. „Dlaczego to tak boli? Jak wy to wytrzymujecie?”

Kobieta i mężczyzna śpią w łóżku

„Seks podczas okresu kobieta może odczuć jako olbrzymią akceptację ze strony mężczyzny, dowód, że jest dla niego atrakcyjna w każdych warunkach”

Czy eleganckie majtki z siateczki mogą zastąpić dwa tampony? Sprawdziłam

Kobieta siedzi

Skąd się bierze krwawienie po okresie i o czym świadczą różne kolory wydzielin? Wyjaśniamy

pms

„O PMS lubi się żartować, bo to przecież tylko gorsze dni kobiety. Tymczasem u podłoża PMS leży nierównowaga hormonalna”. Jak na nią wpłynąć, tłumaczy dietetyczka i naturopatka Monika Skuza