Przejdź do treści

Po czym rozpoznać wzmożone napięcie mięśni dna miednicy? Tłumaczy fizjoterapeutka uroginekologiczna

Po czym rozpoznać wzmożone napięcie mięśni dna miednicy? / AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

– Dno miednicy jest połączone z przeponą oddechową, mięśniami stabilizującymi tułów oraz mięśniami brzucha. Wszystkie muszą pracować w równowadze. I jeśli któraś z tych grup zmienia swoje napięcie, będzie się to przekładać na funkcjonowanie pozostałych mięśni. Dolegliwości będą pochodzić wtedy z całego ciała – wyjaśnia Karolina Łataś-Zagrajek, fizjoterapeutka uroginekologiczna, położna, seksuolożka.

 

Ewa Podsiadły-Natorska: Co to znaczy: „nadmierne napięcie mięśni dna miednicy”?

Mgr Karolina Łataś-Zagrajek: Wszystkie mięśnie w naszym ciele muszą mieć odpowiednią strukturę, napięcie, elastyczność, żeby mogły spełniać swoje funkcje. W momencie, kiedy napięcie się wzmaga, tzn. podnosi ponad oczekiwaną wartość, może generować określone problemy. Pojawiają się wtedy bóle oraz problemy w zakresie funkcji tych mięśni, ponieważ nie będą one mogły spełniać swojej roli w adekwatny sposób.

Czy to może przytrafić się każdej kobiecie?

Może. Mięśnie reagują na wszystko, co robimy z ciałem. Gdy jesteśmy w ruchu albo wykonujemy różne czynności, nasze ciało może modyfikować napięcie mięśniowe w zależności od tego, jak je obciążamy, w jaki sposób wykorzystujemy i jak o nie dbamy (albo nie dbamy). Każda zmiana stylu życia, kontuzja, rozpoczęcie bądź zakończenie uprawiania sportu mogą przekładać się na to, że mięśnie, adaptując się do zmian, zareagują wzmożonym napięciem.

Po czym poznać, że coś takiego nam się przytrafiło? Można to zauważyć samemu?

Czasami ciało tak bardzo w różnych zakresach kompensuje zmiany, że możemy przegapić albo nie powiązać dolegliwości, które mamy, ze wzmożonym napięciem w dnie miednicy. Mięśnie dna miednicy są stworzone do dwóch funkcji. Pierwsza to funkcja stabilizująca, która odpowiada za statykę w naszym ciele, w narządach rodnych i miednicy, natomiast druga to funkcja zwieraczowa, tzn. kontrola trzymania moczu, gazów czy naszych reakcji w trakcie współżycia. Jeżeli napięcie mięśni się zmienia, to w zakresie tych funkcji mogą pojawić się dolegliwości.

Kobieta siedzi na toalecie. Widać jedynie jej nogi i opuszczone spodenki

Jakiego typu?

Jeśli będzie to wzmożone napięcie dotyczące funkcji zwieraczowych, to pojawi się problem z nietrzymaniem moczu, które kojarzymy głównie z osłabieniem mięśni dna miednicy. A może być odwrotnie – również przy wzmożonym napięciu możemy mieć tę dolegliwość. Może pojawić się problem z utrzymaniem gazów albo zaparcia. Najczęściej jednak pacjentki zgłaszają się po pomoc, kiedy pojawia się u nich ból przy współżyciu. Wtedy my, fizjoterapeuci, wiemy, że najprawdopodobniej możemy spodziewać się wzmożonego napięcia dna miednicy.

Z kolei dolegliwości wynikające z funkcji stabilizującej to np. bóle kręgosłupa. Mogą pojawić się również lekkie zaburzenia pracy jelit – co zwykle nie kojarzy nam się z mięśniami dna miednicy. Tymczasem dno miednicy jest połączone z przeponą oddechową, mięśniami stabilizującymi tułów oraz mięśniami brzucha. Wszystkie muszą pracować w równowadze. I jeśli któraś z tych grup zmienia swoje napięcie, będzie się to przekładać na funkcjonowanie pozostałych mięśni – dlatego dolegliwości mogą pochodzić z całego ciała.

Niezareagowanie w odpowiednim momencie może być niebezpieczne dla zdrowia?

Raczej tak, bo dolegliwości będą się pogłębiać, a symptomy będą występować częściej, co może prowadzić do kolejnych kompensacji. Jeżeli w naszym ciele, które zawsze dąży do równowagi, jakaś grupa mięśni pracuje w nieadekwatny sposób, to inne muszą przejmować ich rolę, kompensować. Zaczynają pojawiać się dolegliwości ogólne związane z układem ruchu; z pleców, kręgosłupa, odcinka szyjnego. Może się okazać, że cierpimy na bruksizm (zgrzytanie zębami – przyp. red.), bo również mięśnie okolicy orofacjalnej są bardzo głęboko z miednicą powiązane. To wszystko jakimś magicznym sposobem samo nie ustąpi.

Co więc należy zrobić? Zgłosić się do fizjoterapeuty?

Zdecydowanie tak. Fizjoterapeuta, w zależności od specjalizacji, ustali, gdzie leży problem. Jeśli trzeba będzie zastosować bardziej celowane techniki, najlepszym rozwiązaniem będzie fizjoterapeuta uroginekologiczny. Fizjoterapia w takich sytuacjach dąży do unormowania napięcia, znormalizowania go, żeby mięśnie odzyskały swoją elastyczność, nie były usztywnione i mogły zachować inne parametry wydolności, czyli np. wytrzymałość, siłę. Zawsze dążymy do tego, żeby napięcie mięśniowe spoczynkowe – czyli wtedy, kiedy mięsień się nie rusza – było adekwatne do funkcji, którą będzie musiał wykonać w trakcie skurczu. 

Na napięcie dna miednicy wykonuje się ćwiczenia?

To zależy. Przede wszystkim fizjoterapeuta musi zebrać wywiad i zorientować się, jaka jest przyczyna wzmożonego napięcia. Później, w zależności od przyczyny i celu terapii, dobiera się odpowiednie techniki. W przypadku wzmożonego napięcia pracuje się technikami manualnymi, treningiem oddechowym, ćwiczeniami w kierunku stretchingu, czasami sięgamy po terapię wisceralną, tzn. skoncentrowaną na narządach wewnętrznych – po to, żeby znormalizować ich pracę, a w jamie brzusznej i jamie macicy przywrócić właściwe ciśnienie. Patrzymy na problem holistycznie. Opiekujemy się nie tylko samym miejscem, gdzie dany objaw występuje, ale staramy się też przywrócić równowagę wszystkim powiązanym systemom organizmu.

To jest dolegliwość, która może wrócić?

Jeżeli nadmierne napięcie mięśni dna miednicy jest wynikiem nadrabiania przez ciało innych deficytów, to taka dolegliwość może nawracać. Przykład choroby, której bardzo częstym objawem jest wzmożone napięcie mięśni dna miednicy, to endometrioza, z którą zmaga się wiele kobiet. W tym wypadku, o ile nie zlikwidujemy przyczyny – czyli nie wyleczymy endometriozy, a wiemy, że jej pełne wyleczenie nie jest możliwe – dolegliwości będą nawracać. Terapia czy też autoterapia powinna więc trwać przez całą chorobę, po to, żeby dolegliwości w obszarze dna miednicy nie nawracały.

 

Mgr Karolina Łataś-Zagrajek – fizjoterapeutka uroginekologiczna, położna, seksuolog. Współautorka pierwszego w Polsce programu wczesnej bezpłatnej rehabilitacji poporodowej i uroginekologicznej oraz programu fizjoterapii w endometriozie realizowanego w Centrum Medycznym „Żelazna”. Prowadzi praktykę w zakresie fizjoterapii okołoporodowej, ginekologicznej, uroginekologicznej i seksuologicznej. Instruktorka treningu w ciąży, połogu i chorobach ginekologicznych. Wykładowczyni na wielu konferencjach naukowych i autorka szkoleń oraz warsztatów w zakresie promocji zdrowia kobiet i edukacji seksualnej.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Maria Janczewska

Maria Janczewska przeszła operację, na którą czekała 10 lat. „Byłam lekceważona przez lekarzy”

„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

Renata na miastenię choruje od 25 lat. „W dobry dzień choroba pozwala mi połknąć posiłek bez dławienia się”

Pierwszy na świecie bezinwazyjny test dla kobiet cierpiących na endometriozę

Szybki test na endometriozę dostępny już od przyszłego tygodnia. „Nadzieja na wcześniejsze diagnozy”

Ćwicz nie tylko bicepsy! Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy

To może się zdarzyć, jeśli będziesz nosić zbyt obcisłe ubrania. Pani Fizjotrener ostrzega

Kobieta siedzi na toalecie. Widać jedynie jej nogi i opuszczone spodenki

Jesteś „toaletową czytaczką”? Czytasz, kichasz, wycierasz nos, siedząc na toalecie? W ten sposób niszczysz sobie zdrowie. Rozmawiamy z Panią Fizjotrener

Jak wypracować symetrię sylwetki? Wykonuj trening na rzeźbę! 

Skurcze mięśni: 5 prostych ćwiczeń, dzięki którym się ich pozbędziesz 

Trening nóg w domu i na siłowni – przykładowe ćwiczenia dla każdego

„Taka pani uroda” – tych słów nigdy nie powinnaś usłyszeć w gabinecie. Lekarz Krzysztof Janowiec wyjaśnia dlaczego

Lekarze z Gdańska przeprowadzili jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów usunięcia endometriozy

Lekarze z Gdańska przeprowadzili jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów usunięcia endometriozy. Wykorzystali innowacyjną metodę

Jak wysmuklić łydki? Poznaj 3 proste ćwiczenia na poprawę ich kondycji i wyglądu

Czym jest wyrostek kruczy? Jego położenie i funkcje w organizmie

"Usunięto mi macicę w wieku 28 lat - brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam" - podkreśla Brynne Zuri Hunt

„W wieku 28 lat usunięto mi macicę. Brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam” – podkreśla Brynne Zuri Hunt

4 proste pozycje jogi, dzięki którym wzmocnisz ramiona. Sprawdź, czy to asany dla Ciebie! 

„Jesteśmy tak skomplikowani i cudownie ewolucyjnie ukształtowani, że nie da się patrzeć na budowę ludzkiego ciała bez podziwu” – mówi Marta Pawelec, ilustratorka anatomiczna

Magda Łucyan o endometriozie: „Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie"/ fot. Adobe Stock

Magda Łucyan o endometriozie: „Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie”

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi o endometriozie: „Ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie”

Powstał pierwszy na świecie bezinwazyjny test dla kobiet chorych na endometriozę! Stworzyli go naukowcy WUM

Powstał pierwszy na świecie bezinwazyjny test dla kobiet chorych na endometriozę! Stworzyli go Polacy

Celine Dion

Celine Dion cierpi na rzadką chorobę neurologiczną. „Jedna na milion”

Nerw promieniowy – co to jest? Uszkodzenie, przebieg, sposób leczenia i rehabilitacji

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

Sarkopenia – zanik masy i funkcji mięśniowej u osób starszych. Czy można temu zapobiec?