5 min.
Na czym polega medycyna naturalna i kiedy warto ją stosować?

Fot. Robert Przybysz/AdobeStock
Medycyna naturalna ma swoje źródło w tradycji ludowej, zwłaszcza chińskiej i indyjskiej. Napary z ziół, ręcznie robione maści i akupunktura były popularnymi działaniami leczniczymi, zanim rozwinęła się medycyna akademicka. Leczenie alternatywne może być wsparciem terapii zleconej przez lekarza. Należy jednak zachować ostrożność przy jego wyborze.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Wiele osób coraz częściej szuka alternatywnego rozwiązania dla chemicznych środków farmaceutycznych. Stosowanie naturalnych składników, które wykazują działanie lecznicze, jest istotą medycyny naturalnej. Nie wszystkie metody niekonwencjonalne są akceptowane przez lekarzy, ponieważ brakuje badań naukowych, które potwierdzałyby ich skuteczność. Poza tym nie brakuje oszustów, którzy proponują pacjentom szkodliwe dla zdrowia rozwiązania. Niekiedy jednak medycyna naturalna, stosowana rozsądnie, może być uzupełnieniem leczenia konwencjonalnego.
Na czym polega medycyna naturalna?
Medycyna naturalna opiera się przede wszystkim na nieinwazyjnych, niemodyfikowanych oraz naturalnych sposobach leczenia i łagodzenia dolegliwości. Osoby, które się nią zajmują, całkowicie odrzucają chemiczne środki farmaceutyczne i zastępują je ziołami, naparami, samodzielnie przyrządzonymi maściami i syropami. Ich wiedza opiera się na dawnych wierzeniach ludowych – zwłaszcza chińskich i indyjskich, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wykorzystuje się ją do leczenia bólu, stanów zapalnych, astmy, żylaków, niepłodności, chorób zatok. Medycyna niekonwencjonalna jest coraz częściej reklamowana jako skuteczna terapia chorób nowotworowych. Brakuje jednak rzetelnych badań naukowych, które potwierdzałyby jej skuteczność w tego rodzaju schorzeniach. Natomiast po konsultacji z lekarzem prowadzącym metody alternatywne mogą być wykorzystywane jako wsparcie w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z przyjmowanymi lekami przeciwnowotworowymi. Ideą medycyny naturalnej jest holistyczne podejście do człowieka i jego schorzenia. Ważne jest wyleczenie nie tylko ciała i konkretnego schorzenia, ale także równowaga psychiczna i umysłowa. Szczególną uwagę zwraca się na zapobieganie chorobom.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Metody wykorzystywane w medycynie naturalnej
Do najpopularniejszych metod wykorzystywanych w medycynie naturalnej zalicza się:
- ziołolecznictwo – wykorzystywanie właściwości leczniczych ziół do łagodzenia dolegliwości,
- akupunktura – nakłuwanie specjalnymi igłami poszczególnych części ciała, co pobudza krążenie krwi i usprawnia pracę narządów wewnętrznych,
- akupresura – masowanie i uciskanie punktów na ciele, które odpowiadają poszczególnym narządom wewnętrznym,
- homeopatia – podawanie pacjentowi substancji, które powodują różne dolegliwości, ale w odpowiednim stężeniu i po rozcieńczeniu mają właściwości lecznicze,
- aromaterapia – stymulowanie organizmu zapachami,
- wizualizacja – wyobrażanie sobie pozytywnych efektów,
- urynoterapia – wykorzystywanie do celów leczniczych moczu.
Nie wszystkie naturalne metody zostały potwierdzone naukowo. Część z nich jest nadal badana, niektóre uznaje się za skuteczne i przynoszące pożądane efekty (np. ziołolecznictwo lub akupunktura), a jeszcze inne ocenia się jako nieskuteczne bądź szkodliwe. Przed zastosowaniem którejkolwiek z nich należy skonsultować się z lekarzem.
Zobacz także
Chińska medycyna naturalna
Chińska medycyna naturalna bazuje na odpowiednim żywieniu, zdrowym stylu życia, ziołolecznictwie i akupunkturze. Cała wiedza, na której się opiera, została zebrana i usystematyzowana w II w. Umieszczono ją w księdze pod tytułem „Kanon Materia Medica”. Razem z teorią przenikania się yin i yang stanowi podstawę chińskiej medycyny ludowej.
Za leki w chińskiej medycynie naturalnej, poza ziołami i przyprawami, uznaje się także różnego rodzaju substancje pochodzenia zwierzęcego (np. skórę węża). Wszystkie preparaty dzieli się według właściwości na: silnie rozgrzewające, rozgrzewające, oziębiające i silnie oziębiające. Nie stosuje się natomiast żadnych środków chemicznych i syntetycznych.
Poza ziołami medycyna naturalna pochodząca z Chin proponuje:
- terapię akupunkturą,
- akupresurę,
- stawianie baniek,
- Qi Gong (zestaw ćwiczeń ruchowych, oddechowych i medytacyjnych),
- chińskie sztuki walki,
- terapię masażem (Tui na).
Bardzo ważny jest nie tylko aspekt fizyczny, ale również równowaga duchowa.
Indyjska medycyna naturalna
Indyjska medycyna naturalna, czyli ajurweda jest uznawana za pierwowzór wszystkich sposobów leczenia. To połączenie dwóch słów: ajur (życie) i veda (nauka). Jest źródłem wiedzy o ludzkim umyśle, duszy, zmysłach i ciele oraz o życiu w zgodzie z naturą i jej prawami. Według medycyny indyjskiej każdy człowiek posiada energie biologiczne odpowiadające za poszczególne elementy organizmu. Za wszystkie choroby odpowiada brak harmonii między ciałem, duszą i naturą. Istotą indyjskiej medycyny naturalnej jest zdrowy tryb życia, dieta oraz oczyszczanie ciała z toksyn, dzięki czemu wzrasta odporność, polepsza się samopoczucie i minimalizuje się ryzyko wystąpienia chorób somatycznych i psychicznych. Usuwanie toksyn odbywa się za pomocą ekstraktów z roślin (stosowanych w formie lewatyw) oraz masaży specjalnymi olejami.
Najnowsze w naszym serwisie

31.03.2023
Zdrowa dieta bogata w żelazo – co jeść przy niedokrwistości?

30.03.2023
Pepsyna – najważniejszy enzym soku żołądkowego, który uaktywnia się w kwaśnym środowisku

30.03.2023
RDW-SD czyli jak interpretować niektóre parametry morfologii krwi

30.03.2023
Dieta wątrobowa – co można na niej jeść, a co wykluczyć? Co na NAFLD
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023