Przejdź do treści

Krótkowzroczność

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Powstaje na skutek skupiania promieni słonecznych poza środkiem soczewki. W efekcie obraz przedmiotu powstaje przed siatkówką i chory widzi wyraźnie tylko rzeczy, które znajdują się w bliskiej odległości. Oddalone obiekty stają się nieostre i zamazane. Utrudnia to prowadzenie samochodu, czytanie czy rozpoznawanie twarzy z daleka. Dzieci mogą mieć problem z odczytaniem tekstu z tablicy.

Krótkowzroczność może być nabyta lub wrodzona. Wśród czynników powodujących krótkowzroczność wymienia się: nieodpowiednie miejsce nauki, czytanie przy słabym oświetleniu, zbyt długie przesiadywanie przed monitorem komputera oraz czytanie książek z bardzo bliskiej odległości, bez robienia przerw.

Objawy krótkowzroczności to trudności z dostrzeganiem odległych przedmiotów oraz częste mrużenie oczu.

Krótkowzroczność koryguje się dobrze dobranymi szkłami, które poprawiają ostrość widzenia. Chory powinien nosić okulary korekcyjne o soczewkach wklęsło-wypukłych. Ich moc mierzy się w dioptriach o wartościach minusowych. Konstrukcja szkieł pozwala na rozpraszanie światła, dzięki temu umożliwiają one krótkowidzom poprawne widzenie. Przy dobieraniu okularów ważna jest także odległość między źrenicami. Okulary muszą być skonstruowane tak, by linia patrzenia przechodziła przez oś optyczną szkła okularowego.

O ile nie ma przeciwwskazań, stosuje się sztuczne soczewki kontaktowe. Krótkowzroczność można leczyć różnego typu zabiegami, które dokonywane są na rogówce. Laserowa korekcja wzroku wiąże się jednak z dużym ryzykiem i powoduje liczne skutki uboczne.

Opracowano niedawno eksperymentalną metodę korygowania wady specjalnymi soczewkami „ortokorekcyjnymi”, które zakłada się na czas snu. Szkła systematycznie i stopniowo zmieniają powierzchnię rogówki i tym sposobem zmniejszają problemy związane z widzeniem.

Krótkowzroczności nie należy bagatelizować. Obniża ona jakość życia. Męczy wzrok i może powodować silne bóle głowy. Nieleczona może prowadzić do pogłębienia wady.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy