Przejdź do treści

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna? Jak przebiega?

Kiedy warto poddać się laserowej korekcji wzroku? Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy wiesz o tym, że nawet połowa mieszkańców Polski nosi okulary? Niestety problemy ze wzrokiem są powszechne, a krótkowzroczność uznawana jest za chorobę cywilizacyjną współczesnych czasów. Niektóre osoby decydują się jednak na laserową korekcję wzroku, czyli zabieg umożliwiający pozbycie się okularów na stałe. Czy rozwiązanie to jest bezpieczne? Sprawdźmy.  

Laserowa korekcja wzroku – opis zabiegu i przewidywane efekty 

Laserowa korekcja wzroku to zabieg przywracający pełną zdolność widzenia poprzez precyzyjne modelowanie powierzchni rogówki oka przy pomocy wiązki lasera. W sytuacji, gdy dana osoba cierpi na krótkowzroczność, wspomniany element gałki ocznej zostaje spłaszczony, natomiast przy dalekowzroczności – uwypuklony. W ten sposób rogówka staje się idealnie gładka, bez jakichkolwiek nierówności. 

Najważniejszym efektem laserowej korekcji wzroku jest prawidłowa ostrość widzenia u pacjentów. Skuteczność zabiegu ocenia się na około 95%, a w zdecydowanej większości przypadków, efekty utrzymują się przez całe życie. Wyjątkiem jest nagłe pogorszenie wzroku spowodowane wypadkiem, urazem lub innego rodzaju operacją. W takiej sytuacji możliwe jest powtórzenie laserowej korekty. 

Wskazania do laserowej korekcji wzroku 

Do najważniejszych wskazań do laserowej korekcji wzroku należą: 

  • krótkowzroczność (do -13 dioptrii), 
  • dalekowzroczność (do +6 dioptrii), 
  • astygmatyzm (do 6 cylindrów).  

W tym miejscu warto zaznaczyć, że każdy zabieg dopasowywany jest do indywidualnych wad wzroku pacjenta. Może się na przykład zdarzyć, że u jednej osoby występuje równocześnie krótkowzroczność i astygmatyzm. W takim przypadku laserowa korekcja wzroku zwykle jest możliwa, ponieważ umożliwia skorygowanie obu tych wad.  

Krótkowzroczność, kobieta trzymająca okulary

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku 

Wśród najistotniejszych przeciwwskazań do wykonania laserowej korekcji wzroku wyróżnia się: 

  • wiek – niższy niż 21 lat lub wyższy niż 55 lat, 
  • ciąża i czas karmienia piersią, 
  • czas, gdy wada zaczyna się pogłębiać (w takim wypadku należy odczekać do momentu ustabilizowania się danego problemu), 
  • osłabiony układ immunologiczny, 
  • infekcja bakteryjna lub wirusowa, 
  • choroby serca, nowotworowe, autoimmunologiczne, tkanki łącznej, skaza krwotoczna, 
  • uzależnienie od alkoholu, narkotyków, leków. 

Dodatkowo zabieg nie jest przeprowadzany, gdy na rogówce występują zmiany takie jak choroby dystroficzne, stożek, nadmierna cienkość. W tych przypadkach stosowane są inne metody leczenia czy korekty wzroku. 

Kobieta z dalekowzrocznością podczas badania okulistycznego.

Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku kosztuje od 2 do 6 tysięcy złotych, chociaż zastosowanie bardziej nowoczesnych metod może być droższym rozwiązaniem. Zabieg ten nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc można go przeprowadzić tylko w prywatnych klinikach.  

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna? 

Laserowa korekcja wzroku jest uznawana za bezpieczną metodę, niosącą ze sobą jedynie minimalne ryzyko powikłań. Skutki uboczne pojawiają się tylko u 1% pacjentów, a w zdecydowanej większości przypadków są one lekkie i krótkotrwałe. Do najczęściej występujących powikłań po laserowej korekcji wzroku można zakwalifikować: 

  • pieczenie i łzawienie oczu, 
  • światłowstręt, 
  • stan zapalny, 
  • uczucie, że w oku znajduje się ciało obce, 
  • wahania ostrości wzroku, 
  • zaburzenia widzenia nocnego.  

Większości efektów ubocznych po zabiegu można uniknąć dzięki zastosowaniu się do zaleceń lekarskich. Szczególne znaczenie ma tu spokojny tryb życia i unikanie kąpieli w basenie, morzu, jeziorze. Należy także dbać o higienę i stosować przepisane leki, na przykład krople do oczu. W sytuacji, gdy u pacjenta pojawią się niepokojące objawy, konieczne jest szybkie skontaktowanie się z lekarzem.

 

Bibliografia: 

  1. Juda M., Wierzbowska J., Przeciwwskazania ogólne do zabiegów laserowej korekcji wzroku, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2022, 18.  
  2. Kalwa-Grabowska D., Piotrowiak-Słupska I., Kałużny B. J, Przyczyny dyskwalifikacji z operacji laserowej korekcji wzroku, Therapies in Ophthalmology 2022, 9: 264-271. 
  3. Wierzbowska J., Czarnota-Nowakowska B., Gojenie rogówki w wybranych rodzajach zabiegów laserowej korekcji wady wzroku, Therapies in Ophthalmology 2021, 8: 276-281. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.