Justyna Fiedoruk Achromatopsja – czym jest i jak leczyć ślepotę barw? Ślepota pingelapska 14.01.2023 5 min.
Patrycja Nawojowska Amblyopia – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie problemu leniwego oka 06.12.2022 4 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Ślepota śnieżna – gdy po długiej wspinaczce na szczyt góry, nie możesz podziwiać widoków 21.10.2022 5 min.
Małgorzata Germak 6 naturalnych sposobów na poprawę wzroku. Twoje oczy będą wdzięczne To jeden z najważniejszych ludzkich narządów zmysłów. Oczy dostarczają naszemu mózgowi większość informacji ze środowiska zewnętrznego. Narząd ten to nie tylko gałki oczne odbierające wrażenia wzrokowe, ale też drogi… 31.08.2022 6 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Hemolakria – czym są krwawe łzy i jak leczyć zaburzenie? Wyobraź sobie, że podczas leniwie spędzanego popołudnia po policzkach zaczynają spływać ci łzy. Ze zdziwieniem je ścierasz i z rosnącym przerażeniem dostrzegasz ślady krwi na dłoniach. Brzmi jak scena z horroru? Tymczasem to… 29.08.2022 4 min.
Patrycja Nawojowska Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – objawy i leczenie Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki (retinopatia barwnikowa) to choroba, która powstaje na podłożu genetycznym. Jej przebieg jest postępujący, a leczenie opiera się na łagodzeniu objawów i zapobieganiu powikłaniom. Niestety pomimo… 15.12.2021 4 min.
Justyna Mazur Oko – budowa, funkcje, astygmatyzm i inne wady wzroku Oko to jeden z najważniejszych narządów zmysłów, dostarczający większości informacji płynących ze środowiska zewnętrznego. Jaka jest budowa oka i funkcje? W skład narządu wzroku wchodzi gałka oczna odbierająca wrażenia… 28.01.2021 6 min.
Natalia Suchocka Utrata wzroku – chwilowa i nagła. Przyczyny nagłej ślepoty Nagła lub chwilowa utrata wzroku wymaga konsultacji z lekarzem, nie każda z nich – na szczęście – kończy się trwałą ślepotą. Na ich wystąpienie może wpłynąć wiele czynników, które może rozpoznać jedynie specjalista.… 06.11.2020 4 min.
Ewa Wojciechowska Rozwój wady wzroku u dziecka – jak wygląda w późniejszych latach? Wyjaśnia optometrystka Czy wady wzroku u dziecka będą się pogłębiać z każdym rokiem? Czy krótkowzroczność może zniknąć, kiedy dziecko dorośnie? 20.09.2020 4 min.
Natalia Suchocka Zaćma – operacja, objawy, leczenie. Jakie są przyczyny katarakty? Zaćma, nazywana też „kataraktą”, związana jest zwykle ze starością oraz naturalnymi procesami starzenia. Niekiedy diagnozuje się ją jednak również i u osób bardzo młodych. Jej objawów nie wolno ignorować, ponieważ grozi… 21.06.2020 7 min.
Milena Jażdżewska Krótkowzroczność – rodzaje, przyczyny oraz sposoby leczenia miopii Krótkowzroczność to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Powstaje na skutek skupiania promieni słonecznych poza środkiem soczewki. W efekcie obraz przedmiotu powstaje przed siatkówką i chory widzi wyraźnie tylko rzeczy,… 31.05.2020 5 min.
Milena Marchewka Jaskra – poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby Jaskra jest ciężką chorobą oczu, która w Polsce, poza urazami, jest najczęstszą przyczyną ślepoty. Terminem jaskra określa się wiele jednostek chorobowych, których wspólnym objawem jest podwyższone ciśnienie śródgałkowe.… 28.05.2020 7 min.
Ewa Żuchowska Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku Z wadami wzroku borykają się miliony ludzi na świecie. Jakie są wady wzroku? Które z nich są najczęściej diagnozowane? Jak się je leczy? 23.05.2020 4 min.
Magdalena Bury Dr n. med. Małgorzata Zaraś obala mity na temat zabiegu laserowej korekcji wzroku: jak przy każdej procedurze zabiegowej pojawia się wiele pytań, a w internecie krążą niesamowite historie Coraz więcej osób decyduje się na laserową korektę wzroku. Plusów jest wiele - w końcu pierwszą czynnością po obudzeniu się nie jest szukanie "na ślepo" okularów czy zakładanie soczewek kontaktowych, a cieszenie się z ostrego… 11.05.2020 7 min.
Lena Helman Choroby oczu i wady wzroku – sprawdź najczęstsze dolegliwości W czasie swojego życia przeciętny Polak zachoruje na co najmniej jedną z tych dolegliwości. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby oczu i wady wzroku. 30.03.2020 4 min.
Anna Jastrzębska Nasze oczy nie lubią smartfonów. Co robić, by nie zrujnować sobie wzroku? – radzi specjalistka Jak ulżyć oczom zmęczonym wielogodzinnym patrzeniem w ekran smartfonu lub komputera? Optometrystka Justyna Nater, autorka bloga „Dbaj o wzrok” na swoim profilu na Instagramie radzi, jak sobie pomóc. Proponuje mały „fitness” dla oczu. 13.03.2020 5 min.
Zuzanna Kowalewska Test Amslera – na czym polega ten rodzaj badania wzroku? Test Amslera wykorzystywany jest w okulistyce już od kilkudziesięciu lat. Uważany jest także za jedną z najprostszych metod badania wzroku i oceny widzenia w obrębie dołka środkowego siatkówki. Regularne wykonywanie tego badania… 28.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska PRK – na czym polega ta laserowa metoda korekcji wzroku? PRK oznacza w skrócie keratektomię fotorefrakcyjną, czyli jedną z pierwszych metod laserowej korekcji wzroku. W dzisiejszych czasach osoby, które borykają się z trudnościami w widzeniu, nie są skazane na wieczne noszenie okularów,… 25.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Kiedy warto poddać się laserowej korekcji wzroku? Problemy ze wzrokiem, a w szczególności krótkowzroczność to jednak z chorób XXI wieku. Z wadami wzroku boryka się już prawie połowa Polaków. Dla większości osób konieczność noszenia okularów lub soczewek kontaktowych nie… 13.10.2019 3 min.
Magdalena Bury Nosisz okulary korekcyjne albo soczewki? Masz astygmatyzm? Ekspertka wyjaśnia, czy wady wzroku mogą samoistnie ustąpić 29.08.2019 5 min.
Małgorzata Germak Zespół suchego oka – oto 9 objawów tego schorzenia Wszystkim się wydaje, że suche oko łatwo rozpoznać, ale wbrew pozorom objawy nie kończą się na suchości. Zaczerwienienie, światłoczułość i drażliwość najczęściej bagatelizujemy, winę zrzucając na przemęczenie. Tymczasem… 01.08.2019 5 min.
Natalia Suchocka Czym zajmuje się okulista? Jak przebiega badanie wzroku i kiedy warto je wykonać? 23.04.2019 4 min.
Ewa Żuchowska Odwarstwienie siatkówki – przyczyny, objawy, leczenie. Kiedy potrzebna jest operacja przy odwarstwieniu siatkówki? 22.04.2019 4 min.
Weronika Dulęba Na czym polega i jak przebiega badanie wzroku? Charakterystyka różnych rodzajów badań 02.03.2019 5 min.
Angelika Janowicz Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie schorzenia? 21.02.2019 4 min.
Weronika Dulęba Jak objawiają się zaburzenia widzenia i jakie są ich najczęstsze przyczyny? Jak reagować w przypadku nagłej utraty wzroku? 17.02.2019 4 min.
Ewa Żuchowska Zespół Hornera – charakterystyka, objawy, przyczyny. W jaki sposób leczy się uszkodzenia narządu wzroku wywołane przez ten zespół? 16.02.2019 4 min.
Natalia Szubiela Kurza ślepota – niebezpieczna choroba wzroku. Jak ją leczyć? Przyczyny i objawy kurzej ślepoty 15.02.2019 4 min.
Angelika Janowicz Witrektomia – szansa na uratowanie wzroku. Jak wygląda rekonwalescencja po operacji? 25.01.2019 4 min.
Paulina Kłos-Wojtczak Retinopatia – przyczyny, rodzaje. Sposoby leczenia zmian w obrębie siatkówki oka Retinopatia zaliczana jest do chorób okulistycznych. W jej przebiegu dochodzi do zmian patologicznych w obrębie siatkówki. Diagnozuje się ją u pacjentów z cukrzycą. Brak leczenia może zakończyć się nawet ślepotą. 20.01.2019 4 min.
Redakcja Katarakta (zaćma) starcza i wrodzona – czym jest? Objawy i leczenie Katarakta nazywana zaćmą jest jedną z najczęstszych chorób oczu. To zmętnienie soczewki, które wywołuje zaburzenia w ostrości widzenia. 01.06.2012 2 min.