Przejdź do treści

Na czym polega operacja zmiany płci? Dowiedz się, jak przebiega zabieg i kiedy możliwe jest jego wykonanie

ilustracja
Fot. BillionPhotos.com / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Operacja płci jest procesem długotrwałym i niezwykle skomplikowanym. Inaczej przebiega ona u mężczyzn, a inaczej u kobiet. Przed zabiegiem wymagana jest profesjonalna kwalifikacja psychologiczna, niezbędne jest także rozpoczęcie terapii hormonami płciowymi, które przygotowują organizm do nowej roli. Całość procesu i konieczne procedury trwają zwykle około półtora roku.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek

dr n. med.

Brak akceptacji swojej płci i nietolerancja własnego ciała, a co za tym idzie – chęć zmiany płci, towarzyszą jednostkom od bardzo długiego czasu. Przez wiele lat operacja zmiany płci nie była możliwa z przyczyn technicznych (zakres i technika przeprowadzenia zabiegu), towarzyszyły im również dylematy moralne lekarzy zaangażowanych w taki proces. Obawiano się, że zabiegi, które są okaleczające, nie będą dawały oczekiwanych korzyści, a pacjent „rozmyśli się” na jednym z etapów procesu zmiany płci, kiedy powrót do wcześniejszego stanu nie będzie już możliwy. Pierwsza tego typu operacja na świecie odbyła się w Niemczech w 1930 roku, pierwsza zmiana płci w Polsce miała zaś miejsce w roku 1937. Zabieg zmiany płci jest procedurą skomplikowaną i wieloetapową. Całkowita przemiana trwa około półtora roku i związana jest z długotrwałą terapią hormonalną.

unsplash.com

Na czym polega zmiana płci?

Proces zmiany płci możliwy jest do zainicjowania jedynie w przypadku zdiagnozowanego transseksualizmu i hermafrodytyzmu. Procedura jest bardzo skomplikowana, a zabieg operacyjny należy w zasadzie do finalnych etapów postępowania. Całość procesu rozpoczyna się od długotrwałej terapii hormonami zmiany płci (hormony płciowe we wzrastających stężeniach). Kobiety otrzymują androgeny, które odpowiadają za rozbudowę aparatu mięśniowego oraz pojawienie się męskich cech, np. zarostu. Mężczyźni otrzymują estrogeny i progesteron, których działanie wiąże się z rozbudowaniem tkanki gruczołowej w obrębie gruczołów sutkowych oraz ze zmianą barwy głosu. Etapem przygotowawczym i kwalifikującym do zabiegu jest ocena psychologiczna wraz z oszacowaniem motywacji danej osoby do tak radykalnego postępowania. Należy być świadomym przede wszystkim tego, że zmianie nie ulegnie jedynie ciało, ale osoba zgodnie z przepisami prawa będzie przedstawicielem drugiej płci – mężczyzna po zmianie płci stanie się w myśl prawa kobietą i otrzyma na to odpowiednie dokumenty. Zatem fizycznie, psychicznie, mentalnie i społecznie dochodzi tu do nieodwracalnej zmiany płci na kobietę. Oczywiście sytuacja jest identyczna przy zmianie płci z kobiety na mężczyznę. Ponadto osoby, które chcą się poddać zmianie płci, muszą zostać poddane standardowym procedurom i badaniom oceniającym ich stan zdrowia, tak jak ma to miejsce przed każdym innym zabiegiem operacyjnym.

Jak wygląda operacja zmiany płci?

Zabieg jest kilkuetapowy i wymaga współpracy wielu specjalistów. Przebieg operacji zmiany płci zależy od tego, czy odbywa się zmiana płci z mężczyzny na kobietę, czy z kobiety na mężczyznę. Są to dwa zupełnie odrębne zabiegi, które wymagają osobnego omówienia.

  • Na czym polega operacja zmiany płci z mężczyzny na kobietę?

Podczas zmiany płci operacja obejmuje w pierwszym etapie usunięcie jąder i penisa. Skórę z usuniętego penisa wykorzystuje się do wyścielenia pochwy po zmianie płci, czubek prącia zaś wraz z bogatym unerwieniem użyty bywa do utworzenia łechtaczki – ma to na celu umożliwienie odczuwania satysfakcji z życia seksualnego w „nowym” ciele. Dodatkowe etapy zabiegu, przeprowadzane później, obejmują wszczepienie implantów piersi i operację krtani związaną z usunięciem jabłka Adama, często zapada też decyzja o wykonaniu operacji plastycznej kości policzkowych lub żeber i laserowym usunięciu owłosienia – zakres działań zależy od skuteczności zastosowanego leczenia hormonalnego oraz efektu wizualnego, jaki chce się osiągnąć.

  • Na czym polega zmiana płci z kobiety na mężczyznę?

Jest to proces bardziej radykalny i skomplikowany. W pierwszej kolejności usuwa się macicę, jajniki oraz gruczoły piersiowe. Następnie przy zmianie płci narządy płciowe żeńskie muszą zostać ukształtowane tak, aby przypominały męskie. Możliwe jest ukształtowanie łechtaczki w prącie (łechtaczka przerasta po testosteronie), można też wszczepić protezę prącia. Z warg sromowych większych formuje się mosznę na protezy jąder.

Zobacz także

Zmiana płci – koszt całkowity transformacji

Należy rozróżnić tutaj dwie sprawy: ile kosztuje zmiana płci i ile kosztuje operacja zmiany płci? Pełen cykl zabiegów przekształcenia mężczyzny na kobietę to około 15 tysięcy złotych. Operacja zmiany płci z kobiety na mężczyznę to około 50 tysięcy złotych. Zabiegi wykonywane są w większości dużych miast w Polsce. Do całkowitego kosztu zmiany płci należy doliczyć także drogą kurację hormonalną i opiekę psychologiczną.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.