4 min.
Naomi Watts o tabu związanym z menopauzą: „To jak niepisany kodeks milczenia: kobiety powinny się poddać i poradzić sobie, bo tak robiły poprzednie pokolenia”

Naomi Watts / gettyimages
Naomi Watts, popularna brytyjska aktorka, opowiedziała o tabu, jakie jest związane z menopauzą. „Czy słowo 'menopauza’ też was przerażało?” – zapytała na swoim Instagramie, przyznając, że ją tak, chociaż sama nie wie dlaczego.
Kim jest Naomi Watts?
Naomi Watts to brytyjska aktorka i producentka filmowa, dwukrotnie nominowana do Oscara za role pierwszoplanowe w filmach „21 gramów” oraz „Niemożliwe”. 53-latkę ostatnio mogliśmy oglądać w serialu „Na cały głos” oraz w filmach „Penguin Bloom: Niesamowita historia Sam Bloom”. Watts zagrała też główną rolę w filmie Małgorzaty Szumowskiej „Infinite Storm”, który obecnie możemy zobaczyć w kinach. Przy okazji premiery ostatniego filmu, Watts powiedziała:
„Wydaje mi się, że ludzie wreszcie zdali sobie sprawę z tego, że są powody, dla których warto opowiadać kobiece historie. W końcu stanowimy połowę społeczeństwa, a każdy jest zainteresowany tym, żeby jego doświadczenia znalazły odzwierciedlenie na dużym ekranie. Dlaczego więc nie mielibyśmy tworzyć filmów o kobietach w średnim wieku? Poza tym, im dłużej żyjemy, tym głębiej w to życie wchodzimy i mamy do opowiedzenia jeszcze lepsze, dojrzalsze historie”.
Teraz Watts po raz kolejny podjęła temat dojrzałości. O swoich spostrzeżeniach związanych z menopauzą opowiedziała na swoim profilu na Instagramie.
Menopauza to naturalna faza życia
„Menopauza to po prostu naturalna faza życia i coś, co połowę populacji będzie dotykało bezpośrednio, a co druga połowa będzie odczuwać pośrednio” – pisze Naomi Watts.
I przyznaje, że gotowa na założenie rodziny była dopiero w okolicach 40. roku życia. „Wtedy 'słowo na m’ szybko wyważyło moje drzwi, poczułam się jak po czołowym zderzeniu z ciężarówką” – dodaje aktorka, która po raz pierwszy została mamą w 2007 roku, w wieku 39 lat. Jej drugi syn urodził się rok później.
Watts tłumaczy, że o temacie menopauzy wtedy nie myślała, ponieważ nikt wokół o tym nie mówił. Sama doświadczyła jej jednak wcześniej niż rówieśniczki.
„Moja mama nie chcieła o tym rozmawiać, ja nie wiedziałam, jak poprosić o pomoc, a ona nie wiedziała, jak jej udzielić… Nawet lekarze nie mieli wiele do powiedzenia. To trochę jak niepisany kodeks milczenia: kobiety powinny się poddać i poradzić sobie, bo tak robiły poprzednie pokolenia” – wyjaśnia aktorka.
Dodając:
„Myślę, że nadszedł czas, aby kobiety w tej fazie życia lub w tym wieku były dobrze reprezentowane. Zbyt długo nie byłyśmy uwzględniane w mediach, opowieściach i marketingu. Do 2025 r. ponad miliard osób na świecie będzie w okresie menopauzy…„.
O menopauzie bez tabu
Dalej Watts apeluje, by menopauza przestała być tematem tabu, ponieważ „kiedy rzuca się blask na niewygodne rozmowy, stają się one łatwiejsze”.
„Pokonajmy piętno, zajmijmy się tajemnicą i wstydem, które odczuwamy, i pomóżmy stworzyć zdrowsze podstawy dla przyszłych pokoleń. Starzenie się jest przywilejem i czasem, w którym możemy być dumni z naszych doświadczeń – czuć się silni, bez żadnych wątpliwości. Myślę, że bycie częścią pokolenia wprowadzającego zmiany jest ekscytujące. Nie trzeba już przechodzić przez to samotnie” – dodała aktorka.
Na wpis Watts zareagowało ponad 63 tys. osób, w tym Selma Blair.
„U mnie też to była wielka tajemnica. Nie wiedziałam nic na ten temat. Kobiety w mojej rodzinie przeszły menopauzę w późniejszym wieku niż ja. A u mnie chemioterapia spowodowała wcześniejszą menopauzę. I była wielkim uderzeniem w moje ciało. […]. Teraz czuję się szczęśliwa, że się starzeję. I chciałabym czuć wsparcie i dać je innym” – napisała Blair.
Wyświetl ten post na Instagramie
Udostępnij!
Zobacz także

„Jeśli chcemy widzieć potęgę kobiet, musimy znajdować sobie za przewodniczki stare i mądre kobiety” – o menopauzie bez wstydu mówi Voca Ilnicka

„Ktoś wymyślił idiotyczne określenie menopauzy jako 'przekwitania’. Okropne! Nie dziwię się, że młodsze kobiety się tego boją” – mówi Ela Hübner

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023