Przejdź do treści

Naomi Watts o tabu związanym z menopauzą: „To jak niepisany kodeks milczenia: kobiety powinny się poddać i poradzić sobie, bo tak robiły poprzednie pokolenia”

Naomi Watts / gettyimages
Naomi Watts / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Naomi Watts, popularna brytyjska aktorka, opowiedziała o tabu, jakie jest związane z menopauzą. „Czy słowo 'menopauza’ też was przerażało?” – zapytała na swoim Instagramie, przyznając, że ją tak, chociaż sama nie wie dlaczego.

Kim jest Naomi Watts?

Naomi Watts to brytyjska aktorka i producentka filmowa, dwukrotnie nominowana do Oscara za role pierwszoplanowe w filmach „21 gramów” oraz „Niemożliwe”. 53-latkę ostatnio mogliśmy oglądać w serialu „Na cały głos” oraz w filmach „Penguin Bloom: Niesamowita historia Sam Bloom”. Watts zagrała też główną rolę w filmie Małgorzaty Szumowskiej „Infinite Storm”, który obecnie możemy zobaczyć w kinach. Przy okazji premiery ostatniego filmu, Watts powiedziała:

„Wydaje mi się, że ludzie wreszcie zdali sobie sprawę z tego, że są powody, dla których warto opowiadać kobiece historie. W końcu stanowimy połowę społeczeństwa, a każdy jest zainteresowany tym, żeby jego doświadczenia znalazły odzwierciedlenie na dużym ekranie. Dlaczego więc nie mielibyśmy tworzyć filmów o kobietach w średnim wieku? Poza tym, im dłużej żyjemy, tym głębiej w to życie wchodzimy i mamy do opowiedzenia jeszcze lepsze, dojrzalsze historie”.

Teraz Watts po raz kolejny podjęła temat dojrzałości. O swoich spostrzeżeniach związanych z menopauzą opowiedziała na swoim profilu na Instagramie.

Menopauza. Kobiety, które zmieniły swoje życie po 50-tce

Menopauza to naturalna faza życia

„Menopauza to po prostu naturalna faza życia i coś, co połowę populacji będzie dotykało bezpośrednio, a co druga połowa będzie odczuwać pośrednio” – pisze Naomi Watts.

I przyznaje, że gotowa na założenie rodziny była dopiero w okolicach 40. roku życia. „Wtedy 'słowo na m’ szybko wyważyło moje drzwi, poczułam się jak po czołowym zderzeniu z ciężarówką” – dodaje aktorka, która po raz pierwszy została mamą w 2007 roku, w wieku 39 lat. Jej drugi syn urodził się rok później.

Watts tłumaczy, że o temacie menopauzy wtedy nie myślała, ponieważ nikt wokół o tym nie mówił. Sama doświadczyła jej jednak wcześniej niż rówieśniczki.

„Moja mama nie chcieła o tym rozmawiać, ja nie wiedziałam, jak poprosić o pomoc, a ona nie wiedziała, jak jej udzielić… Nawet lekarze nie mieli wiele do powiedzenia. To trochę jak niepisany kodeks milczenia: kobiety powinny się poddać i poradzić sobie, bo tak robiły poprzednie pokolenia” – wyjaśnia aktorka.

Dodając:

„Myślę, że nadszedł czas, aby kobiety w tej fazie życia lub w tym wieku były dobrze reprezentowane. Zbyt długo nie byłyśmy uwzględniane w mediach, opowieściach i marketingu. Do 2025 r. ponad miliard osób na świecie będzie w okresie menopauzy…„.

O menopauzie bez tabu

Dalej Watts apeluje, by menopauza przestała być tematem tabu, ponieważ „kiedy rzuca się blask na niewygodne rozmowy, stają się one łatwiejsze”.

„Pokonajmy piętno, zajmijmy się tajemnicą i wstydem, które odczuwamy, i pomóżmy stworzyć zdrowsze podstawy dla przyszłych pokoleń. Starzenie się jest przywilejem i czasem, w którym możemy być dumni z naszych doświadczeń – czuć się silni, bez żadnych wątpliwości. Myślę, że bycie częścią pokolenia wprowadzającego zmiany jest ekscytujące. Nie trzeba już przechodzić przez to samotnie” – dodała aktorka.

Na wpis Watts zareagowało ponad 63 tys. osób, w tym Selma Blair.

„U mnie też to była wielka tajemnica. Nie wiedziałam nic na ten temat. Kobiety w mojej rodzinie przeszły menopauzę w późniejszym wieku niż ja. A u mnie chemioterapia spowodowała wcześniejszą menopauzę. I była wielkim uderzeniem w moje ciało. […]. Teraz czuję się szczęśliwa, że się starzeję. I chciałabym czuć wsparcie i dać je innym” – napisała Blair.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Naomi Watts (@naomiwatts)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Bądź moim towarzyszem. „W menopauzie o wsparcie trzeba prosić wprost”, fot. Adobe Stock

Bądź moim towarzyszem. „W menopauzie o wsparcie trzeba prosić wprost” – mówi psycholog Natalia Smakulska

„Termin ‘przekwitanie’ jest krzywdzący dla kobiet” – mówi Martyna F. Zachorska

Ćwicz nie tylko bicepsy! Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy

prof. Paweł Miotła, fot. archiwum prywatne

„Perimenopauza to czas, kiedy przed kobietami otwierają się drzwi do nowego życia” – mówi prof. Paweł Miotła

„Osoby, które są bardzo elastyczne, muszą zrobić więcej, by poczuć swoje ciało” – mówi nauczycielka jogi kundalini, Agnieszka Bera

Czym jest hipolibidemia i czy trzeba ją leczyć?

Drew Barrymore doświadczyła pierwszego uderzenia gorąca na wizji. „Cieszę się, że to zostało udokumentowane”- zażartowała

Seks? W każdym wieku!

Na to nigdy nie będzie za późno. Co musisz wiedzieć na temat seksu w dojrzałym wieku?

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

Zmiany skórne w okresie menopauzy – liszaj, egzema, włókniak. Jak sobie z nimi poradzić?

„Atrofia pochwy to stała towarzyszka menopauzy”. Skąd się bierze suchość pochwy i jak sobie z nią poradzić, mówi prof. Paweł Miotła

Naomi Watts przeszła perimenopauzę w wieku 36 lat. "Wpadłam w całkowitą panikę, czułam się bardzo samotnie" / gettyimages

Naomi Watts weszła w perimenopauzę w wieku 36 lat. „Wpadłam w całkowitą panikę, czułam się bardzo samotnie”

Sen – twój najlepszy przyjaciel podczas menopauzy. Jak o niego zadbać?

Nawilżaj i chroń! Skuteczny plan na zadbanie o okolice intymne podczas menopauzy

Fakty i mity o pH pochwy – jakie powinno być pH w pochwie i co zrobić, żeby je unormować?

Witamina E (tokoferol), czyli witamina potrzebna bardziej niż myślisz!

Najważniejszy czysty skład, czyli na co zwracać uwagę podczas wybierania preparatów dopochwowych

Odczarowujemy lubrykant – w jakich sytuacjach może pomóc kobietom w wieku menopauzalnym, jak wybrać najlepszy?

Hanna Stolińska /fot. archiwum prywatne

Dr Hanna Stolińska: W czasie menopauzy zmienia się metabolizm, aby go rozkręcić, najlepiej stosować odpowiednią dietę

Joanna Keszka, instruktorka seksualna, pisarka /fot. archiwum prywatne

Joanna Keszka: „Dojrzałość polega na tym, że jesteśmy bardziej otwarci – na siebie i na drugą osobę. Także w seksie”

Jak oswoić wczesną i przedwczesną menopauzę? Ich przyczyny, objawy i konsekwencje zdrowotne

Jak przewidzieć, kiedy zacznie nam się menopauza? Naukowcy znają odpowiedź

Dr n. med. Maria Maliszewska / fot. neurosphera

„Po czwartej, piątej dekadzie życia wzrasta zachorowalność na depresję”. O wpływie menopauzy na mózg mówi dr n. med. Maria Maliszewska

Zimne poty – przyczyny i objawy towarzyszące. Jak leczy się nadpotliwość?