Przejdź do treści

Naukowcy zidentyfikowali czynniki ryzyka zachorowania na Alzheimera. Na liście znalazło się 10 pozycji

Naukowcy zidentyfikowali nowe czynniki ryzyka zachorowania na Alzheimera. Na liście znalazło się 10 pozycji
Naukowcy zidentyfikowali nowe czynniki ryzyka zachorowania na Alzheimera. Na liście znalazło się 10 pozycji / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choć bezpośrednie przyczyny choroby Alzheimera wciąż nie są do końca znane, to według naukowców istnieją czynniki, które decydują o rozwoju tej choroby. Na podstawie przeprowadzonego badania wyodrębnili 10 czynników mających wpływ na zachorowanie w ciągu najbliższych 15 lat na chorobę Alzheimera.

Co zwiększa ryzyko choroby Alzheimera?

Do tej pory mówiło się o tym, że wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na Alzheimera mają inne schorzenia, m.in. choroby autoimmunologiczne (np. zaburzenia tarczycy) oraz choroby cywilizacyjne (cukrzyca i nadciśnienie). Badacze wymieniali wśród nich również palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowy tryb życia, osłabioną odporność, urazy głowy czy duży stres.

Teraz jednak powstało pierwsze tak duże badanie na ten temat. Wielodyscyplinarny zespół naukowców w ramach projektu Aramis Paris Brain Institute przeanalizował dane medyczne prawie 80 tys. pacjentów. Około 40 tys. z nich leczyło się na chorobę Alzheimera, a druga połowa to osoby, u których w badanym okresie nie wystąpiły choroby neurodegeneracyjne (stanowiły one grupę kontrolną).

Dzięki modelowaniu matematycznemu naukowcy przetestowali możliwe powiązania między rozwojem choroby Alzheimera a aż 123 czynnikami zdrowotnymi, takimi jak choroby i różne patologie zdrowotne. Na podstawie przeprowadzonego badania wyodrębnili 10 czynników mających wpływ na zachorowanie w ciągu najbliższych 15 lat na chorobę Alzheimera.

Część z nich pokrywała się z wcześniejszymi podejrzeniami ekspertów, niektóre jednak są całkiem nowe i dosyć zaskakujące. Wśród czynników ryzyka badacze wymieniają:

  • silny, przewlekły stres,
  • depresję,
  • lęk,
  • zmęczenie,
  • upadki,
  • utratę słuchu,
  • zaparcia,
  • dyskopatię,
  • utratę pamięci,
  • nagłą utratę wagi.
Jest zielone światło dla nowego leku na Alzheimera. To pierwszy taki przypadek od wielu lat

Choroba Alzheimera – zmora osób starszych

Choroba Alzheimera to dolegliwość dotykająca zwykle starsze osoby, powyżej 65. roku życia. Wiąże się bezpośrednio z demencją. Najczęściej zmagają się z nią kobiety. Jej przyczynę stanowią zanikające neurony, czyli komórki nerwowe obecne w mózgu. Zazwyczaj ten proces następuje powoli, ale alzheimer znacznie go przyśpiesza, aż w końcu dochodzi do tego, że połowa wszystkich neuronów umiera w ciągu 7–12 lat.

Pierwsze objawy choroby Alzheimera to problemy ze snem, trudności z koncentracją oraz orientacją w przestrzeni i czasie. Takie osoby często zapominają również o różnych rzeczach oraz mają problemy z doborem odpowiednich słów. Do tego dochodzą huśtawki nastrojów i stany depresyjne, które tylko pogarszają stan zdrowia chorego.

Chorobę trudno zdiagnozować w początkowej fazie. Wczesna diagnoza umożliwia jednak szybkie wdrożenie leczenia, które może poprawić komfort życia pacjenta.

Źródło: https://www.thelancet.com/journals/landig/article/PIIS2589-7500(21)00275-2/fulltext

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.