3 min.
Naukowcy zidentyfikowali czynniki ryzyka zachorowania na Alzheimera. Na liście znalazło się 10 pozycji

Naukowcy zidentyfikowali nowe czynniki ryzyka zachorowania na Alzheimera. Na liście znalazło się 10 pozycji / Pexels.com
09.08.2022
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
08.08.2022
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
08.08.2022
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy
Choć bezpośrednie przyczyny choroby Alzheimera wciąż nie są do końca znane, to według naukowców istnieją czynniki, które decydują o rozwoju tej choroby. Na podstawie przeprowadzonego badania wyodrębnili 10 czynników mających wpływ na zachorowanie w ciągu najbliższych 15 lat na chorobę Alzheimera.
Co zwiększa ryzyko choroby Alzheimera?
Do tej pory mówiło się o tym, że wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na Alzheimera mają inne schorzenia, m.in. choroby autoimmunologiczne (np. zaburzenia tarczycy) oraz choroby cywilizacyjne (cukrzyca i nadciśnienie). Badacze wymieniali wśród nich również palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowy tryb życia, osłabioną odporność, urazy głowy czy duży stres.
Teraz jednak powstało pierwsze tak duże badanie na ten temat. Wielodyscyplinarny zespół naukowców w ramach projektu Aramis Paris Brain Institute przeanalizował dane medyczne prawie 80 tys. pacjentów. Około 40 tys. z nich leczyło się na chorobę Alzheimera, a druga połowa to osoby, u których w badanym okresie nie wystąpiły choroby neurodegeneracyjne (stanowiły one grupę kontrolną).
Dzięki modelowaniu matematycznemu naukowcy przetestowali możliwe powiązania między rozwojem choroby Alzheimera a aż 123 czynnikami zdrowotnymi, takimi jak choroby i różne patologie zdrowotne. Na podstawie przeprowadzonego badania wyodrębnili 10 czynników mających wpływ na zachorowanie w ciągu najbliższych 15 lat na chorobę Alzheimera.
Część z nich pokrywała się z wcześniejszymi podejrzeniami ekspertów, niektóre jednak są całkiem nowe i dosyć zaskakujące. Wśród czynników ryzyka badacze wymieniają:
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Choroba Alzheimera – zmora osób starszych
Choroba Alzheimera to dolegliwość dotykająca zwykle starsze osoby, powyżej 65. roku życia. Wiąże się bezpośrednio z demencją. Najczęściej zmagają się z nią kobiety. Jej przyczynę stanowią zanikające neurony, czyli komórki nerwowe obecne w mózgu. Zazwyczaj ten proces następuje powoli, ale alzheimer znacznie go przyśpiesza, aż w końcu dochodzi do tego, że połowa wszystkich neuronów umiera w ciągu 7–12 lat.
Pierwsze objawy choroby Alzheimera to problemy ze snem, trudności z koncentracją oraz orientacją w przestrzeni i czasie. Takie osoby często zapominają również o różnych rzeczach oraz mają problemy z doborem odpowiednich słów. Do tego dochodzą huśtawki nastrojów i stany depresyjne, które tylko pogarszają stan zdrowia chorego.
Chorobę trudno zdiagnozować w początkowej fazie. Wczesna diagnoza umożliwia jednak szybkie wdrożenie leczenia, które może poprawić komfort życia pacjenta.
Źródło: https://www.thelancet.com/journals/landig/article/PIIS2589-7500(21)00275-2/fulltext
Zobacz także
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022