Przejdź do treści

Ukryty tłuszcz na brzuchu ma związek z chorobą Alzheimera – donoszą naukowcy. „Niestety można go całkowicie przeoczyć”

Kobieta
Naukowcy odkryli, że tłuszcz trzewny jest odpowiedzialny za pierwsze objawy choroby Alzheimera/ fot. Jade Destiny/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy udowodnili, że ukryty tłuszcz brzuszny może być odpowiedzialny za powstanie choroby Alzheimera. „Bez względu na wagę ludzie powinni wiedzieć się, czy mają ukryty tłuszcz trzewny” – apeluje współautor badania dr Cyrus Raji. Jak wskazał, obecność tłuszczu trzewnego można także zaobserwować u osób szczupłych.

Ukryty tłuszcz na brzuchu a choroba Alzheimera

Naukowcy dowiedli, że ukryta tkanka tłuszczowa w jamie brzusznej może zwiększyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Tłuszcz trzewny, czyli tłuszcz wisceralny, to naturalnie występująca u człowieka tkanka tłuszczowa. Pokrywa ona organy wewnętrzne, takie jak wątroba, trzustka, żołądek, jelita, serce oraz nerki. Jest niewidoczna dla oka człowieka i nie można jej dotknąć. Zabezpiecza narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak, gdy jest jej zbyt dużo, staje się groźna dla zdrowia, a brzuch znacznie się powiększa. Jak poinformowali naukowcy, tłuszcz trzewny ma także związek ze zmianami w mózgu zachodzącymi nawet 15 lat przed pierwszymi objawami choroby Alzheimera. O swoim odkryciu poinformowali podczas corocznego spotkania Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej (RSNA).

Od jakiegoś czasu wiemy, że wraz ze wzrostem rozmiaru brzucha zmniejszają się ośrodki pamięci w mózgu. To badanie pokazuje jednak marker zapalenia układu nerwowego, którego wcześniej nie widziałem” – powiedział w rozmowie z CNN dr Richard Isaacson, neurolog zajmujący się profilaktyką w Instytucie Chorób Neurodegeneracyjnych na Florydzie.

Naukowcy przeanalizowali dane od 54 uczestników badania w wieku od 40 do 60 lat, ze średnim BMI wynoszącym 32. Wszystkim badanym zmierzono poziom glukozy i insuliny oraz objętość tłuszczu trzewnego za pomocą rezonansu magnetycznego jamy brzusznej. Jak wykazano, badani z większą ilością ukrytego tłuszczu na brzuchu posiadali również większą ilość nieprawidłowego białka zwanego amyloidem w części mózgu, w której pojawia się Alzheimer. Złogi amyloidu powodują w organizmie ucisk, przez który dochodzi do utrudnienia wymiany substancji między krwią i komórkami. Są one jednym z pierwszych objawów choroby.

„Istnieje również różnica między płciami – u mężczyzn zaobserwowano wyższy związek między tłuszczem na brzuchu a amyloidem niż u kobiet” – powiedział współautor badnia dr Cyrus Raji, profesor nadzwyczajny radiologii w Washington University School of Medicine w St. Louis.

Kobieta w bikini ma syndrom TOFI

„Ludzie powinni wiedzieć się, czy mają ukryty tłuszcz trzewny”

Badanie wykazało również związek między ukrytym tłuszczem na brzuchu a atrofią mózgu, czyli zanikiem istoty szarej w części ośrodka pamięci mózgu zwanej hipokampem. W tej części mózgu znajdują się komórki, dzięki którym organizm wie, co ma robić. „To ważne, ponieważ zanik mózgu to kolejny biomarker choroby Alzheimera” – dodał Raji.

„Odkryliśmy również, że u osób z większą ilością tłuszczu trzewnego występuje więcej stanów zapalnych w rozległych ścieżkach istoty białej w mózgu” – powiedziała główna autorka badania, dr Mahsa Dolatshahi, naukowczyni w Washington University School of Medicine.

Istota biała składa się z włókien, zwykle rozmieszczonych w wiązkach zwanych pasmami, które tworzą połączenia między komórkami mózgowymi a resztą układu nerwowego. W przypadku nieprawidłowości mózg nie może komunikować się z innymi organami.

 „To badanie podkreśla kluczowy mechanizm, dzięki któremu ukryty tłuszcz może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera. Takie zmiany w mózgu wydają się pojawiać już w wieku 50 lat” – tłumaczył Raji.

Naukowcy zwracają uwagę, jak ważne jest regularne badanie tłuszczu trzewnego. Choć dokładnie jego wartości określa badanie rezonansem magnetycznym, to świadczą o nim m.in. talia szersza niż biodra czy wysoki poziom cukru we krwi. Specjaliści zaznaczają, że tłuszcz ten występuje także u osób szczupłych. Do takiej sytuacji może doprowadzić nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze trans oraz tłuszcze nienasycone.

„Bez względu na wagę ludzie powinni wiedzieć się, czy mają ukryty tłuszcz trzewny” – powiedział Raji i dodał: „Niestety można to całkowicie przeoczyć, sprawdzając jedynie wskaźnik masy ciała (BMI) lub wagę na wadze

Eksperci planują teraz zbadać potencjalny długoterminowy wpływ tłuszczu trzewnego. W tym celu będą obserwować uczestników badania przez kolejne lata.

Źródło: CNN

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.