3 min.
Nie ma zainteresowania szczepionkami przeciw grypie. Większość z nich wyląduje na śmietniku?

Nie ma zainteresowania szczepionkami przeciw grypie. Rzeczpospolita: większość z nich wyląduje na śmietniku / iStock
W aptekach i hurtowniach od dawna nie ma szczepionek przeciw sezonowej grypie. Mają je dla personelu szpitale, ale większość dawek trafi na śmietnik – pisze „Rzeczpospolita”. Jak wskazuje gazeta, rodacy obecnie są zainteresowani szczepieniem przeciwko COVID-19 a nie grypie, choć w Polsce szczyt sezonu grypowego przypada na okres od stycznia do marca.
Spis treści
Szczepionki przeciw grypie do kosza
„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że w wielu aptekach szpitalnych, które otrzymały darmowe (sfinansowane przez rząd) szczepionki dla swojego personelu medycznego, zalegają niewykorzystane dawki. W artykule wskazano, że część szpitali zwróciła już nadmiar do Agencji Rezerw Materiałowych.
„Będziemy je zwracać zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia” – powiedziała gazecie kierowniczka apteki szpitalnej szpitala klinicznego w Warszawie.
Problem w tym, jak pisze dziennik, że zwrot niewykorzystanych szczepionek przez szpitale w lutym tak naprawdę jest jednoznaczny z wyrzuceniem ich do kosza.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Spadek zainteresowania szczepieniami
„Aktualnie obserwujemy znaczny spadek zainteresowania pacjentów szczepionkami przeciw grypie. Przede wszystkim dlatego, że część z nich już się zaszczepiła. Zapytania o te preparaty pojawiają się sporadycznie” – oznajmił rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.
Jak przyznaje w odpowiedzi dla „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Zdrowia, za pośrednictwem portalu dla szpitali złożono zamówienia na ponad 240 tys. szczepionek przeciwko grypie.
Wiele znaków zapytania
„Nie posiadamy informacji, ile z nich nie zostało wykorzystanych i pozostaje w magazynach aptek szpitalnych” – dodaje resort.
MZ podkreśla, że szpitale „miały możliwość zredukowania zamówienia jeszcze przed otrzymaniem szczepionek bądź całkowitą rezygnację z nich„. Ale tylko „niewielka część podmiotów zdecydowała się na zgłoszenie Ministerstwu Zdrowia czy Agencji Rezerw Materiałowych wcześniejszej rezygnacji z zamówienia”.
Ministerstwo nie wie obecnie, ile osób się zaszczepiło. Stwierdzenie tego „będzie możliwe dopiero po sezonie szczepień. Takie dane zbiera PZH” – odpowiada resort. Rzeczniczka Państwowego Zakładu Higieny Anna Dela cytowana przez „Rz” przyznaje jednak, że nie posiada takich danych.
Szczepienie przeciw grypie – kto powinien się zaszczepić?
Kto powinien się zaszczepić? Istnieje grupa osób, dla których zrobienie tego powinno być priorytetem. Są to:
- kobiety w ciąży i planujące ciążę,
- osoby w wieku powyżej 65. roku życia,
- wszyscy, którzy mają chorobę przewlekłą (np. astmę, nadciśnienie, cukrzycę, POCHP)
- osoby, które pracują w dużych skupiskach ludzkich (np. pracownicy supermarketów),
- personel medyczny,
- osoby pracujące w oświacie,
- dzieci,
- osoby z najbliższego otoczenia chorego pacjenta, który z różnych powodów nie może przyjąć szczepionki.
Zobacz także
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023