Przejdź do treści

Niebezpieczne bakterie z ziemi doniczkowej zabiły 60-letnią kobietę. „To niejedyny taki przypadek” – alarmują eksperci

Niebezpieczne bakterie z ziemi doniczkowej zabiły 60-letnią kobietę. "To niejedyny taki przypadek" - alarmują eksperci / istock
Niebezpieczne bakterie z ziemi doniczkowej zabiły 60-letnią kobietę. "To niejedyny taki przypadek" - alarmują eksperci / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

U 60-letniej mieszkanki Sidney, która stosowała podczas prac ogrodniczych popularną mieszankę do roślin doniczkowych, zdiagnozowano bakteryjne zapalenie płuc. Kobieta zaraziła się pałeczką Legionella, która zainfekowała cały układ oddechowy. Pomimo przewiezienia do szpitala, jej życia nie udało się uratować.

Pałeczka Legionelli w mieszance do roślin

Tragiczna w skutkach okazała się dla 60-latki z Sidney zwykła praca w ogrodzie. Po zakończeniu przesadzania roślin w jej organizmie zaczęła rozwijać się infekcja. Jej przyczyną była pałeczka Legionelli, która zainfekowała cały układ oddechowy. Bakteria pochodziła z popularnej mieszanki do roślin doniczkowych.

W związku z tragedią NSW Health (odpowiednik polskiego GIS) wydało ostrzeżenie:

„Domorośli ogrodnicy powinni używać maseczek i rękawiczek podczas prac z ziemią do roślin doniczkowych i nawozami oraz dokładnie myć ręce, aby uniknąć zarażenia się chorobą legionistów”.

Australijski urząd ds. zdrowia poinformował, że rocznie odnotowuje ponad 100 przypadków legionellozy.

„Większość ludzi, którzy wdychają bakterie, nie choruje, ale ryzyko infekcji wzrasta, gdy jesteś starszy, palisz lub masz osłabiony układ odpornościowy” – wyjaśnia dr Jeremy McAnulty z NSW Health.

I dodaje, by przed przesadzaniem roślin zwilżyć ziemię, co zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się zanieczyszczonego pyłu i przedostania chorobotwórczych bakterii do płuc.

Choroba legionistów (legionelloza)

Legionelloza – co to za choroba?

Choroba legionistów (legionelloza) to infekcja wywoływana przez atypowe bakterie o nazwie Legionella pneumophila. Może przebiegać łagodnie w postaci tzw. gorączki Pontiac, ale także jako ciężkie zapalenie płuc wymagające pobytu w szpitalu.

Drobnoustrój występuje w stawach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych, starych rurach wodociągowych, stojących zbiornikach wodnych, ale również w basenach z hydromasażem, klimatyzatorach czy systemach nawilżania powietrza. Drobnoustroje mogą namnażać się także w workowanej mieszance doniczkowej, ściółce i innych tzw. produktach glebowych. Ostrożność powinniśmy zachowywać przy pierwszym włączeniu klimatyzatora po długim czasie jego nieużywania, czy w momencie pierwszego odkręcenia kurka od prysznica po dłuższym pobycie na wakacjach.

Bakteria wywołująca chorobę legionistów najlepiej funkcjonuje w ok. 40 stopniach Celsjusza, ginie zaś w 60 stopniach.

– Zakażenia Legionellą pneumophila są częstsze w sezonie letnim, mogą powodować zarówno zakażenia pojedyncze, jak i ogniska zakażeń. Do zakażenia dochodzi drogą inhalacji zakażonego aerozolu wodnego lub mikroaspiracji, natomiast nie można się zarazić pijąc wodę, w której znajduje się ta bakteria. Legionella pneumophila rozwija się wewnątrz komórek: makrofagów pęcherzykowych i monocytów krwi – wyjaśniała w rozmowie z Hello Zdrowie dr hab. n. med. Marta Dąbrowska, specjalista chorób wewnętrznych, pulmonologii i alergologii.

Objawy choroby legionistów mogą rozwinąć się do dziesięciu dni po kontakcie z bakteriami. To najczęściej: gorączka, dreszcze, kaszel, duszności, bóle mięśni, bóle głowy, zmęczenie, utrata apetytu i biegunka.

Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba śmiertelnych ofiar legionellozy sięga od 20 do 100 tys. osób rocznie. Najczęstszą przyczyną śmierci jest nieprawidłowo postawiona diagnoza. Zachorowania wywołane przez Legionellę pneumophila odnotowuje się na całym świecie. W 2018 roku na chorobę legionistów zachorowało w Polsce 75 osób, w 2019 roku 87 osób.

 

źródło: https://www.hospitalhealth.com.au/content/clinical-services/news/minimising-the-risk-of-legionnaires-disease-519824380

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.