Przejdź do treści

Nowa nadzieja dla chorych na raka? Szczepionka zmniejszyła guzy u 54 proc. badanych

Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy z National Institute of Health w Bethesda w stanie Maryland podali chorym na HER2-dodatnie nowotwory nową szczepionkę. Wyniki są bardzo obiecujące.

Mutacja genu HER2 (ludzki naskórkowy czynnik wzrostu 2) występuje w ¼ przypadków nowotworów piersi, a także m.in płuc, jelit i odbytu. Wiąże się z zaostrzeniem przebiegu oraz gorszym rokowaniem choroby. Zadaniem nowej szczepionki jest pobudzić układ immunologiczny do walki z nowotworami powodowanymi mutacją tego genu.

Jak podaje American Association for Cancer Research, w grupie jedenastu pacjentów zaobserwowano m.in. przypadek 18-miesięcznej remisji u chorej na raka jajnika i cztery przypadki zatrzymania rozwoju guzów różnego typu. Mimo małej próby, wyniki dają nadzieję chorym, u których tradycyjnie stosowany w sytuacji HER2-dodatnich nowotworów lek  – trastuzumab – nie dał oczekiwanych rezultatów.

Wyniki sugerują, że mamy bardzo obiecującą szczepionkę na nowotwory o nadekspresji HER2. Mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to nowymi perspektywami leczenia.

Dr Jay Berzofsky / badacz, National Cancer Institute

Czym jest HER2?

Gen HER2 odpowiada za produkcję specyficznych białek. W zdrowej tkance reguluje tempo wzrostu, różnicowania i regeneracji komórek. Jednak w 25 proc. przypadków nowotworów piersi występują zaburzenia funkcji HER2, polegające na niekontrolowanej produkcji i podziale komórkowym – stąd termin "nadekspresja". Ten rodzaj nowotworu nazywa się HER2-dodatnim. Ma on co prawda gorsze rokowania, ale informacja o występowaniu tej mutacji jest wartościową informacją, która pozwala dobrać najodpowiedniejsze leczenie.

Następnym etapem jest przebadanie szczepionki u chorych na nowotwory piersi, których – ze względu na powszechne w tej grupie zastosowanie wykluczającego sens szczepionki trastuzumabu – w obecnej fazie badania nie uwzględniono.

Zaleca się, żeby każdy złośliwy nowotwór piersi był przebadany na obecność HER2 ze względu na możliwość przewidywania przebiegu choroby i podatności na konkretne leczenie.  Metodą wykrywania obecności HER2 jest badanie histopatologiczne wycinka guza.

Immunoterapia opiera się na modyfikacji odpowiedzi układu odpornościowego pacjenta, tak, aby celować precyzyjnie w komórki nowotworowe. Jednym z obszarów jej wyższości nad chemioterapią są potencjalnie mniejsze skutki uboczne.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.