Przejdź do treści

Obniżenie narządów miednicy – co każda kobieta powinna o nim wiedzieć? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Mięśnie dna miednicy / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

O obniżeniu narządów miednicy (POP, czyli Pelvic Organs Prolaps) mówimy, gdy są one nieprawidłowo obniżone od ich normalnych przyczepów lub z ich normalnej pozycji w miednicy. Charakterystycznym objawem POP jest uczucie ciążenia w okolicy krocza, uczucie ciała obcego wewnątrz pochwy. „Często kobiety opisują je jakby miały jajko w pochwie” – tłumaczy mgr Marta Stachowiak, znana jako „Pani Fizjoterapeutka”. 

Obniżenie narządów miednicy

Objawami obniżenia narządów miednicy, oprócz uczucia ciążenia w okolicy krocza, są także:

  • dyskomfort w trakcie współżycia,
  • uczucie „blokady”- np. w pozycji klasycznej przy obniżeniu przedniej ściany pochwy,
  • współtowarzysząco może również występować nietrzymanie moczu, parcia naglące na pęcherz, problem z opróżnieniem pęcherza, zaparcia, uczucie ciągłego parcia na stolec, ból w obrębie dna miednicy.

Jak dodaje mgr Marta Stachowiak, czyli popularna „Pani Fizjoterapeutka” na Instagramie, obniżać się może jednocześnie więcej niż jeden narząd, ale stopień obniżenia poszczególnych z nich może być różny.

Co może wpływać na POP?

„Czynnikami ryzyka, które mogą wpłynąć na pojawienie się obniżenia są porody, osłabienie tkanek w okresie okołomenopauzalnym, nieprawidłowe nawyki toaletowe (np. zaparcia i oddawanie stolca z dużym parciem), częste dźwiganie, np. w pracy czy intensywny sport, np. siłowy” – wyjaśnia „Pani Fizjoterapeutka”.

Co się może obniżać?

Jak wyjaśnia ekspertka obniżeniu może ulec:

  • macica – która obniża się do pochwy lub wypada poza nią,
  • sklepienie pochwy (u kobiet po usunięciu macicy),
  • pęcherz moczowy – tylna ściana pęcherza obniża się i naciska na przednią ścianę pochwy,
  • cewka moczowa,
  • jelito cienkie,
  • odbytnica – wpuklanie się przedniej ściany odbytnicy w tylną ścianę pochwy.

Rodzaj i stopień obniżenia narządów specjaliści oceniają wg skali POP_Q w badaniu wewnętrznym z użyciem wziernika.

Leczenie obniżenia narządów miednicy

„Pierwszym wyborem, jeśli chodzi o leczenie, powinna być terapia zachowawcza: ergonomia w czynnościach życia codziennego (m.in. czynności toaletowe, postawa, sposób wstawania i kładzenia się, sposób podnoszenia przedmiotów, rodzaj aktywności fizycznej i nauka aktywacji w jej trakcie odpowiednich mięśni i inne), odpowiednia dieta i podaż płynów, terapia dna miednicy: ćwiczenia mięśni dna miednicy, elektrostymulacja, biofeedback EMG i/lub manometryczny oraz pessary – dla pacjentek od 2 stopnia obniżenia w skali POP_Q” – tłumaczy mgr Marta Stachowiak.

Ekspertka dodaje, że jeśli leczenie zachowawcze nie poprawia jakości życia pacjentki, można zastosować leczenie chirurgiczne. Aby przedłużyć efekt leczenia operacyjnego również warto udać się na fizjoterapię.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

OBNIŻENIE NARZĄDÓW MIEDNICY (POP- Pelvic Organs Prolaps) to nieprawidłowe obniżenie narządów miednicy od ich normalnych przyczepów lub z ich normalnej pozycji w miednicy. Charakterystycznym objawem jest uczucie ciążenia w okolicy krocza, uczucie ciała obcego wewnątrz pochwy (często Panie opisują jakby miały jajko w pochwie). Może też pojawić się dyskomfort w trakcie współżycia, uczucie „blokady”- np. w pozycji klasycznej przy obniżeniu przedniej ściany pochwy. Współtowarzysząco może również występować nietrzymanie moczu, parcia naglące na pęcherz, problem z opróżnieniem pęcherza, zaparcia, uczucie ciągłego parcia na stolec, ból w obrębie dna miednicy. Obniżać się może jednocześnie więcej niż jeden narząd, ale stopień obniżenia poszczególnych z nich może być różny. Czynnikami ryzyka, które mogą wpłynąć na pojawienie się obniżenia są porody, osłabienie tkanek w okresie okołomenopauzalnym, nieprawidłowe nawyki toaletowe ?(np. zaparcia i oddawanie stolca z dużym parciem), częste dźwiganie np. w pracy czy intensywny sport np. siłowy??‍♀️. Co się może obniżać? ⏺ macica – która obniża się do pochwy lub wypada poza nią – HYSTEROCELE ⏺ sklepienie pochwy (u Kobiet po usunięciu macicy)- VAGINAL VAULT PROLAPSE ⏺ pęcherz moczowy – tylna ściana pęcherza obniża się i naciska na przednią ścianę pichwy -CYSTOCELE ⏺ cewka moczowa – URETROCELE ⏺ jelito cienkie – ENTEROCELE ⏺ odbytnica -wpuklanie się przedniej ściany odbytnicy w tylną ścianę pochwy – RECTOCELE. ? Rodzaj i stopień obniżenia narządów oceniamy wg skali POP_Q w badaniu wewnętrznym z użyciem wziernika. Pierwszym wyborem jeśli chodzi o leczenie powinna być terapia zachowawcza: ? ergonomia w czynnościach życia codziennego (m.in. czynności toaletowe, postawa, sposób wstawania i kładzenia się, sposób podnoszenia przedmiotów, rodzaj aktywności fizycznej i nauka aktywacji w jej trakcie odpowiednich mięśni i inne), ?odpowiednia dieta i podaż płynów ? terapia dna miednicy: ćwiczenia mięśni dna miednicy, elektrostymulacja, biofeedback EMG i/lub manometryczny, ? pessary – dla pacjentek od 2 stopnia obniżenia w skali POP_Q. ⭐️ Dalsza część w komentarzu ⬇️⬇️⬇️

Post udostępniony przez mgr Marta Stachowiak (@pani_fizjoterapeutka)

„Pani Fizjoterapeutka”, czyli mgr Marta Stachowiak

Mgr Marta Stachowiak jest fizjoterapeutką urologiczną, ginekologiczną oraz proktologiczną. Jest aktywna w mediach społecznościowych. Jej profile na Facebooku i na Instagramie obserwuje coraz więcej osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.