Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
Ból głowy i mdłości to częste objawy, które mogą towarzyszyć różnego rodzaju problemom. Ich wspólne występowanie stanowi pewną wskazówkę, pomocną w ustaleniu przyczyny tych dolegliwości. O czym mogą świadczyć silny ból głowy i mdłości? Czy stanowią powód do niepokoju? Przyjrzyjmy się potencjalnym przyczynom jednoczesnego występowania tych objawów.
Co może wywołać ból głowy i mdłości?
Potencjalnych przyczyn wystąpienia bólu głowy i mdłości jest wiele, jednak w pierwszej kolejności przychodzi na myśl migrena. To choroba przewlekła, która objawia się okresowymi napadami o różnej częstotliwości. W ich trakcie może rozwinąć się szereg objawów, najczęściej:
- silny ból głowy,
- mdłości,
- wymioty,
- nadwrażliwość na światło i dźwięk.
Jednak symptomy te towarzyszą także innym dolegliwościom, np. różnego rodzaju infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Choroby takie jak grypa czy przeziębienie bardzo często wywołują ból głowy. Mdłości i wymioty wskutek zakażeń dróg oddechowych powszechnie pojawiają się przede wszystkim u dzieci. Objawy te mogą świadczyć także o grypie jelitowej, jednak wtedy najczęściej towarzyszy im także biegunka. Inne potencjalne przyczyny silnego bólu głowy i mdłości to:
- odwodnienie,
- zatrucie alkoholowe,
- urazy głowy, np. wstrząs mózgu,
- nadciśnienie tętnicze,
- hipoglikemia,
- stres,
- schorzenia neurologiczne, np. zapalenie opon mózgowych,
- wahania hormonalne.
Migrena – najczęstsza przyczyna pulsującego bólu głowy i mdłości
Migrena to pierwotny ból głowy, co oznacza, że pojawia się samoistnie. Występuje w postaci napadów, które za każdym razem mogą mieć różny przebieg. Jednak zazwyczaj główny zestaw objawów się powtarza – to silny, zwykle jednostronny, pulsujący ból głowy, mdłości oraz nadwrażliwość na bodźce.
W niektórych przypadkach atak migreny poprzedza aura, czyli dolegliwości, które występują tuż przed napadem i ustępują wraz z pojawieniem się bólu. Objawy aury to zwykle zaburzenia widzenia, a także mrowienie i niedowład kończyn. Mechanizm rozwoju migreny nie jest w pełni poznany, jednak z całą pewnością wiemy, że jej atak mogą wywołać określone czynniki zewnętrzne, np.:
- stres,
- odwodnienie,
- zmiana pogody,
- migające światła,
- intensywny hałas,
- silne zapachy,
- zaburzenia snu,
- intensywna aktywność fizyczna,
- niektóre pokarmy i napoje, np. alkohol, słodycze.
Co może wywołać ból głowy i mdłości wieczorem?
Kiedy organizm jest zmęczony po całym dniu funkcjonowania na wysokich obrotach, różne dolegliwości mogą się nasilać. Dotyczy to także bólu głowy i mdłości – wieczorem są bardziej odczuwalne, jeśli wynikają np. ze zmęczenia, stresu czy odwodnienia. Jeżeli objawy te pojawiają się regularnie, zwłaszcza w nocy, mogą też wskazywać na wysokie ciśnienie tętnicze. Dlatego warto je sobie mierzyć przez kilka dni, żeby potwierdzić lub wykluczyć tę potencjalną przyczynę.
Wahania hormonalne również mogą wywołać silny ból głowy i mdłości
Mdłości i ból głowy u kobiet często wynikają z naturalnych zmian hormonalnych, jakie zachodzą w cyklu miesiączkowym. Wiążą się one przede wszystkim z dwoma hormonami – progesteronem i estrogenem. Gwałtowny spadek ich stężenia w organizmie to sygnał dla rozpoczęcia menstruacji. Niestety może wywołać też ból głowy i mdłości po okresie.
Za objawy te odpowiada przede wszystkim niski poziom estrogenów. Utrzymuje się on także przed miesiączką, co wraz z wysokim stężeniem progesteronu przyczynia się do rozwoju zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Do jego objawów zaliczają się m.in. wahania nastroju, zmęczenie, zatrzymywanie się wody w organizmie, a także ból głowy i mdłości. Inne potencjalne przyczyny tych dolegliwości to:
- anemia – niedobór żelaza może być spowodowany przez obfite miesiączki,
- wczesna ciąża,
- działania niepożądane tabletek antykoncepcyjnych.
Za ból głowy i mdłości odpowiada czasem tryb życia
Styl życia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety niektóre nawyki mogą przyczyniać się do rozwoju różnych dolegliwości, w tym mdłości i bólu głowy. Często winowajcami są używki, takie jak alkohol czy papierosy, ale też zbyt mała ilość snu lub przewlekły stres.
Jednym z czynników, które potencjalnie mogą wywołać silny ból głowy i mdłości, jest hipoglikemia, czyli spadek poziomu glukozy we krwi. Może ona wynikać ze zbyt długich przerw między posiłkami lub ich pomijania. Często towarzyszą jej także zawroty głowy, drżenie rąk i zmęczenie.
Odwodnienie to kolejna potencjalna przyczyna omawianych problemów. Picie zbyt małej ilości wody prowadzi do zmniejszenia objętości krwi, a przez to gorszego dotlenienia mózgu. Odwodnienie może być spowodowane także przez alkohol. Ponadto spożywane, zwłaszcza w nadmiarze, napoje wysokoprocentowe wywołują szereg nieprzyjemnych objawów, tzw. zatrucie alkoholowe. Należą do nich m.in.:
- ból głowy,
- mdłości,
- wymioty,
- suchość w ustach,
- osłabienie,
- problemy z koncentracją.
Jeśli silny ból głowy i mdłości pojawiają się regularnie, należy wybrać się z tym problemem do lekarza. Potencjalnych przyczyn jest wiele – niektóre mniej, a inne bardziej poważne. Rozpoznanie tej właściwej pozwoli unikać czynników wyzwalających te dolegliwości lub wprowadzić odpowiednie leczenie.
Bibliografia:
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9639-headaches [dostęp 20.09.2024].
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/syc-20360201 [dostęp 20.09.2024].
- Tuszyński P.K. (red.), Problemy intymne kobiet. Infekcje, leki bez recepty i antykoncepcja, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
U Roksany Węgiel-Mglej zdiagnozowano nieuleczalną chorobę. „Zrozumiałam powagę tego, co się wydarzyło”
Pierwszy przypadek wyleczenia cukrzycy typu 1. Początek nowej ery w walce z chorobami autoimmunologicznymi?
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
się ten artykuł?