Odczuwasz ból głowy przy schylaniu? To nie tylko zatoki
Ból głowy przy schylaniu jest uciążliwy, nieprzyjemny i często uprzykrza wykonywanie codziennych czynności, począwszy od sprzątania, skończywszy na zakładaniu butów. Ma nagły charakter, najczęściej wypełnia całą głowę albo atakuje skronie. Co warto wiedzieć na temat tej dolegliwości? Kiedy warto skontaktować się z lekarzem?
Ból głowy przy schylaniu od zatok
Ból głowy przy schylaniu możesz odczuwać w efekcie stanu zapalnego toczącego się w zatokach (łac. sinusitis). Nazywa się go wtedy zatokowym bólem głowy. Ma charakter pulsujący i jest odczuwany z przodu, czasami promieniuje na całą twarz. Mija, gdy zapalenie zostanie wyleczone. W przebiegu infekcji możesz odczuwać dodatkowo następujące objawy:
- wrażenie zatkanego nosa,
- problemy z oddychaniem przez nos,
- ogólne zmęczenie, pogorszenie samopoczucia,
- gorączka lub stan podgorączkowy,
- ucisk odczuwany wewnątrz twarzy, w okolicy oczu, czoła lub policzków,
- ból zębów i dziąseł.
Jeżeli stan zapalny ma podłoże wirusowe, organizm sobie z nim poradzi. Wystarczy odpoczywać i stosować domowe sposoby, takie jak inhalacje czy stosowanie ciepłego kompresu na czoło. Możesz też kupić niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty (z ibuprofenem lub paracetamolem).
Jeżeli jednak pulsujący ból głowy przy schylaniu utrzymuje się dłużej niż kilka dni i jest bardzo uporczywy, umów się do lekarza – zapalenie może bowiem mieć podłoże bakteryjne, a wtedy konieczne będzie zażycie antybiotyku. W przypadku dziecka, dolegliwości związane z zatokami zawsze powinny być konsultowane z pediatrą.
Czujesz ból głowy przy schylaniu? To może być odwodnienie
Odwodnienie nie jest pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o przyczynach bólu głowy. A jednak jest jedną z nich! Jeżeli odczuwasz ból głowy przy schylaniu się, szybkim chodzeniu lub podczas kręcenia głową, zastanów się, czy twój organizm ma odpowiednią podaż płynów na co dzień. Inne możliwe objawy odwodnienia to:
- uczucie silnego pragnienia,
- zawroty głowy nasilające się przy zmianie pozycji,
- ciemne zabarwienie moczu,
- zmęczenie,
- suchość w ustach.
Przy lekkim odwodnieniu wystarczy popijać niewielkie łyki wody co parę minut, aby uzupełnić płyny. Możesz też zdecydować się na elektrolity, które uzupełnią dodatkowo niedobór minerałów i witamin, a także dodać do wody cukier, co szybko uzupełni utraconą energię. Objawy powinny wtedy ustąpić w ciągu kilku godzin. W skrajnych przypadkach konieczna może się jednak okazać hospitalizacja.
Optymalna ilość płynów na dobę to ok. 2 l dla kobiet i 2,5 l dla mężczyzn, jednak wartości te różnią się znacząco ze względu na porę roku, warunki środowiskowe (szczególnie chodzi tu o temperaturę i wilgotność powietrza), a także poziom aktywności w ciągu dnia – jeżeli ćwiczysz, pocisz się, pracujesz fizycznie, musisz pić więcej.
Ból z tyłu głowy przy schylaniu. O czym może świadczyć?
Jeżeli odczuwasz pulsujący ból z tyłu głowy przy schylaniu, winowajcą mogą się okazać napięcia mięśniowe w okolicy karku i szyi lub patologie w obrębie kręgosłupa szyjnego. W takiej sytuacji musisz udać się do lekarza i wykonać prześwietlenie, na którym będzie można obejrzeć dokładnie kręgi szyjne.
Leczenie tego problemu obejmuje przede wszystkim fizjoterapię – fizjoterapeuta może zalecić ci odpowiednie ćwiczenia, masaże oraz fizykoterapię, które postawią cię na nogi albo powstrzymają lub spowolnią postępujące procesy zwyrodnieniowe. Przydatne okażą się także techniki relaksacyjne, pomogą ci pozbyć się napięcia.
Ból głowy przy schylaniu i jego inne przyczyny
Kiedy się schylasz i boli cię głowa, z pewnością czujesz niepokój o swój stan i zastanawiasz się, gdzie tkwi przyczyna. To mogą być nie tylko zatoki, kręgosłup szyjny czy odwodnienie. Taki objaw występuje również przy:
- migrenach,
- problemach z ciśnieniem,
- przemęczeniu.
Jeżeli martwisz się o swoje zdrowie, umów się na wizytę u internisty i opowiedz o wszystkich niepokojących symptomach. Na tej podstawie lekarz może postawić diagnozę lub zlecić pogłębioną diagnostykę, która pomoże ustalić bezpośrednią przyczynę problemu i umożliwi wdrożenie skutecznego leczenia.
Bibliografia:
- Arca K. N., Singh R. B. H., Dehydration and Headache, Current Pain and Headache Reports 2021, 25, 56.
- Friedman D., What to know about low-pressure headaches, Spotlight On, Types of Headache Disorders, American Migraine Foudation 2017.
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sinus-headaches/symptoms-causes/syc-20377580 [dostęp 12.09.2024].
- Lawley J. S. i in., effect of gravity and microgravity on intracranial pressure, The Journal of Physiology 2017, 595(6): 2115-2127.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
się ten artykuł?