Przejdź do treści

„Oddech jest podstawowym i najszybszym sposobem, aby zapanować nad trudnymi emocjami”. Psychoonkolożka wyjaśnia, jak świadomie oddychać

Kobieta
"Oddech jest podstawowym i najszybszym sposobem, aby zapanować nad trudnymi emocjami". Psychoonkolożka wyjaśnia, jak prawidłowo oddychać/ Pexels, fot. Monica Turlui
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„W codziennym pędzie zapominamy o tym, jak ważny jest oddech i nie zwracamy na niego uwagi. Oddech staje się płytki, wręcz niechlujny” – pisze na swoim profilu na Instagramie psychoonkolożka Milena Dzienisiewicz. Ekspertka wyjaśnia, w jaki sposób prawidłowo oddychać, by rozluźnić ciało.

Stresujesz się? Oddychaj

Magia naturalnego oddechu bywa nieoceniona. Niestety wiele osób nie zwraca uwagi na to, w jaki sposób oddycha. Spowodowane jest to szybkim trybem naszego życia i ciągłym stresem. Na problem ten zwróciła uwagę psychoonkolożka Milena Dzienisiewicz na swoim profilu na Instagramie.

„Oddech to czynność automatyczna i naturalna, żyjemy – oddychamy. Niestety w codziennym pędzie zapominamy o tym, jak ważny jest oddech i nie zwracamy na niego uwagi. Oddech staje się płytki, wręcz niechlujny, a w sytuacjach stresowych zdarza się nawet, że wstrzymuje się oddech” – wyjaśnia.

Prawidłowy oddech jednak ma wpływ na całe ciało. Wystarczą już 2 minuty spokojnego, głębokiego oddechu przeponowego, by złagodzić wewnętrzne napięcia.

„Tak naprawdę oddech jest podstawowym i najszybszym sposobem, aby zapanować nad trudnymi emocjami. Świadomy oddech przynosi ukojenie, rozluźnia ciało, zmniejsza siłę odczuwanych emocji, pomaga dotlenić organizm. Dzięki praktyce świadomego oddychania wzmacnia się też układ immunologiczny, poprawia koncentracja – dodaje psychoonkolożka.

Grzegorz Pawłowski coach oddechem

Jak ćwiczyć świadomy oddech?

Dzienisiewicz tłumaczy, że pierwszym krokiem jest poznanie swojego oddechu. W tym celu należy sprawdzić, w jaki sposób oddychamy.

Zwróć uwagę, czy oddychasz bardziej klatką piersiową (przy wdechu unosi ci się klatka piersiowa), a może bardziej brzuchem (przy wdechu unosi się brzuch) a może jednym i drugim, czyli tzw. oddechem pełnym (unosi się zarówno klatka piersiowa i brzuch).

Przyjrzyj się, jak długie są twoje oddechy, jak twój oddech zachowuję się w różnych sytuacjach, postaraj się poprzez obserwację, jak najwięcej dowiedzieć o swoim oddechu” – wyjaśnia ekspertka.

Jak wygląda „naturalny oddech”?

1. Dno miednicy rozszerza się i opada podczas wdechu, a zwęża się i podnosi przy wydechu.
2. Obojczyki podnoszą się i przesuwają do przodu podczas wdechu, a opadają podczas wydechu.
3. Ramiona obracają się do zewnątrz przy wdechu, a do wewnątrz przy wydechu.

Specjalistka zaznacza również, by zwrócić uwagę na to, czym oddychamy. Powietrze bowiem należy wdychać nosem, wydychać można je zarówno nosem jak i ustami.

Ćwiczenia oddechu

Na przywrócenie naturalnego oddechu można wpłynąć ćwiczeniami, których jest sporo. Ważne więc, aby znaleźć trening oddychania, który najbardziej przypadnie nam do gustu. Dzienisiewicz w swoim wpisie wymieniła trzy ćwiczenia, które warto wypróbować:

  1. Oddychanie torem przeponowym
    Na początek zadbaj o spokojne, komfortowe miejsce, gdzie przez kilka minut nikt nie będzie ci przeszkadzał. Usiądź lub połóż się.
    Jedną dłoń połóż na brzuchu a drugą na klatce piersiowej. Zrób kilka swoich zwyczajnych oddechów i zwróć uwagę, która ręka się unosi.
    Spróbuj, nabierając powietrze, „przepchnąć” je do brzucha, tak aby uniosła się ręka znajdująca się na brzuchu. Możesz też położyć obie dłonie na brzuchu, tak aby stykały się opuszkami palców i kiedy nabierasz powietrza torem przeponowym palce powinny się od siebie oddalać.
    Zrób kilka spokojnych oddechów torem przeponowym.
  2. Oddychanie „po kwadracie” / „pudełkowe”
    Polega na oddychaniu w sekwencji: nabieranie powietrza przez 4 sekundy – zatrzymanie powietrza na 4 sekundy – wydychanie powietrza przez 4 sekundy – wstrzymanie oddechu przez 4 sekundy.
    I powtarzasz taki cykl kilka razy, za każdym razem w myślach licząc sobie do czterech.
  3. Świadomy oddech
    Polega na pełnym skupieniu swojej uwagi na oddychaniu. Staraj się zauważyć, gdzie w ciele czujesz swój oddech, jaki jest jego rytm, skup się na każdym nabieraniu i wypuszczaniu powietrza.

Psychoonkolog Milena

Profil „Psychoonkolog Milena” na Instagramie prowadzony jest przez Milenę Dzienisiewicz – psycholożkę, psychoonkolożkę i certyfikowaną terapeutkę simontonowską. W swojej pracy specjalizuje się w pomocy dorosłym osobom chorym onkologicznie, a także ich bliskim. Wybór ścieżki zawodowej – jak pisze Dzienisiewicz na swojej stronie internetowej – był podyktowany osobistymi doświadczeniami:

„Psychoonkologią zajęłam się przede wszystkim dlatego, że doskonale rozumiem, jak trudne potrafi być mierzenie się z nowotworem. Wiem też, jak istotne jest wsparcie w trakcie leczenia. Sama doświadczyłam choroby nowotworowej, a przez kilkanaście lat towarzyszyłam mojej mamie w procesie leczenia onkologicznego”.

Na co dzień specjalistka pracuje w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku i prowadzi prywatną praktykę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.