Odwyk od alkoholu – objawy, jak zacząć, ile trwa, koszt
Niektórzy ludzie boją się rzucić picie alkoholu z powodu objawów odstawienia. Odwyk alkoholowy jest jednak pierwszym krokiem w leczeniu alkoholizmu. Najważniejszym etapem jest uświadomienie sobie problemu.
Jak zacząć odwyk od alkoholu?
Etap detoksykacji alkoholowej jest pierwszym krokiem w leczeniu alkoholizmu. W tym czasie alkohol jest całkowicie wypłukiwany z organizmu. Objawy odstawienia zwykle ustępują w ciągu około jednego do dwóch tygodni po rozpoczęciu detoksykacji; jednakże może to potrwać dłużej, w zależności od nasilenia alkoholizmu. Po przeżyciu detoksu osoba uzależniona będzie mogła skupić się na innych aspektach procesu zdrowienia, takich jak różne zajęcia, terapie, sesje doradcze i opcje wsparcia.
Alkohol jest środkiem uspokajającym, na którym organizm alkoholika zaczął polegać w ciągu miesięcy i lat picia. Mózg w końcu przestaje wytwarzać pewne substancje chemiczne, które otrzymuje z alkoholu, uzależniając się przy tym. Dlatego kiedy zaczyna się odwyk, ciało osoby uzależnionej potrzebuje czasu, żeby się przystosować. To właśnie powoduje objawy odstawienia, takie jak: bóle głowy, gorączka, nudności, nieregularne bicie serca i halucynacje.
Niektórzy ludzie boją się rzucić picie, ponieważ boją się objawów odstawienia występujących podczas detoksykacji alkoholowej. Podczas gdy część osób uzależnionych może doświadczać jedynie niewielkich skutków ubocznych, u innych mogą być one bardzo silne. Objawy odstawienia mogą zmieniać się szybko i agresywnie, dlatego ważne jest, aby odwyk zaczynać pod opieką lekarzy. Lekarze w ośrodku odwykowym będą w stanie pomóc w radzeniu sobie z bólem za pomocą leków.
Odwyk alkoholowy – jakie są objawy odstawienia?
Faza detoksu może obejmować objawy odstawienia od łagodnego do zagrażającego życiu. Często czas uzależnienia i nasilenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu będzie odgrywać rolę w występujących objawach odstawienia. Na przykład osoby, które przez lata zmagały się z intensywnym piciem, są bardziej narażone na wystąpienie poważnych objawów odstawienia, takich jak drgawki lub delirium tremens.
Słabe objawy detoksu alkoholowego to:
- niepokój,
- zmęczenie,
- nudności,
- bezsenność,
- bóle głowy.
Poważniejsze objawy odstawienia alkoholu to:
- drżenie rąk,
- drgawki,
- ekstremalne halucynacje,
- dezorientacja,
- delirium tremens (w rzadkich przypadkach).
Najpoważniejszym skutkiem odstawienia alkoholu jest delirium tremens. Może rozpocząć się od dwóch do pięciu dni po ostatnim drinku i zagrażać życiu. Jednak mniej niż pięć procent ludzi rozwinie delirium tremens po rzuceniu picia.
Ze względu na nasilenie niektórych objawów odstawienia odwyk powinien być monitorowany przez lekarza. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które mają w wywiadzie choroby płuc, serca lub inne schorzenia, ponieważ objawy odstawienia mogą szybko się pogorszyć.
Ile trwa odwyk od alkoholu?
Objawy odstawienia mogą zacząć się pojawiać już dwie godziny po ostatnim drinku. Podczas gdy najbardziej bolesne symptomy odstawienia zwykle ustępują w ciągu pierwszego tygodnia, niektóre łagodne dolegliwości mogą trwać od kilku tygodni do roku. Nie ma dokładnego harmonogramu, kiedy lub jakie objawy odstawienia wystąpią.
Jak przebiega odwyk?
Pierwsze sześć do dwunastu godzin
Początkowe objawy detoksu alkoholowego są łagodne, ale z biegiem czasu mogą szybko zacząć się pogarszać. Niektóre z wczesnych objawów odstawienia obejmują bóle głowy, niepokój, drżenie, nudności i drażliwość.
Dzień pierwszy
W miarę zbliżania się do końca pierwszych 24 godzin detoksu objawy mogą się nasilać. Oprócz efektów odczuwanych od pierwszych 12 godzin, dodatkowe objawy mogą obejmować dezorientację, drżenie rąk i drgawki.
Dzień drugi
Podobnie jak w przypadku pierwszego pełnego dnia odwyku, najbardziej bolesne objawy utrzymują się do drugiego dnia. W tym czasie halucynacje i ataki paniki są powszechne, ponieważ organizm usuwa alkohol z organizmu.
Dni od trzeciego do siódmego
Przez pozostałą część pierwszego tygodnia odwyku mogą pojawiać się i znikać różne objawy odstawienia. Jest to również okres, w którym osoba uzależniona jest najbardziej narażona na objawy zagrażające życiu, takie jak delirium tremens.
Po tygodniu
Zanim zakończy się pierwszy tydzień odwyku wiele objawów odstawienia zacznie słabnąć. Chociaż niektóre dolegliwości mogą utrzymywać się przez kilka tygodni, większość z nich jest niewielka i można je leczyć za pomocą środków bez recepty.
Nawet po ustąpieniu najpoważniejszych objawów odstawienia, u niektórych osób może wystąpić zespół poostrego odstawienia – przedłużające się objawy detoksykacji. Ogólnie rzecz biorąc objawy te obejmują: niepokój, zmęczenie, problemy ze snem i upośledzenie odruchów. Trwa to od kilku miesięcy do roku.
Najbardziej nieprzyjemne objawy odstawienia zwykle pojawiają się około 10-30 godzin po ostatnim drinku i zaczynają ustępować po 40-50 godzinach
Leki stosowane podczas odwyku
Kiedy detoksykacja alkoholowa jest leczona w szpitalnej placówce odwykowej, można zastosować różne leki, aby zmniejszyć nieprzyjemne objawy odstawienia. Leki mogą również pomóc w utrzymaniu równowagi chemicznej organizmu, zmniejszając ryzyko poważnych powikłań.
Kilka leków powszechnie podawanych podczas odwyku to:
- benzodiazepiny są najczęściej stosowane w leczeniu objawów odstawienia w fazie detoksu. Są używane w celu uspokojenia ośrodkowego układu nerwowego i mogą być również przepisywane w leczeniu bezsenności, lęku i skurczów mięśni;
- naltrekson pomaga na pragnienie sięgnięcia alkohol. Ponieważ lek może wywoływać objawy odstawienia, zaleca się odczekanie siedmiu do 10 dni przed przyjęciem naltreksonu.
W przeciwieństwie do innych leków, disulfiram wywołuje silne reakcje negatywne po spożyciu alkoholu. Na przykład, jeśli osoba uzależniona pije podczas stosowania disulfiramu, wystąpią niepożądane skutki uboczne, takie jak: zaczerwienienie twarzy, nudności, ból głowy, osłabienie i niskie ciśnienie krwi. Te objawy mają zniechęcać do dalszego picia.
Ile kosztuje odwyk alkoholowy?
Niestety, odwyk alkoholowy w prywatnym ośrodku odwykowym jest drogi – kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Jednakże o odwyk można ubiegać się w ramach NFZ, nawet, jeśli nie posiada się ubezpieczenia społecznego.
O przymusowym odwyku alkoholika może zdecydować także sąd, jeśli uzna, że alkoholizm danej osoby stanowi zagrożenie dla porządku publicznego – na przykład, jeśli osoba uzależniona ma pod swoją opieką dzieci, jest agresywna wobec małżonka i postronnych czy urządza publiczne libacje alkoholowe.
Źródła:
- National Clinical Guideline Centre (2010). „2 Acute Alcohol Withdrawal”. Alcohol Use Disorders: Diagnosis and Clinical Management of Alcohol-Related Physical Complications (No. 100 ed.). London: Royal College of Physicians (UK);
- Schuckit, MA (27 November 2014). „Recognition and management of withdrawal delirium (delirium tremens)”. The New England Journal of Medicine. 371 (22);
- Muncie HL, Jr; Yasinian, Y; Oge’, L (Nov 1, 2013). „Outpatient management of alcohol withdrawal syndrome”. American Family Physician. 88 (9): 589–95.
Zobacz także
„Jesteście państwo chorzy i to smutne. Ale to można leczyć. Trzeba tylko mieć odwagę dokonać zmiany…” Borys Szyc odważnie o swoim alkoholizmie
„Kobietom uzależnionym od alkoholu jest gorzej niż mężczyznom. Dlatego mocniej maskują swoje nałogi” – mówi terapeuta uzależnień Michał Świerczek
„Pacjenci opowiadają, że kiedy zażywają, czują się bezpieczni, wolni, schronieni, mogą oddychać, czują, że żyją”
Polecamy
Ewa Skibińska o 10-letniej walce z chorobą alkoholową: „Byłam sama dla siebie zagrożeniem”
Biorą nawet po 50 tabletek na dobę. Kim są „benzobabcie”?
Marta Markiewicz: „Cały czas żyłam w przekonaniu, że coś jest we mnie popsute. Nie przyszło mi do głowy, że jestem alkoholiczką i narkomanką”
Michał Koterski: „Moja mama czekała, kiedy usłyszy w słuchawce: 'Pani Iwono, pani syn nie żyje'”
się ten artykuł?