Przejdź do treści

Opalanie: natryskowe, w solarium, w ciąży. Bezpieczne opalanie

plaża
Fot. Jacob Lund/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Opalanie natryskowe polega na aplikowaniu na ciało specjalnego preparatu brązującego, który nie wywołuje przebarwień ani podrażnień. Ta metoda uzyskania równomiernej, sztucznej opalenizny nie wykorzystuje działania promieni UV, przez co nie stanowi zagrożenia dla skóry. Opalanie w solarium może natomiast spowodować oparzenia, przebarwienia i nowotwory.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Wiele osób marzy o pięknej, brązowej opaleniźnie utrzymującej się cały rok. Prostym sposobem na realizację tego celu jest opalanie natryskowe lub w solarium. Jednak aby sztuczne opalanie było bezpieczne, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Opalanie natryskowe – na czym polega?

Opalanie natryskowe, nazywane również metodą airbrush tanning, polega na nałożeniu na całe ciało lub na określone jego partie specjalnej mgiełki opalającej. Pozwala na uzyskanie efektu naturalnej opalenizny, a jednocześnie nie wiąże się z wystawianiem skóry na promieniowanie UV. Zabieg przeprowadzany jest w specjalnej kabinie. Sama aplikacja preparatu brązującego trwa średnio 15 minut. Preparat ten ma właściwości nawilżające, nie wywołuje zaczerwienienia, podrażnień ani przebarwień. Bezpieczne opalanie natryskowe zaleca się przeprowadzić w jednorazowych majtkach i biustonoszu oraz w specjalnych podstawkach na stopy i ochronnym czepku na włosach. Postępowanie takie jest wskazane głównie ze względów higienicznych.

Opalanie natryskowe – przygotowanie i pielęgnacja skóry po zabiegu

Przygotowanie skóry do opalania natryskowego polega na wykonaniu peelingu ciała, nie później niż dzień przed zabiegiem. Dodatkowo konieczna jest depilacja. Opalanie natryskowe powinno przeprowadzić się dopiero po zniknięciu czerwonych plamek i opuchlizny, które często pojawiają się po depilacji. W dzień zabiegu przeciwwskazane jest aplikowanie na skórę preparatów kosmetycznych w postaci balsamów, kremów, perfum, antyperspirantów oraz podkładów. Skóra powinna być czysta i sucha. Przy opalaniu natryskowym ważną rolę odgrywa pielęgnacja ciała po zabiegu. Pierwszą kąpiel można odbyć po co najmniej kilku godzinach od nałożenia na ciało preparatu brązującego. Po zabiegu wskazane jest zrezygnowanie z wykonywania peelingów oraz mocnego wycierania się ręcznikiem, gdyż złuszczanie naskórka przyczynia się do blaknięcia opalenizny. Skórę powinno nawilżać się przynajmniej dwa razy dziennie za pomocą kremów i balsamów. Po opalaniu natryskowym należy unikać kąpieli w chlorowanej wodzie oraz wizyt w saunie.

Bezpieczne opalanie natryskowe – wskazania i przeciwwskazania

Opalanie natryskowe uznawane jest za bezpieczną metodę gwarantującą piękną i równomierną opaleniznę. Jest szczególnie zalecane kobietom i mężczyznom o jasnym odcieniu skóry. Istnieją jednak przeciwwskazania do zabiegu opalania natryskowego. Z metody airbrush tanning powinny zrezygnować osoby z łuszczycą, alergiami skórnymi, wysypkami, astmą, a także ze zranieniami lub silnymi podrażnieniami skóry.

Opalanie natryskowe – czy jest to bezpieczne opalanie w ciąży?

Opalanie w ciąży, zarówno naturalne na słońcu, jak i sztuczne, jest ciągle przedmiotem dyskusji i wzbudza wiele kontrowersji. Opalanie natryskowe, ponieważ nie naraża skóry na szkodliwe działanie promieni UV, uchodzi za bezpieczne. Stosowany preparat nie wywołuje przebarwień i podrażnień skórnych. Ponadto, opalanie natryskowe nie skutkuje podnoszeniem temperatury ciała, dzięki czemu u przyszłej matki nie ma ryzyka przegrzania organizmu, mogącego wywoływać przedwczesne skurcze porodowe. Kobiety w ciąży przed zabiegiem opalania natryskowego powinny jednak skonsultować się z lekarzem, gdyż uważa się, że zawarty w preparacie brązującym dihydroksyaceton może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Zobacz także

Ile kosztuje opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe warto wykonać w salonie wyposażonym w profesjonalny sprzęt. Ważne, aby zabieg przeprowadziła przeszkolona osoba. Cena opalania natryskowego waha się w granicach 80–150 zł za aplikację preparatu brązującego na całe ciało. Koszt zabiegu na wybranych partiach ciała, np. na twarzy, szyi, dekolcie wynosi 30–80 zł.

Opalanie w solarium – czy jest bezpieczne?

Opalanie w solarium, zwłaszcza częste i długotrwałe, ma szkodliwy wpływ na skórę. Czynnikiem zagrażającym zdrowiu jest ekspozycja skóry na działanie promieniowania UV. Konsekwencjami częstych wizyt w solarium są: przyspieszenie procesów starzenia się skóry oraz wzrost ryzyka wystąpienia nowotworów złośliwych skóry, np. czerniaka. Ponadto, regularne opalanie w solarium może obniżać odporność organizmu ze względu na osłabienie naturalnych barier obronnych. Skutkuje to m.in. zwiększoną podatnością na zakażenia skórne o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. Przeciwwskazaniami do korzystania z opalania w solarium są: bardzo jasna karnacja, ostra infekcja, gorączka, miesiączka, świeże tatuaże w trakcie gojenia, rany na skórze, rozszerzone naczynka, liczne znamiona barwnikowe oraz choroby przewlekłe, np. ze strony układu sercowo-naczyniowego lub schorzenia tarczycy. Z medycznego punktu widzenia opalanie w solarium uznawane jest za szkodliwe i powinno się z niego zrezygnować.

Opalanie w solarium w ciąży

Opalanie w ciąży w solarium zdaniem lekarzy jest przeciwwskazane, gdyż stwarza ryzyko przegrzania organizmu. W konsekwencji może dojść do odwodnienia, omdlenia, a nawet do skurczów i przedwczesnego porodu. Wizyty w solarium w okresie ciąży mogą również skutkować oparzeniami i powstawaniem nierównomiernych przebarwień skórnych. Ponadto uważa się, że promieniowanie UV zmniejsza poziom kwasu foliowego w organizmie przyszłej matki, który jest niezbędny w rozwoju układu nerwowego u dziecka.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.