Przejdź do treści

Pierwszy pacjent z implantem mózgowym gra w szachy za pomocą myśli. „To zmieniło moje życie”

Nolan Arbaugh- Hello Zdrowie
Arbaugh pokazał nowe umiejętności źródło: @ Neuralink / Platforma X
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Noland Arbaugh jest sparaliżowany od szyi w dół. Mimo tego 29-latek zagrał w szachy online oraz w swoją ulubioną grę komputerową. Obsługiwał kursor za pomocą myśli. Mężczyzna jest pierwszym pacjentem, któremu wszczepiono chip do mózgu. „Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale to już zmieniło moje życie” – powiedział, prezentując swoje nowe umiejętności. 

„Grałem przez 8 godzin bez przerwy”

Założycielem firmy Neuralink, odpowiadającej za opracowanie tego innowacyjnego implantu mózgowego, jest miliarder Elon Musk. Pionierska operacja wszczepienia chipa odbyła się w styczniu tego roku. W lutym nie znaliśmy jeszcze tożsamości pacjenta. Musk poinformował tylko, że jest nim młody mężczyzna, który może sterować myszką komputerową za pomocą myśli. Teraz wiemy, że implant otrzymał Noland Arbaugh, pacjent sparaliżowany od szyi w dół w wyniku wypadku.

Neuralink w mediach społecznościowych przeprowadził transmisję na żywo, w której zaprezentował zadawalające efekty po wczepieniu implanta. Na nagraniu widzimy, jak Noland Arbaugh przesuwa kursor na swoim laptopie za pomocą swoich myśli. Dzięki temu zagrał w szachy oraz gry komputerowe. Pacjent podzielił się też wrażeniami z przebytego zabiegu.

„Operacja przebiegła bardzo łatwo” – powiedział Arbaugh. „Dosłownie dzień później wypisano mnie ze szpitala. Nie mam żadnych zaburzeń poznawczych” – dodał.

Dzięki implantowi sparaliżowany mężczyzna mógł powrócić do swoich ulubionych rozgrywek, a zwłaszcza do Civilization VI.

„Wy wszyscy (Neuralink – przyp. red.) umożliwiliście mi zrobienie tego ponownie i grałem przez 8 godzin bez przerwy” – zwrócił się do inżynierów firmy.

Jeden z nich był obecny podczas transmisji. Pacjent zaprezentował m.in. jak wstrzymuje odtwarzaną muzykę na laptopie za pomocą myśli.

Pacjent z chipem zauważa też, że technologia ta nie jest doskonała, ale i tak ma satysfakcję z posiadania implanta mózgowego, który otwiera przed nim nowe możliwości. Zanim nauczył się kontrolować kursor, najpierw musiał nauczyć się na nowo reakcji swojego ciała.

„Nie chcę, żeby ludzie myśleli, że to koniec podróży, jest jeszcze wiele do zrobienia, ale to już zmieniło moje życie” – stwierdził.

Gert-Jan Oskam

To nadzieja dla sparaliżowanych

Kip Ludwig, były dyrektor programowy inżynierii neuronowej w Narodowym Instytucie Zdrowia USA, studzi emocje, wskazując, że na bardziej przełomowe momenty trzeba jeszcze cierpliwie poczekać.

„Jest jeszcze bardzo wcześnie po wszczepieniu implantu. I zarówno po stronie Neuralink, jak i po stronie pacjenta pozostaje wiele do nauczenia się, aby zmaksymalizować liczbę informacji potrzebnych do uzyskania kontroli – zauważył naukowiec w rozmowie z Reutersem.

Kip Ludwig podkreślił jednak, że dla pacjenta pozytywnym zjawiskiem było to, że mógł połączyć się z laptopem w sposób, w jaki nie był w stanie tego zrobić przed wszczepieniem chipa.

„To z pewnością dobry punkt wyjścia” – powiedział.

Jakie jeszcze możliwości da implant mózgowy? Elon Musk ma nadzieję, że ta metoda w przyszłości umożliwi osobom sparaliżowanym odzyskać sprawność rąk i nóg.

„W dłuższej perspektywie możliwe jest przesunięcie sygnałów z kory mózgu przez uszkodzoną część kręgosłupa, aby umożliwić ludziom ponowne chodzenie i normalne używanie rąk” – napisał Elon Musk na platformie X.

Źródło: TVN24, Reuters

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.