Przejdź do treści

Jak rozpoznać plamienie implantacyjne? 

Jak rozpoznać plamienie implantacyjne? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Plamienie implantacyjne to tak naprawdę pierwszy namacalny” objaw ciąży. Bywa jednak, że kobiety mylą je z okresem, gdyż zwykle występuje w podobnym czasie, co spodziewane krwawienie. Pojawia się u ⅓ kobiet, około 10-14 dni po zapłodnieniu. Jak je rozpoznać? Jakich dodatkowych objawów możesz się spodziewać? Opowiem o tym w dzisiejszym tekście.

Czym jest implantacja zarodka? 

U większości kobiet w połowie cyklu menstruacyjnego, zatem w okolicy 14. dnia, dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego. Od tego momentu, przez około 12-24 godziny jest ona zdolna do zapłodnienia, dlatego w przypadku problemów z zajściem w ciążę warto uważnie śledzić cykl. 

Komórka jajowa po opuszczeniu jajnika wychwytywana jest przez strzępki w bańce jajowodu, które następnie kierują ją do jego światła, gdzie będzie oczekiwała na połączenie z plemnikiem. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, komórka jajowa ruchem rzęskowym przesuwana będzie przez cały jajowód, aż trafi do jamy macicy, gdzie następnie obumrze i zostanie wydalona 

Zgoła inaczej jest, gdy zapłodnienie ma miejsce. Wtedy, po około sześciu dniach zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w endometrium, czyli błonie śluzowej macicy. Proces ten jest niezwykle istotny, ponadto skomplikowany. W trakcie transportu, w świetle jajowodu, zarodek przechodzi wiele podziałów komórkowych. 

Po wspominanych sześciu dniach składa się on z ponad stu komórek, tworzących tzw. blastocystę. Tworzą one węzeł zarodkowy oraz trofoblast, który po kilku tygodniach przemieni się w błony płodowe i łożysko. Jeżeli na tym etapie komórki blastocysty podzielą się na dwie części, rozwinie się ciąża bliźniacza jednojajowa. 

Fot. puhhha/AdobeStock

Blastocysta po zagnieżdżeniu się w wyściółce jamy macicy będzie rosnąć i rozwijać się przez cały okres ciąży. Zagnieżdżenie to też moment, kiedy rozpulchnione, przekrwione endometrium podkrwawia wskutek naruszenia ciągłości błony śluzowej. To właśnie nazywamy plamieniem implantacyjnym.  

Zarodek wysyła sygnał do twojego organizmu, aby ten zaczął wytwarzać najważniejszy ciążowy hormon, czyli beta-hCG (gonadotropina kosmówkowa). Utrzymywanie się tego hormonu na wysokim poziomie zapobiega spadkom progesteronu oraz hamuje miesiączkę na cały okres ciąży.

Kiedy pojawia się plamienie implantacyjne? 

Plamienie implantacyjne zwykle pojawia się około terminu spodziewanej miesiączki, dlatego łatwo jest pomylić je z comiesięcznym krwawieniem. U kobiet, które starają się o dziecko, plamienie w tym czasie może wzbudzić niepokój – w końcu miesiączka to coś, co definitywnie sygnalizuje o niepowodzeniu. Możesz jednak podejrzewać, że jesteś we wczesnej ciąży, jeśli obserwujesz następujące objawy: 

  • wydzielina podbarwiona krwią, 
  • skurczowy ból w podbrzuszu (ból implantacyjny), 
  • ból głowy, 
  • nudności, 
  • tkliwość piersi, 
  • ból w dole pleców, 
  • wahania nastroju.
Kobieta w ciąży podczas badania USG.

Jak wygląda plamienie implantacyjne i czym różni się od miesiączki? 

Choć plamienie związane z zagnieżdżeniem się zarodka łatwo pomylić z miesiączką, istnieją pewne objawy, które pomagają różnicować te dwa stany. Do kluczowych różnic, które pomogą ci odróżnić menstruację od początków ciąży, zaliczamy czas trwania plamienia oraz kolor i wygląd wydzieliny. 

Czas trwania plamienia 

Długość plamienia implantacyjnego jest sprawą indywidualną – może pojawić się raz, ale fizjologią jest również plamienie trwające nawet 2 dni. Z pewnością zauważysz, że nie jest to zwyczajny okres. Po implantacji będziesz bowiem podkrwawiać sporadycznie, a nie w sposób ciągły, a wydzieliny będzie zdecydowanie mniej, niż podczas miesiączki. Jeśli oczekujesz ciąży, przez pierwsze dni od pojawienia się krwi na bieliźnie stosuj wkładki – będzie ci łatwiej ocenić moment występowania plamienia oraz jego obfitość. 

Kolor plamienia 

Plamienie implantacyjne ma kolor jaśniejszy niż normalny okres – wydzielina jest tylko delikatnie podbarwiona krwią. Z początku przybiera różową barwę, następnie pod koniec plamienia staje się brązowa, co ma związek z krzepnięciem krwi. Co ważne, kolor nie jest żywo czerwony. 

Wygląd wydzieliny 

Podczas okresu, poza intensywną czerwoną barwą, mogą pojawiać się skrzepy krwi, czyli galaretowate, bordowo-czarne elementy. Nie zaobserwujesz takiego zjawiska podczas plamienia po implantacji zarodka. 

 

Bibliografia: 

  1. Cha J., Sun X., Dey S. K., Mechanisms of implantation: Strategies for successful pregnancy, Nature Medicine 2012, 18(12), 1754-1767. 
  2. Harville E. W., Vaginal bleeding in very early pregnancy, Human Reproduction 2003, 18(9), 1944-1947. 
  3. https://www.acog.org/womens-health/faqs/bleeding-during-pregnancy?utm_source=redirect&utm_medium=web&utm_campaign=otn [dostęp 25.09.2023]. 
  4. https://americanpregnancy.org/pregnancy-symptoms/what-is-implantation-bleeding/ [dostęp 25.09.2023]. 
  5. Żmudzka E., Plamienia z dróg rodnych w ciąży, Leki i ciąża: bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej, Wydawnictwo Farmaceutyczne 2020. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.