Przejdź do treści

Czym jest plamienie implantacyjne? Jakie są jego przyczyny i ile trwa? Czy należy się martwić?

kobieta z pierwszymi objawami ciąży
Fot. New Africa / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Plamienie implantacyjne związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie jamy macicy. Może trwać od kilku godzin do maksymalnie 3 dni. Przypada na moment, kiedy powinno wystąpić krwawienie menstruacyjne, i często jest z nim mylone. Jednak podczas implantacji krwi jest znacznie mniej i nie ma innych objawów towarzyszących miesiączce.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Plamienie implantacyjne nie powinno budzić niepokoju u przyszłych mam. Najczęściej jest to czas, kiedy kobiety orientują się, iż są w ciąży. Nie u każdej kobiety w ciąży występuje plamienie implantacyjne. Jeśli jednak pojawią się inne niepokojące symptomy, należy jak najszybciej udać się do ginekologa celem znalezienia przyczyny dolegliwości. Jeśli kobieta podejrzewa, iż może być w ciąży, powinna wykonać test ciążowy. Najwcześniej test może rozpoznać ciążę po 10 dniach od zapłodnienia, jednak wiarygodny wynik stwierdza się w dniu spodziewanego wystąpienia miesiączki.

Przyczyny krwawienia implantacyjnego

Krwawienie, a raczej plamienie, implantacyjne występuje u 1 kobiety na 4 ciężarne. Kiedy plemnik wniknie do dojrzałej komórki jajowej, dochodzi do zapłodnienia. Wówczas zarodek pod wpływem ruchów rzęsek w jajowodzie transportowany jest do jamy macicy. Tam w wyniku implantacji (zagnieżdżenia) się zarodka w ścianie macicy może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Wynika to z faktu, iż zwiększa się stężenie hormonów płciowych, takich jak estrogeny oraz progesteron, których zadaniem jest podtrzymanie ciąży, a które dodatkowo zwiększają ukrwienie ściany macicy. Ten proces ma miejsce po mniej więcej tygodniu od momentu zapłodnienia. Jest całkiem naturalny.

Plamienie implantacyjne a okres

Mimo iż plamienie implantacyjne może pokryć się z czasem menstruacji, oba krwawienia różnią się od siebie. Plamienie w czasie implantacji trwa od kilku godzin do 3 dni, nie towarzyszą mu inne dolegliwości typowe dla miesiączki, aczkolwiek może pojawić się delikatne uczucie obkurczania się mięśnia macicy. Krew jest jasnoróżowa i występuje w niewielkiej ilości. Jeśli ma barwę brunatną, może świadczyć o zbyt niskiej ilości progesteronu w organizmie. Nie tworzą się skrzepy. Plamieniu implantacyjnemu często towarzyszą poranne mdłości, wymioty, wahania nastroju, uczucie zmęczenia i senności, przewrażliwienie na zapachy oraz tkliwość piersi. Wówczas należy udać się do ginekologa w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.

Krwawienie menstruacyjne jest zazwyczaj w miernej lub obfitej ilości, krew ma kolor ciemnoczerwony, towarzyszą mu takie dolegliwości, jak ból podbrzusza, okolicy lędźwiowo-krzyżowej, ból głowy oraz ogólne osłabienie organizmu. Nierzadko obecne są we krwi skrzepy. Miesiączka trwa zazwyczaj 5–6 dni.

Jakie jest postępowanie podczas plamienia implantacyjnego?

Postępowanie polega na prowadzeniu spoczynkowego trybu życia, ograniczeniu aktywności fizycznej lub dźwigania ciężkich przedmiotów. Zalecany jest również odpoczynek. Jeśli jednak pojawią się inne niepokojące objawy, jak ból w podbrzuszu, obecność skrzepów, cechy stanu zapalnego, należy zgłosić się do ginekologa celem przeprowadzenia procesu diagnostycznego.

Zobacz także

Inne przyczyny, które mogą spowodować plamienie

Plamienie implantacyjne niekiedy mylone jest z krwawieniem z dróg rodnych, wywołanym przez inne jednostki chorobowe. Plamienie może wystąpić w przypadku ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej, w której zarodek zagnieżdża się w innym miejscu niż ściana mięśnia macicy, np. w jajniku, jajowodzie, jamie brzusznej czy szyjce macicy. Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne, a dokładnie niedobór hormonów (estrogenu, progesteronu) niezbędnych do dalszego prawidłowego rozwoju zarodka. Dlatego po potwierdzeniu ciąży ginekolodzy często zlecają oznaczenie poziomu różnych hormonów, aby jeśli wystąpi taka potrzeba, zlecić zażywanie hormonów syntetycznych. Krwawienie z dróg rodnych, które nakłada się czasowo z krwawieniem implantacyjnym, może być również spowodowane pewnymi schorzeniami, takimi jak: nadżerka, endometrioza, polipy, torbiele na szyjce macicy czy też mięśniaki macicy.

Przyczyny krwawienia w ciąży

Jeśli w czasie ciąży kobieta zauważy u siebie plamienie bądź krwawienie, powinna zgłosić się jak najszybciej do lekarza prowadzącego, niezależnie od wieku ciążowego. Takie objawy we wczesnym etapie ciąży mogą oznaczać poronienie, a w bardziej zaawansowanych stanach – łożysko przodujące, odklejenie się czopu śluzowego, odklejanie się łożyska lub zakażenie wewnątrzmaciczne. Są to sytuacje, które wymagają hospitalizacji i wdrożenia odpowiedniego leczenia lub w ostateczności ukończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego, jeśli zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo ciężarnej.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Obrzęk limfatyczny – przyczyny i leczenie zastojów limfy

Zapalenie mózgu – czy może być zabójcze?

Zioła przydatne na regenerację wątroby Hello Zdrowie

Ile trwa regeneracja wątroby? Zdolności regeneracyjne wątroby

Kamienie migdałkowe – domowe sposoby, leczenie, objawy

Badanie krwi u kobiety z zespołem mielodysplatycznym

Zespół mielodysplastyczny a ostra białaczka – objawy choroby

kobieta z bolącymi plecami

Czym jest spondyloartropatia zapalna i jak ją leczyć?

Czym jest endometrioza? Objawy i leczenie endometriozy

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Kamienie żółciowe – skąd się biorą? Jak wpływają na twój organizm?

Węzły chłonne – fizjologiczna struktura, funkcje, anatomia

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?