Przejdź do treści

Czym jest plamienie implantacyjne? Jakie są jego przyczyny i ile trwa? Czy należy się martwić?

kobieta z pierwszymi objawami ciąży
Fot. New Africa / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ćwicz kręgosłup - to proste!
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
„Hashimoto nie jest wskazaniem do stosowania diety bezglutenowej”. O zależności pomiędzy hashimoto a dietą eliminacyjną, rozmawiamy z endokrynolożką i dietetyczką
Wiosenna pizza na zielonym spodzie
kobieta nurkująca w wodzie
Freediving – podwodna medytacja
lekarka Małgorzata Ponikowska
„Selen to czarny koń wśród suplementów w chorobie Hashimoto”. Lekarka Małgorzata Ponikowska o wspomaganiu chorób tarczycy selenem

Plamienie implantacyjne związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie jamy macicy. Może trwać od kilku godzin do maksymalnie 3 dni. Przypada na moment, kiedy powinno wystąpić krwawienie menstruacyjne, i często jest z nim mylone. Jednak podczas implantacji krwi jest znacznie mniej i nie ma innych objawów towarzyszących miesiączce.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Plamienie implantacyjne nie powinno budzić niepokoju u przyszłych mam. Najczęściej jest to czas, kiedy kobiety orientują się, iż są w ciąży. Nie u każdej kobiety w ciąży występuje plamienie implantacyjne. Jeśli jednak pojawią się inne niepokojące symptomy, należy jak najszybciej udać się do ginekologa celem znalezienia przyczyny dolegliwości. Jeśli kobieta podejrzewa, iż może być w ciąży, powinna wykonać test ciążowy. Najwcześniej test może rozpoznać ciążę po 10 dniach od zapłodnienia, jednak wiarygodny wynik stwierdza się w dniu spodziewanego wystąpienia miesiączki.

Przyczyny krwawienia implantacyjnego

Krwawienie, a raczej plamienie, implantacyjne występuje u 1 kobiety na 4 ciężarne. Kiedy plemnik wniknie do dojrzałej komórki jajowej, dochodzi do zapłodnienia. Wówczas zarodek pod wpływem ruchów rzęsek w jajowodzie transportowany jest do jamy macicy. Tam w wyniku implantacji (zagnieżdżenia) się zarodka w ścianie macicy może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Wynika to z faktu, iż zwiększa się stężenie hormonów płciowych, takich jak estrogeny oraz progesteron, których zadaniem jest podtrzymanie ciąży, a które dodatkowo zwiększają ukrwienie ściany macicy. Ten proces ma miejsce po mniej więcej tygodniu od momentu zapłodnienia. Jest całkiem naturalny.

Plamienie implantacyjne a okres

Mimo iż plamienie implantacyjne może pokryć się z czasem menstruacji, oba krwawienia różnią się od siebie. Plamienie w czasie implantacji trwa od kilku godzin do 3 dni, nie towarzyszą mu inne dolegliwości typowe dla miesiączki, aczkolwiek może pojawić się delikatne uczucie obkurczania się mięśnia macicy. Krew jest jasnoróżowa i występuje w niewielkiej ilości. Jeśli ma barwę brunatną, może świadczyć o zbyt niskiej ilości progesteronu w organizmie. Nie tworzą się skrzepy. Plamieniu implantacyjnemu często towarzyszą poranne mdłości, wymioty, wahania nastroju, uczucie zmęczenia i senności, przewrażliwienie na zapachy oraz tkliwość piersi. Wówczas należy udać się do ginekologa w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.

Krwawienie menstruacyjne jest zazwyczaj w miernej lub obfitej ilości, krew ma kolor ciemnoczerwony, towarzyszą mu takie dolegliwości, jak ból podbrzusza, okolicy lędźwiowo-krzyżowej, ból głowy oraz ogólne osłabienie organizmu. Nierzadko obecne są we krwi skrzepy. Miesiączka trwa zazwyczaj 5–6 dni.

Jakie jest postępowanie podczas plamienia implantacyjnego?

Postępowanie polega na prowadzeniu spoczynkowego trybu życia, ograniczeniu aktywności fizycznej lub dźwigania ciężkich przedmiotów. Zalecany jest również odpoczynek. Jeśli jednak pojawią się inne niepokojące objawy, jak ból w podbrzuszu, obecność skrzepów, cechy stanu zapalnego, należy zgłosić się do ginekologa celem przeprowadzenia procesu diagnostycznego.

Zobacz także

Inne przyczyny, które mogą spowodować plamienie

Plamienie implantacyjne niekiedy mylone jest z krwawieniem z dróg rodnych, wywołanym przez inne jednostki chorobowe. Plamienie może wystąpić w przypadku ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej, w której zarodek zagnieżdża się w innym miejscu niż ściana mięśnia macicy, np. w jajniku, jajowodzie, jamie brzusznej czy szyjce macicy. Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne, a dokładnie niedobór hormonów (estrogenu, progesteronu) niezbędnych do dalszego prawidłowego rozwoju zarodka. Dlatego po potwierdzeniu ciąży ginekolodzy często zlecają oznaczenie poziomu różnych hormonów, aby jeśli wystąpi taka potrzeba, zlecić zażywanie hormonów syntetycznych. Krwawienie z dróg rodnych, które nakłada się czasowo z krwawieniem implantacyjnym, może być również spowodowane pewnymi schorzeniami, takimi jak: nadżerka, endometrioza, polipy, torbiele na szyjce macicy czy też mięśniaki macicy.

Przyczyny krwawienia w ciąży

Jeśli w czasie ciąży kobieta zauważy u siebie plamienie bądź krwawienie, powinna zgłosić się jak najszybciej do lekarza prowadzącego, niezależnie od wieku ciążowego. Takie objawy we wczesnym etapie ciąży mogą oznaczać poronienie, a w bardziej zaawansowanych stanach – łożysko przodujące, odklejenie się czopu śluzowego, odklejanie się łożyska lub zakażenie wewnątrzmaciczne. Są to sytuacje, które wymagają hospitalizacji i wdrożenia odpowiedniego leczenia lub w ostateczności ukończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego, jeśli zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo ciężarnej.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jędrne piersi to zdrowe piersi! Zobacz, jak je zbadać, by uniknąć błędów

kobieta ciąża

Planujesz ciążę? Przygotowania zacznij już dziś

jak schudnąć po ciąży

„Pociążowa oponka” nie zniknie od robienia brzuszków. Kasia Bigos krok po kroku wyjaśnia, jak schudnąć po ciąży

Jestem ciągle zmęczona. Dlaczego? Jakie mogą być przyczyny?

„Mieliście rację” – Amy Schumer szczerze o porodzie i pierwszych chwilach z synem

Mamy fragment książki Małgorzaty Rozenek-Majdan o in vitro. Przeczytaj historię Artura i Moniki

kobieta w ciasnym pomieszczeniu

Klaustrofobia – na czym polega schorzenie i jak sobie z nim radzić?

Chorzy od pracy

5 negatywnych syndromów chorób, które mogą pojawić się podczas pracy

znudzone dziecko

ADHD – czym się objawia i kogo dotyka najczęściej?

„Poród ma IV okresy”. Jak długo trwa rodzenie dziecka? Pisze ginekolog Wojciech J. Falęcki

kobieta trzymająca się za bolący prawy bark

Ból stawów barkowych, czyli objaw o charakterze miejscowym i rzutowanym – domowe sposoby walki z dolegliwością

Amy Schumer

Amy Schumer urodziła! „Nasze królewskie dziecko przyszło na świat”

Kobieta siedzi po turecku na biurku i medytuje. Przed nią stoi na biurku laptop, za nią regał z książkami, fotel i okno

5 biurowych trików, które ratują kręgosłup

Kobieta pod zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja – na czym polega ten zabieg i czy jest skuteczny?

Kobieta cierpiąca na obsesję korzysta z telefonu komórkowego

Obsesja – jak może się objawiać? Czy leczenie może pomóc pozbyć się obsesji?

kobieta siedząca na łóżku trzymająca się za lędźwie

Co może oznaczać ból w kościach? Przyczyny, charakter, sposoby łagodzenia dolegliwości

„Nieprawdą jest, że to defekt, z którym borykają się głównie kobiety w ciąży” – dermatolog Michał Rogowski-Tylman o rozstępach na udach

Pink

Pink po raz pierwszy o poronieniu. „Czułam, że moje ciało mnie nienawidzi”

alergolog

Lekarz alergolog – kim jest, czym się zajmuje i jak wygląda wizyta?

Hemoroidy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

„Ważne jest zrozumienie przez kobiety, że ich ciała mają wszystko, co potrzebne do urodzenia dziecka” – mówi położna Izabela Dembińska

Nadmierna potliwość to sygnał od organizmu, że coś ci dolega. Poznaj 7 rzeczy, o których informuje twój pot

Osoba cierpiąca na osteomalację

Czym jest osteomalacja? Poznaj objawy choroby i dowiedz się, jakie leczenie można zastosować

Kobieta na wizycie u lekarza na badaniu profilaktycznym

Badania profilaktyczne – jak często je wykonywać? Najlepszy sposób na kontrolę stanu zdrowia