Po szczepieniu na plażę? Lekarz odradza: należy przestrzegać kilku żelaznych zasad
„Upał nie jest przeciwskazaniem do szczepienia ani przeciwko COVID-19, ani jakiemukolwiek innemu” – wyjaśnia lekarz rodzinny i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, Wojciech Pacholicki. Zaznacza jednak, że po przyjęciu dawki preparatu należy ograniczyć wysiłek fizyczny i wyeliminować przebywanie na słońcu.
Fala upałów, która przetacza się przez Polskę, nie tylko daje nam się we znaki, ale również budzi wiele wątpliwości w kontekście szczepień. Czy przy tak wysokich temperaturach bezpieczne jest skorzystanie z weekendowych akcji szczepień organizowanych np. na stadionach większych miast? Jak powinniśmy planować szczepienia w kontekście wyjazdów wakacyjnych? Czy po przyjęciu dawki szczepionki możemy wyjść na plażę, basen czy koncert na świeżym powietrzu?
Szczepienia na COVID-19 w czasie upałów
Zdaniem lekarza rodzinnego, Wojciecha Pacholickiego upał nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19, ale warto zachować ostrożność.
„Po zaszczepieniu należy przestrzegać kilku żelaznych zasad. Pod wpływem szczepionki układ immunologiczny zaczyna intensywniej pracować, więc trzeba organizmowi dać czas na odpoczynek. Trzeba ograniczyć wysiłek fizyczny do minimum, a przebywanie na słońcu w ogóle wyeliminować” – wyjaśnia lekarz w rozmowie z PAP. „Zatem nie traktujmy stadionowych akcji jako elementu rodzinnej rozrywki, po której udajemy się np. na plażę, basen” – dodaje.
W ramach profilaktyki szczepiennej w czasie upałów powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, zrezygnować z kąpieli słonecznych i aktywności, które wiążą się z wysiłkiem fizycznym.
Jak się przygotować do szczepienia na COVID-19?
Szczepienie na COVID-19 nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Można zaszczepić się o każdej porze dnia, jednak najlepiej zrobić to wtedy, gdy organizm jest wypoczęty.
Polecamy
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
Wycofano szczepionkę po śmierci pacjenta. „Działanie prewencyjne” – tłumaczy GIF
Na zalanych terenach istnieje realne zagrożenie dla zdrowia. „Należy zaszczepić wszystkich” – alarmuje prof. Anna Boroń-Kaczmarska
Ponad 1,6 mln uratowanych istnień! WHO w nowym raporcie ujawnia efekty szczepień na COVID-19
się ten artykuł?