Przejdź do treści

Pocisz się nocą? 9 możliwych przyczyn (i jak im zaradzić)

Pocisz się nocą? 9 możliwych przyczyn (i jak im zaradzić) Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Długi dzień, powrót do domu, chwila relaksu. W końcu przychodzi upragniona pora dla ciała i duszy – czas na sen. Kończy się noc i czar pryska. Dzień rozpoczyna się od „kąpieli”, ale we własnym pocie. Czy doświadczyłaś już tak nieprzyjemnej pobudki? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.

Mała zmiana, wielka różnica

Nie zawsze musi być to niepokojące i niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zanim nocne poty zaczną spędzać ci na dobre sen z powiek, zastanów się na paroma rzeczami, które mogą powodować tę niekomfortową sytuację. Dlaczego pocimy się nocą?

  • Zbyt wysoka temperatura sypialni

Jeśli temperatura w pokoju, w którym śpisz przekracza 21 st. C, jest to już zbyt ciepło. Nie jest łatwo sprostać temu wymaganiu, zwłaszcza w sezonie letnim, ale postarajmy się o zdrowy sen i o ile możemy, obniżajmy temperaturę w naszej sypialni, nawet do 15 st. C.

  • Nieodpowiedni materiał twojej piżamy lub pościeli

Komfort twojego snu może również zależeć od tego, w czym śpisz. Wybieraj materiały naturalne i przewiewne, takie, w których skóra będzie oddychać. Bawełna, len, jedwab te tkaniny sprawdzą się idealnie jako materiał na piżamy czy bieliznę pościelową. Pamiętaj też o wietrzeniu sypialni.

kobieta przeciągająca się w łóżku z białą pościelą
  • Koszmary

Ciężko panować nad podświadomością, ale możesz wpływać na nią w czasie, gdy jesteś jeszcze świadoma. Dlatego staraj się eliminować przed snem „koszmarogenne stymulanty”. Na pewno nie przysłuży nam się ciężka kolacja, długi filmowy seans nocny (zwłaszcza gdy wybrałaś horror lub thiller) oraz naświetlanie się małym ekranem – czytaj: smartfon tuż przed zaśnięciem.

Wszystkie te czynniki wymienia znawca tematu dr W. Chris Winter, który jest neurologiem i badaczem snu, autorytetem w swojej dziedzinie.

Licho nie śpi

Nie lekceważmy jednak nocnych potów, zwłaszcza, gdy są one częste i sytuacja trwa dłużej niż 2 miesiące – wtedy najlepiej zasięgnąć opinii lekarza. Mogą być symptomem poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź, co może wywołać nocne poty.

  1. Zmiany hormonalne

Częstą przyczyną nocnych potów są wahania poziomu hormonów np. estrogenu. Według specjalistki od chorób dróg oddechowych i zaburzeń snu, dr Neomi Shah z Nowojorskiego Szpitala Mount Sinai, to m.in. ciąża, miesiączka lub menopauza są okresem, w którym możesz doświadczać nadmiernej potliwości również w nocy.

Chorobą, która wywołuje poważne zaburzenia hormonalne, jest rakowiak. Jest to nowotwór hormonalnie czynny, którego komórki mogą się rozprzestrzeniać na obszarze komórek wewnątrzwydzielniczych. Na liście objawów towarzyszących są charakterystyczne zaczerwienia skóry i przekrwienie narządów, biegunki, trudności z oddychaniem i nadmierna potliwość.

  1. Infekcja

Zazwyczaj infekcjom i stanom zapalnym towarzyszy podwyższona temperatura ciała, która w sposób naturalny powoduje zwiększoną potliwość. Dr Shah przestrzega, że szczególnie wyczulone na ten symptom powinny być osoby o obniżonej odporności, są one bardziej narażone na drobnoustroje wywołujące groźne choroby. Np. poza oczywistymi objawiamy jak męczący, krwisty kaszel, jednym z pierwszych symptomów gruźlicy może być właśnie zmożona potliwość w nocy.

  1. Antydepresanty

Osoby, które na stałe przyjmują antydepresanty, mogą doświadczać nocnych potów. Wynika to z tego, że pewna grupa leków antydepresyjnych powoduje reakcje adrenergiczną, tzn., że poziom adrenaliny w naszym ciele rośnie, czego konsekwencją jest m.in. pocenie się. Dr Shah podkreśla: „leki, które zawierają substancje takie jak wenlafaksyna i bupropion mogą sprawić, że u pacjenta wystąpią nocne poty”.

  1. Nadczynność tarczycy

To kolejna choroba związana z zaburzeniami hormonalnymi, która może ci się dać we znaki, chociażby poprzez nocne poty. Dzieje się tak, gdy gruczoł tarczycy wytwarza zbyt dużo hormonu T3, T4 i TSH. Jeśli zauważysz u siebie inne objawy, takie jak problemy z termoregulacją – zimne ręce i nogi, kołatanie serca, zmęczenie, bezsenność, wahania nastroju i drażliwość, warto poprosić internistę o zlecenie badania krwi na poziom hormonów tarczycy.

  1. Hipoglikemia

W przypadku osób zmagających się z cukrzycą, hipoglikemia może wystąpić zarówno wśród tych, którzy mają stwierdzoną cukrzyce typu 1, ale również  u pacjentów z cukrzycą typu 2. Oznakami zbyt niskiego poziomu cukru we krwi mogą być właśnie zimne nocne poty, dezorientacja, zawroty głowy. Jak mówi dr Juan J. Remos, internista z 20-letnim stażem z Miami: „Niekiedy nasz organizm sam stara się wyrównać poziom cukru w organizmie, wytwarzając kortyzol. Jego działanie aktywuje automatycznie układ nerwowy, pobudzając gruczoły do produkcji. Skutkiem ubocznym tych reakcji może być obfite nocne pocenie”. Jeśli nasz organizm potrzebuje jednak wsparcia z zewnątrz, niezbędne będzie podanie glukozy doustnie lub dożylnie, by zapobiec śpiączce hipoglikemicznej.

  1. Uraz rdzenia kręgowego

Jednostki chorobowe takie jak jamistość rdzenia kręgowego lub jego urazy mogą przejawiać się m.in. nocnym, obfitym poceniem się. Dr Remos tłumaczy: „rdzeń kręgowy, jako centrum dowodzenia dla układu nerwowego, jest odpowiedzialny za kontrolowanie np. mięśni gładkich jelit lub źrenic oraz gruczołów. Jego uszkodzenia mogą spowodować nieprawidłowe działanie i niewłaściwą stymulację chociażby gruczołów potowych”.

Nocne poty a uderzenia gorąca

Nocne poty mogą być utożsamiane z uderzeniami gorąca. Dr Ramos mówi:  „uderzenia gorąca mogą rozpocząć się od nieprzyjemnego uczucia gorąca w klatce piersiowej, szyi lub brzuchu. Towarzyszy temu nagłe uczucie ciepła i widoczne zaczerwienienie skóry na klatce piersiowej, głowie i szyi”. Oczywiście uderzenia gorąca mogą występować nie tylko w nocy i utrzymywać się w czasie, od 3 minut do 30.

Jeśli sytuacja związana z „mokrymi porankami” i „gorącymi uderzeniami” będzie się powtarzać regularnie, przez dłuższy czas,skonsultuj się z lekarzem. Zanim zaczniesz snuć czarne scenariusze, wykonaj podstawowe badania krwi, uwzględniając poziom cukru i hormony tarczycy.

 

Źródło: womenshealthmag

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.