Przejdź do treści

„Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie”. Przedstawiamy fragment książki „Ciotka” Magdaleny Zarębskiej

"Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie". Przedstawiamy fragment książki "Ciotka" Magdaleny Zarębskiej / istock
"Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie". Przedstawiamy fragment książki "Ciotka" Magdaleny Zarębskiej / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
9 witamin i minerałów, które pomogą ci lepiej spać
„Ludzie z zewnątrz mogą myśleć, że to są błahe rzeczy. A były takie momenty, że naprawdę chciałam skoczyć pod metro…” – mówi 30-letnia Alina, cierpiąca na dysmorfofobię
Infekcja bakteryjna za tobą? Sprawdź 5 rzeczy, które powinnaś zrobić po antybiotykoterapii
Ciągłe zmęczenie – objawy, przyczyny, choroby. Jak je pokonać?
Przeziębienie czy jednak grypa? Jak rozpoznać, co ci dolega?

„Moje ciało, obecnie w wieku jedenastu lat i jedenastu miesięcy, w każdej chwili mogło zacząć przygotowywać się do czegoś, na co ja, Alicja, absolutnie nie byłam gotowa. Co więcej. Nie byłam nawet tego świadoma! Zrobiło mi się przykro. Moje własne ciało mnie oszukało”. Przedstawiamy fragment książki „Ciotka” Magdaleny Zarębskiej, którą Hello Zdrowie objęło swoim patronatem medialnym. 

Zjadłam porcję zupy, dopchnęłam jogurtem, i zabrałam się do odrabiania lekcji. Akurat nie mieliśmy za dużo zadane, więc byłam pewna, że szybko się z tym uporam i będę miała z głowy. A potem przypomniałam sobie, że muszę jeszcze odrobić angielski… Nie dość, że dwa razy w tygodniu chodzę na dodatkowe zajęcia, to jeszcze zadają nam zadania domowe! To doprawdy gruba przesada! Kiedy skończyłam, z ulgą zamknęłam podręczniki i zeszyty i rzuciłam się na łóżko z telefonem w ręce.

Obejrzałam odcinek mojego ulubionego serialu, a potem wpisywałam różne hasła do wyszukiwarki i sprawdzałam, jaki wynik się pojawi. Strata czasu, wiem! Mama nie znosi, kiedy go marnowałam. Ale przecież jej tu nie było, a ja zrobiłam już wszystko, co musiałam. Wreszcie i to mi się znudziło, a wtedy przypomniałam sobie o miesiączce. Mogłabym dowiedzieć się czegoś więcej, nie czekając, aż Emma łaskawie mi wytłumaczy. Wpisałam pierwsze hasło, które przyszło mi do głowy: Pierwsza miesiączka.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

W internecie jest wszystko, ale kiedy szuka się prawdziwej wiedzy, trzeba znaleźć mądre źródło. Tak przynajmniej mówiła pani z informatyki. Skupiłam się więc na stronach naukowych, prowadzonych przez lekarzy. Znalazłam też poradnik napisany przez fundację zajmującą się edukacją seksualną i przeczytałam go bardzo dokładnie. Owszem, wszystkie nas czekała miesiączka, ale niekoniecznie dostaniemy ją w tym samym momencie. Pierwsza menstruacja może pojawić się między dziesiątym a szesnastym rokiem życia, podobno w ostatnim czasie coraz młodsze osoby zaczynają miesiączkować. Poza tym, dopóki człowiek dojrzewa, z miesiączką mogą dziać się różne rzeczy. Może pojawiać się regularnie albo raz na kilka miesięcy i to wszystko jest w normie. Najważniejsze było jednak to, co przeczytałam na samym końcu. Tak mi się to zdanie spodobało, że aż przepisałam je do mojego pamiętnika:

„Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie”

Na kolejnej stronie znalazłam wyjaśnienie, że menstruacja wynika z cyklu miesięcznego, o czym znów nie miałam bladego pojęcia, więc wpisałam w wyszukiwarkę kolejne hasło:

„Cykl miesięczny to pojawiające się regularne zmiany w organizmie osoby posiadającej macicę. Cykl występuje u osób dojrzałych płciowo”

Hmmm… Kolejny, nieznany termin… Cóż to takiego?

Dojrzałość płciowa

Zagłębiłam się w temat i po plecach przebiegł mi zimny dreszcz. Przeczytałam wyjaśnienie ponownie. I jeszcze raz. I jeszcze. To było wprost niedorzeczne! Wiem, że nie wszystko, co piszą w internecie, jest prawdą. Ale ten artykuł był napisany przez lekarza ginekologa, a to, o czym pisał, było poparte badaniami medycznymi. A wynikało z nich ni mniej nie więcej, że pojawienie się pierwszej miesiączki to kolejny etap w stawaniu się KOBIETĄ, gotową do rozrodu… Skrzywiłam się. Kto wymyśla te wszystkie określenia? Potrzebowałam dłuższej chwili, żeby znaleźć sposób, jak powiedzieć o tym w mniej szokujący sposób. Wreszcie mi się udało. Kiedy osoba posiadająca macicę zaczyna miesiączkować, oznacza to, że jest gotowa do tego, żeby zajść w ciążę.

Wniosek nasuwał się sam. Moje ciało, obecnie w wieku jedenastu lat i jedenastu miesięcy, w każdej chwili mogło zacząć przygotowywać się do czegoś, na co ja, Alicja, absolutnie nie byłam gotowa. Co więcej. Nie byłam nawet tego świadoma! Zrobiło mi się przykro. Moje własne ciało mnie oszukało.

Poza tym: jak? Jak to w ogóle było możliwe? Nastolatką byłam od niedawna. Dokładnie mówiąc, od jedenastu miesięcy. Ledwo zdążyłam się nacieszyć tym, że nie jestem już dzieckiem, moje ULUBIONE ciało, zamierzało zmienić mnie w kobietę? To brzmiało jak ponury żart. Zamknęłam oczy. Wciągnęłam powietrze, a potem wypuściłam je z głośnym sykiem. Musiałam się skupić, żeby dokładnie to przemyśleć. Miałam przed sobą… co najmniej dziesięć lat nauki, a może i więcej? Szkoła zajmowała mi mnóstwo czasu. Ciągle się uczyłam, odrabiałam zadania, powtarzałam materiał przed kartkówką czy sprawdzianem. Tak wyglądała moja codzienność i byłam pewna, że przez najbliższe lata niewiele się zmieni.

Tymczasem moje ciało działało we własnym rytmie. Mój organizm w każdym momencie mógł zadecydować o rozpoczęciu pierwszego cyklu miesięcznego. Co oznaczało, że zacznie się przygotowywać do tego, żebym mogła zajść w CIĄŻĘ. Gdyby nie było to przerażające, mogłabym nawet uznać, że to zabawne. Oto ja, Alicja, miałabym mieć dziecko? Ktoś tu chyba zwariował! Ponownie wróciłam do artykułu. Wyjaśniał ze szczegółami, na czym właściwie polega miesiączka.

Miesiączka to nic innego jak oczyszczenie macicy. Pojawia się, jeśli nie doszło do zapłodnienia. Macica musi się oczyścić, żeby przygotować się do zapłodnienia w kolejnym cyklu miesięcznym.

Żeby wszystko było jasne. Jak już moja macica weźmie się do roboty, miesiąc po miesiącu, rok po roku, będzie się przygotowywać do ciąży. Będzie się rozpulchniać, a potem złuszczać (fuj!). I tak przez sporą część mojego życia. Moje zdanie nie miało znaczenia. Mojego ciała, mojej macicy nie obchodził fakt, że ja, Alicja, mam inne sprawy na głowie! Czy naprawdę do mojego organizmu nie docierało, że jestem na to wszystko ZA MŁODA???

Skrzywiłam się. Podciągnęłam koszulkę i z niechęcią spojrzałam na brzuch. Dlaczego ciało decydowało za mnie? Nie pozwalało być beztroską nastolatką? Może kiedyś, za kilka lat, a może jeszcze później… zacznę myśleć o sobie „kobieta”. Teraz chciałam być zwykłą dziewczyną. Alicją. Nie było mi to dane, co mnie okropnie przygnębiło.

„Ciotka” Magdaleny Zarębskiej

Coś ty ciało nawywijało!? Kiedy Emma dostaje pierwszą miesiączkę, do Alicji i jej przyjaciółek dociera, że niebawem każda z nich będzie musiała zmierzyć się z podobnym problemem. Nadchodzi czas wielu zmian zachodzących w ich ciele, samopoczuciu i wyglądzie. Pojawia się mnóstwo pytań o dotąd nieznane pojęcia jak: dojrzewanie, cykl, hormony czy wybór artykułów higienicznych. Mimo emocji i wielu obaw dziewczynki podchodzą do tematu z lekkością, samoakceptacją i humorem.

To ciepła i wyjątkowa w swym przesłaniu opowieść, która w przystępny sposób przygotowuje czytelniczki do pierwszej miesiączki.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Cykl bezowulacyjny – przyczyny, diagnostyka, leczenie problemów z owulacją

Jak przyspieszyć lub opóźnić okres? Jest kilka sprawdzonych sposobów /fot. iStock

Jak przyspieszyć lub opóźnić okres? Jest kilka sprawdzonych sposobów

Kobieta i mężczyzna śpią w łóżku

„Seks podczas okresu kobieta może odczuć jako olbrzymią akceptację ze strony mężczyzny, dowód, że jest dla niego atrakcyjna w każdych warunkach”

Okres w wersji ekstremalnej, czyli jak przetrwać miesiączkę pod namiotem albo podczas wyprawy w góry /fot. iStock

Okres w wersji ekstremalnej, czyli jak przetrwać miesiączkę pod namiotem albo podczas wyprawy w góry

Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

Czy eleganckie majtki z siateczki mogą zastąpić dwa tampony? Sprawdziłam

„Jeśli krew byłaby złota, rządziłybyśmy światem”. Polska artystka śpiewa o miesiączce

Okresowa Koalicja apeluje o zmiany systemowe w kwestii dostępu do środków menstruacyjnych. "Dalej tak nie pociągniemy"

„Nam się po prostu należą podpaski w toaletach publicznych”. Okresowa Koalicja apeluje o zmiany systemowe w kwestii dostępu do środków menstruacyjnych

Podpaski

„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym

Urlop menstruacyjny w Hiszpanii / unsplash

Hiszpania, jako pierwszy kraj w Europie, wprowadza urlop menstruacyjny! Kobiety otrzymają 3 dni wolnego w miesiącu

Czy manekiny mogłyby miesiączkować? Paulina Ihnatowicz, dietetyk kliniczna zaskakuje tym pytaniem

Ból w barku a endometrioza / gettyimages

Podczas miesiączki zmagała się z rozdzierającym bólem barku. Diagnoza zajęła lekarzom 25 lat

Kobieta podczas bólu menstruacyjnego

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

Kobieta

Psycholożka stanowczo: „Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne to nie mit”

Majtki menstruacyjne WIMIN

Majtki menstruacyjne WIMIN. Cztery dziennikarki przetestowały je dla was na własnej skórze

kobieta i mężczyzna siedzą w łóżku

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

Czy przed okresem można…? – odpowiada lekarz Łukasz Stelmaszczyk

Czy podczas okresu można…? Ginekolog Łukasz Stelmaszczyk odpowiada na najczęściej wpisywane w Google’u pytania

Seks a miesiączka / Daria Shevtsova from Pexels

Seks podczas miesiączki – ginekolog wyjaśnia, czy to bezpieczne

Z moim okresem jest coś nie tak! 4 sygnały, których nie wolno bagatelizować

Melisa nie wystarczy. Z PMS-em trzeba sobie radzić holistycznie /fot. iStock

„Niefajne jest zasłaniać się PMS-em, żeby wyjaśnić każdą swoją złość”. Wróżka Cipuszka o tym, jak sobie radzić, gdy „hormon idzie”

Dojrzała kobieta

Menopauza – co to, objawy, wiek kobiety, leki na menopauzę

Mary Komasa

„Chciałam za wszelką cenę pokazać, że ta choroba nie przejęła mojego życia, że nie ona dyktuje tu warunki” – mówi Mary Komasa, endowojowniczka

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kobieta stoi przy oknie

Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie

×