Przejdź do treści

Półpasiec oczny: objawy, leczenie, powikłania

Lekarz sprawdza oczy mężczyźnie z półpaścem ocznym
Fot. M.Dörr & M.Frommherz / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Półpasiec oczny ujawnia się u tych osób, które chorowały w przeszłości na ospę wietrzną – wirus tej choroby, VZV, pozostaje już bowiem na zawsze w organizmie i lubi dawać znać o swoim istnieniu w momentach zmęczenia i osłabienia. Na co dzień jest on umiejscowiony w zwojach nerwu trójdzielnego, którego pierwszą gałęzią jest nerw oczny – od niego właśnie wirus zaczyna atakować.

Warto wiedzieć, że półpasiec oczny uważany jest za najgroźniejszy rodzaj półpaśca, ponieważ może doprowadzić do szeregu groźnych powikłań, spośród których najczęściej występuje: zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki oraz zapalenie ciała rzęskowego. Co więcej, stanowi on zagrożenie dla prawidłowego działania  układu nerwowego, a nieleczony – może prowadzić do utraty wzroku. Należy pamiętać, że półpasiec jest przede wszystkim chorobą nerwów, a nie skóry.

Zobacz także: 7 rzeczy, które warto wiedzieć o półpaścu 

Półpasiec oczny: objawy

Wirus VZV aktywuje się stopniowo, od 3 do 5 tygodni. Półpasiec oczny i objawy na początkowym etapie choroby często mogą przypominać symptomy grypy, dlatego też tę chorobę trudno jest na początku dobrze zdiagnozować.

Pierwsze objawy półpaśca ocznego to:

Później u chorych można zaobserwować:

 • świąd i pieczenie skóry,
 • mrowienie i drętwienie w okolicy oka,
 • wypełnione płynem pęcherzyki na powiece, nosie, skroni i czole,
 • pieczenie i ból oka.

Zmiany, które pojawiły się na skórze, mogą utrzymywać się od 2 do 4 tygodni, zdarza się jednak, że usychają samoistnie, po upływie tygodnia. Pęcherzyki wypełnione płynem mogą pojawiać się na skórze przez około 4 dni. Kiedy półpasiec nie jest leczony, można zauważyć także:

 • wrzody oka,
 • przekrwienie spojówki,
 • zapalenie tęczówki oka,
 • nacieki i nadżerki na rogówce,
 • bardzo uciążliwe bóle oka.

Warto wspomnieć, że u niektórych pacjentów pojawia się owrzodzenie rogówki oka, które może przybierać mniej lub bardziej zaawansowaną postać, w zależności od tego, ile czasu się utrzymuje. Im dłużej nieleczona jest choroba, tym groźniejsze powikłania.

Groźne powikłania po półpaścu ocznym:

 • zapalenie siatkówki,
 • porażenie nerwu wzrokowego,
 • opadanie powieki,
 • osłabienie wzroku,
 • uszkodzenie gałki ocznej,
 • utrata wzroku,
 • neuralgia popółpaścowa.

Zobacz także

Półpasiec oczny: zarażanie

Zarażanie półpaścem ocznym to temat, na który warto zwrócić uwagę. Osoby cierpiące na półpasiec przenoszą wirusa drogą kropelkową, co oznacza, że osoby zdrowe łatwo mogą się zarazić – należy jednak pamiętać, że zarażą się one, co najwyżej, wirusem ospy wietrznej.

Warto także wiedzieć, że półpasiec nie jest chorobą zaraźliwą w momencie, gdy na ospę wietrzną chorowało się w okresie dzieciństwa. Wtedy wystarczy jednak czasem moment osłabienia, aby choroba się reaktywowała właśnie w formie półpaśca. Czynnikami, które sprzyjają jego pojawieniu się, są również: ciąża, grypa, ciężkie zapalenie płuc, nowotwory, niedawno przebyte szczepienia, stres, jak również fizyczne urazy. Na półpaśca bardziej narażone są także osoby z wirusem HIV lub chore na AIDS oraz osoby po przeszczepie szpiku kostnego.

W przypadku półpaśca nieistotna jest płeć – w równym stopniu potrafi on zaatakować kobiety, jak i mężczyzn, również, jeśli chodzi o powikłania pochorobowe. Warto również pamiętać, że półpasiec oczny występuje głównie u osób dorosłych i starszych, a każdy nawrót tej choroby należy osobno leczyć, wraz ze specjalistą.

Półpasiec oczny: leczenie

Leczenie półpaśca ocznego w dużej mierze zależy od rozległości zmian chorobowych oraz sposobu, w jaki cała choroba przebiega. Czasem wystarczy jedynie leczenie przeciwbólowe, które stosuje się równocześnie z blokowaniem zwojów nerwowych. Należy pamiętać, że – ze względu na ryzyko wystąpienia groźnych powikłań – półpaścem ocznym u pacjenta powinien zajmować się lekarz okulista. Co więcej, czasem nawet wymagane jest leczenie w warunkach szpitalnych.

W większości przypadków, gdy infekcja rozprzestrzenia się na obszar narządu wzroku, lekarze zalecają stosowanie acyklowiru lub walacyklowiru (czyli leków przeciwwirusowych) – dzięki nim widoczne zmiany pęcherzykowate powoli ustępują i co więcej – nie pojawiają się nowe. Ponadto skutecznie łagodzą ona ból oraz skracają czas jego trwania.

Pomocne mogą okazać się także witaminy z grupy B oraz środki odkażające, czasem lekarze włączają też do terapii kortykosteroidy, które skutecznie zmniejszają opuchliznę. Jeśli pojawi się gorączka, należy podać chorej osobie paracetamol.

Należy pamiętać, że w przypadku zauważenia objawów półpaśca warto jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ może to zapobiec neuralgii popółpaścowej, czyli powracającemu bólowi, dającemu o sobie znać jeszcze wiele lat po zniknięciu wysypki.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.